W czwartek, w samo południe, w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, odbyła się konferencja prasowa poświęcona Mistrzostwom Polski w kolarstwie szosowym oraz prezentacja nowego cyklu kolarskich wyścigów szosowych dla amatorów Tauron Lang Team Race.

Tauron Lang Team Race to nowość w kalendarzu imprez organizowanych przez Lang Team.

Zdecydowaliśmy się na organizację cyklu wyścigów szosowych w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na imprezy dla amatorów, właśnie na szosie. To impreza na której początkujący sympatycy rowerów, mogą poczuć się jak zawodowcy. Cała otoczka i organizacja niczym nieróżniąca się od Tour de Pologne sprawi, że amatorzy dostaną szansę ścigania się w bezpiecznych warunkach i prawdziwie sportowej atmosferze– mówi Dyrektor Generalny Lang Team Czesław Lang.

Po historycznych sukcesach polskich zawodników w 2014 roku popularność kolarstwa rośnie niezwykle dynamicznie. Mistrzostwo świata Michała Kwiatkowskiego i zwycięstwo Rafała Majki w 71. Tour de Pologne dało impuls wielu młodym ludziom do jazdy na rowerze i uprawiania kolarstwa.

Chcemy aby Tauron Lang Team Race był jedną z eliminacji do Pucharu Polski amatorów. W skład tej klasyfikacji, wchodziłby także inne cykle wyścigów. Nad całością mocno pracuje Andrzej Piątek i mamy nadzieję, że zdążymy z wszelkimi formalnościami do pierwszego wyścigu w Sobótce. Chcemy, by zawodnicy ścigali się przez cały sezon o Puchar Prezesa PZKOl dla amatorów – objaśniał prezes Polskiego Związku Kolarskiego – Wacław Skarul.

W sezonie 2015 odbędzie się pięć edycji Tauron Lang Team Race. Pierwsza zostanie rozegrana 12 kwietnia podczas otwarcia kolarskiego w Sobótce, organizowanego przez Lang Team i KS Ślęża Sobótka.

Będzie to już 28. rozpoczęcie sezonu kolarskiego w naszym kraju, które odbędzie się w Sobótce. To już tradycja, że nasz wyścig uważany jest za początek szosowego kalendarza. Mówi się nawet, że kto nie był w Sobótce, ten sezonu nie otworzył. Dla nas to olbrzymie wyróżnienie, że w pomoc przy organizacji zaangażował się Lang Team. Mamy teraz doskonałych sponsorów i możliwość dalszego rozwoju naszej imprezy – dodał Przemysław Bednarek, dyrektor wyścigu w Sobótce.

Kolejne edycje odbędą się w Rzeszowie (31 maja), Gdańsku (14 czerwca) w Krokowej (5 lipca) oraz Bytowie (30 sierpnia). Pula nagród pieniężnych we wszystkich edycjach wynosi 100 000 złotych w gotówce oraz 200 000 złotych w nagrodach rzeczowych! Relacje z wyścigów, będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport.

Cieszymy się, że poszczególne edycje cyklu odbędą się w miastach położonych w różnych częściach naszego kraju. Dzięki temu – mamy nadzieję – uda się zachęcić do startu jak najwięcej kolarzy amatorów. Masowość powinna być największych atutem tej imprezy – dodaje Paweł Gniadek, Dyrektor Departamentu Komunikacji Rynkowej i PR TAURON Polska Energia.

Podczas konferencji zdradzono też kilka szczegółów dotyczących tegorocznych Mistrzostw Polski. Wyścigi ze startu wspólnego znów odbędą się w Sobótce na 18 kilometrowej rundzie przez Przełęcz Tąpadła, a jazda indywidualna na czas zostanie rozegrana w Strzelinie. Trasa będzie prowadziła w stronę Kondratowic i wraz z nawrotem liczy 22 kilometry. Cała impreza potrwa od 24 do 28 czerwca, a głównym sponsorem będzie Tauron.

To będą najlepsze krajowe mistrzostwa na świecie. Dotychczas Mistrzostwa Polski były trochę w cieniu innych imprez, ale teraz mamy Mistrza Świata i musimy to wykorzystać. Dzięki telewizji możemy pokazać wyścig w całym kraju i nie tylko kibicom kolarstwa, ale ogólnie fascynatom sportu. Impreza takiej rangi musi mieć odpowiedni rozgłos – powiedział Czesław Lang.

Relacje na żywo z wyścigów elity kobiet i mężczyzn (zarówno czasówka jak i start wspólny), pokaże TVP Sport. Do transmisji ma być użyty m.in helikopter.

Portal naszosie.pl przeprowadzi “na żywo” tekstową relację z otwierającego kolarski sezon w Polsce – Ślężańskiego Mnicha w Sobótce. Wyścig odbędzie się 12 kwietnia.