Stefan Kung (BMC Racing) po pięknej, solowej akcji wygrał Volta Limburg Classic. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice) wygrał finisz po drugie miejsce!

Tegoroczna edycja Volta Limburg Classic została rozegrana na 198 kilometrowej trasie. Kolarze pokonywali pofałdowane i bardzo wąskie rundy ze startem i metą w Eijseden.

2012_volta_limburg_classic_profile

Bardzo długo nie mogła utworzyć się ucieczka dnia. Gdy doszło wreszcie do jakiegoś kompromisu, na czele znalazł się Marek Rutkiewicz (CCC Sprandi Polkowice). Wraz z Polakiem odjechało także dziewięciu innych zawodników. 45 kilometrów przed metą, za ich plecami była kolejna grupka ze stratą 40 sekund. Duży peleton do czołówki tracił 2 minuty.

Wkrótce nastąpiła zmiana sytuacji. Dwie grupki połączyły się, a Rutkiewicz wrócił do zasadniczej grupy. 35 kilometrów przed linią mety peleton tracił 50 sekund. Tempo dyktowali kolarze CCC Sprandi Polkowice.

Różnica bardzo powoli malała. Davide Rebellin i Maciej Paterski postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i próbowali we dwójkę doskoczyć do uciekinierów. Ta sztuka nie udała im się, ale znacznie przyczynili się do zniwelowania przewagi.

15 kilometrów przed metą na czele kręcił już samotny Stefan Kung (BMC Racing). W pozostałościach peletonu bardzo mocno pociągnął Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice). Dzięki Słoweńcowi powstała nowa grupka pościgowa m.in z Maciejem Paterskim (CCC Sprandi Polkowice), Damiano Cunego (Nippo – Vini Fantini), Enrico Battaglinem (Bardiani-CSF).

Gdy do mety pozostawało 8000 metrów, grupka Paterskiego dalej traciła 25 sekund do uciekającego Szwajcara, który jest jeszcze aktualnym mistrzem Europy młodzieżowców w jeździe na czas. Niestety oprócz Polaka nikt nie był zainteresowany pogonią. Zmieniło się to dopiero po kilku kilometrach, kiedy Kung miał ponad 30 sekund przewagi.

Młody kolarz na mecie cieszył się z pierwszego zwycięstwa dla BMC Racing, a finisz po drugie miejsce wygrał Maciej Paterski! Trzeci finiszował Dylan Teuns (BMC Racing).

Oto jak podsumował sobotnie ściganie Maciej Paterski:

Drużyna była dzisiaj niesamowita. Mieliśmy bardzo mocny skład i kontrowaliśmy wyścig praktycznie od początku, biorąc na siebie jego ciężar. Stanęliśmy na starcie z myślą tylko o zwycięstwie i to był nasz cel. Z drugiego miejsca też możemy być jednak zadowoleni, bo zaprezentowaliśmy się z bardzo dobrej strony. Przez cały dzień było wiele ataków, a my braliśmy udział praktycznie w każdym –powiedział Maciej Paterski.

Na początku rywalizacji nie czułem się jakoś wyjątkowo dobrze, ale z każdym kilometrem się rozkręcałem i w drugiej fazie zmagań nogi kręciły się tak jak chciałem. W samej końcówce, wiele się działo. Skok za skokiem. Najpierw spróbowałem z Davidem Rebellinem dojechać do ucieczki, ale grupa nas doszła. Później udało się odskoczyć z 6-7 innymi zawodnikami. Sam sprint zacząłem lekko z tyłu, ale systematycznie przechodziłem do przodu i ukończyłem wyścig, tylko za Kungiem, który zaatakował wcześniej i sam przekroczył linię mety. Ostatnie metry prowadziły po lekkim bruku, ale nigdy nie miałem problemów z taką nawierzchnią.