W zeszłym roku Wyścig Wyszehradzki MTB Obiszów Team zorganizowało na płaskiej trasie z Polkowic do Wrocławia. Tym razem wyjeżdżamy w Karkonosze. – Spełniło się moje marzenie, jako organizatora wyścigów. Kolarze rywalizować będą na kultowej trasie w okolicach Jeleniej Góry i Karpacza – zapowiada Artur Chodor – prezes MTB Obiszów Team i dyrektor wyścigu V4BR.

Kolejna edycja Visegrad 4 Bicycle Race już 17 maja. Możemy w skrócie przybliżyć ideę rozgrywanie tego wyścigu?

ARTUR CHODOR: – Wyścig do życia powołany został przed trzema laty z inicjatywy polskiego ministra spraw zagranicznych. Pierwszego roku był to rajd kolarski, w którym amatorzy pokonywali trasę przez kraje Grupy Wyszehradzkiej, czyli z Węgier przez Słowację, Czechy, aż do Polski. W zeszłym roku formuła została zmieniona. Wyścig stał się czterema klasykami rozgrywanymi w poszczególnych państwa przez kolejne dni. W tym roku mamy zmianę. Kolarze rywalizować będą w dwa weekendy. Zaczynamy 16 maja w Czechach, później przenosimy się do Polski. Kolejny weekend to Węgry i ostatni start na rundach wokół Bratysławy. Polską edycję organizujemy wspólnie z Polskim Związkiem Kolarskim.

To jednak nie jedyna zmiana w porównaniu do ubiegłego roku?

– Jest kolejna, bardzo istotna. W zeszłym roku polska edycja V4BR rozgrywana była na płaskiej trasie z Polkowic do Wrocławia, przeznaczonej przede wszystkim dla sprinterów. Tym razem wyjeżdżamy w góry. Powiem szczerze, że spełniło się moje marzenie, jako organizatora wyścigów, czyli rozegranie zawodów na kultowej już trasie w okolicach Jeleniej Góry i Karpacza, z podjazdem pod Orlinek oraz z pętlami na Zachełmiu. W sumie kolarze będą mieli do przejechania 135 km, ale suma przewyższeń przekracza 3500 metrów także trasa będzie selektywna, przeznaczona dla typowych górali. W związku z tym, mam nadzieję, że będziemy świadkami naprawdę ciekawej sportowej rywalizacji.

Jakie ekipy zobaczymy 17 maja?

– Jeszcze nie mam potwierdzonych wszystkich zgłoszeń, ale zasada jest taka, że każdy z organizatorów ma prawo zgłosić pięć ekip. My oczywiście zapraszamy najlepsze polskie zespoły na czele z  CCC Sprandi Polkowicie i ActiveJet. Z tego co wiem w peletonie zobaczymy także mocne ekipy z: Czech, Słowacji, Austrii, Niemiec, w tym reprezentacje narodowe krajów Grupy Wyszehradzkiej.

O co powalczą?

– Do zdobycia będą trzy koszulki. Oczywiście ta dla lidera, a także dla najaktywniejszego – dwie premie lotne zlokalizowane w Podgórzynie oraz dla najlepszego górala – trzy premie górskie do zdobycia będą przy podjeździe na Orlinek oraz przy wjeździe na pętle na Zachełmiu.

Ważna sprawa, skąd zawodnicy wystartują i gdzie zlokalizowana będzie meta?

– Startujemy i finiszujemy na jeleniogórskim rynku.

Trasa-V4-Race-Jelenia-2015-str1

Zostawmy zawodowców… W tym roku przygotowaliście także coś dla amatorów.

– Owszem. Zanim na trasę ruszą profesjonalne ekipy kolarskie wystartuje wyścig dla amatorów. Do pokonania będą mieli bardzo wymagającą ponad 40-kilometrową pętlę, również z podjazdem pod Orlinek. Mówimy, że jest to wyścig dla amatorów, ale tradycyjnie już w peletonie pojedzie wiele dawnych kolarskich sław, ale nie tylko. Zobaczymy m.in.: Marka Leśniewskiego, Tomasza Brożynę czy Henryka Charuckiego, ale też wystartuje Natalia Czerwonka. Zapisy ruszyły tuż po Świętach Wielkanocnych. Rejestrować się można poprzez stronę mtbobiszow.pl. Opłata startowa wynosi 30 zł przy rejestracji elektronicznej. Za tę kwotę uczestnicy otrzymają w pełni zabezpieczoną trasę wraz z samochodami neutralnymi Mavic, wyżywienie oraz cenne nagrody.

Wyścigi kolarskie to nie jedyne atrakcje tego dnia w Jeleniej Górze?

– Wyścig Grupy Wyszehradzkiej to okazja do promocji krajów członkowskich. Wraz z miastem Jelnia Góra zapraszamy na Festiwal Smaków Czterech Kultur, a także liczne zabawy dla najmłodszych ale również starszych sympatyków kolarstwa. Już po dekoracji zwycięzców wystąpi gwiazda wieczoru, czyli Ewa Farna. Serdecznie zapraszamy do Jeleniej Góry 17 maja.

Oficjalna strona wyścigu: www.visegrad4bicyclerace.plnaszosiepl patronem medialnym

Profil na FB: https://www.facebook.com/home.php

Informacja prasowa