Już 22-26 kwietnia odbędzie się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu kolarskiego w Chorwacji. Tegoroczna edycja Tour of Croatia, wieloetapowego wyścigu kolarskiego, będzie pierwszą w historii. 900-kilometrowa trasa zaplanowana jest wzdłuż wybrzeża Adriatyku, przez półwysep Istrię, a także kontynentalną część kraju.

Pomimo, że to pierwsza edycja wydarzenia, Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) nadała już wyścigowi pierwszą kategorię.

Tour of Croatia to wydarzenie na wyjątkową skalę. Pula nagród w wyścigu to 38,500 euro, a w przygotowanie wyścigu będzie zaangażowanych około 500 osób. 160 kolarzom, którzy odwiedzą w tym czasie Chorwację, będzie towarzyszył 140 osobowy sztab wsparcia technicznego. Dodatkowo w organizacji wydarzenia weźmie udział około 200 urzędników. W sumie w Tour of Croatia wystartuje 20 profesjonalnych, kolarskich drużyn z całego świata.

Wyścig będzie transmitowany przez wiele zagranicznych stacji telewizyjnych, m.in. Eurosport. Widowisko połączy sportowe emocje z naturalnym pięknem chorwackich parków, malowniczych miast oraz wyjątkowych tras, przez które przejedzie wyścig. Tym samym piękno Chorwacji będą mogły ujrzeć miliony widzów – kanał Eurosport nadaje w 54 krajach. Szacuje się, że nawet 15 milionów widzów będzie oglądać transmisję na żywo każdego dnia wyścigu. Biorąc pod uwagę  obecność zagranicznych dziennikarzy i przygotowywane przez nich materiały i relacje, łączny wynik oglądalności może być nawet kilka razy większy.

Organizatorem wyścigu jest agencja Top Sport Events, którą reprezentuje Vladimir Miholjević, dyrektor ds. Sportu i Techniki oraz Ivan Črnjarić dyrektor ds. Wydarzeń i Marketingu wyścigu. Vladimir Miholjević jest byłym zawodowym kolarzem, który przez jedenaście lat z rzędu piastował tytuł najlepszego kolarza Chorwacji (1993-2004). Należał do najlepszych zagranicznych drużyn kolarskich, a także startował w największych wyścigach europejskich, takich jak Tour de France, Giro di Italia i Vuelta. Z kolei Ivan Črnjarić jest event menagerem z bogatym doświadczeniem w projektach związanych z turystyką, kulturą i rozrywką.

„W Tour of Croatia łącznie weźmie udział 20 profesjonalnych drużyn z całego świata. Dołączą do nas narodowe drużyny z Włoch i Rosji, a także profesjonalne zespoły z Czech, Polski, Słowenii, Niemiec, Azerbejdżanu, Norwegii, Belgii, Holandii i innych krajów, Chorwację będzie reprezentować drużyna Meridiana Kamen” – powiedział Vladimir Miholjević.

Kolarze będą też rywalizowali w dyscyplinach indywidualnych, konkurując o podium i walcząc o wyróżnienia grupowe. Dodatkowo nagrody zostaną wręczone w kilku kategoriach: najlepszy młody zawodnik do lat 23, najlepszy zawodnik na etapach górskich i najlepszy zawodnik na etapach sprinterskich.

Na starcie chorwackiej etapówki staną dwa polskie zespoły: CCC Sprandi Polkowice m.in. z Sylwestrem Szmydem oraz ActiveJet Team.

W Polsce wyścig będzie można oglądać na żywo w dniach 22-26 kwietnia o godzinie 14:00 na kanale Eurosport 2.


Etap 1 (120min; live) – 22.04 o 14:00

Etap 2 (120 min; live) – 23.04 o 14:00

Etap 3 (120 min; live) –24.04 o 14:00

Etap 4 (75min; live) – 25.04 o 14:00

Etap 5 (75min; live) – 26.04 o 12:00

Informacja prasowa + naszosie.pl