Niemiec z drużyny Giant-Alpecin utarł nosa największym faworytom i zapisał sobie olbrzymi sukces w karierze. Nie błyszczał do tego momentu sezonu, ale bardzo dobrze zachował się w samej końcówce ogrywając wcześnie finiszującego Alexandra Kristoffa. 

O tym wyścigu ukazały się setki publikacji, wypowiedziało się wielu kolarzy – byłych i obecnych. Zrobiono tysiące zdjęć, nagrano dziesiątki materiałów video. Drużyna Sky na fotografii zapowiadającej “Primaverę”, pod dystansem, napisała, że jest to odpowiednik odległości między Londynem a Liverpoolem. Mediolan-San Remo, monument. Ta nazwa mówi sama za siebie.

Kolarze rozpoczęli ściganie w deszczu i w temperaturze niewiele ponad dziesięć stopni Celsjusza. Na szczęście niedługo przed tzw. “Capi”, czyli małymi górkami rozpoczynającymi ostatnią część rywalizacji, kolarze zaczęli zdejmować przeciwdeszczowe kurtki, a niebo wydawało się coraz jaśniejsze.

deszcz

W ucieczce dnia jechało jedenastu kolarzy, w tym jeden Polak – Adrian Kurek, reprezentant CCC Sprandi Polkowice. A oprócz niego: Jan Barta (Bora-Argon 18), Sebastian Molano (Colombia), Maarten Tjallingii (LottoNL-Jumbo) Andrea Peron (Novo Nordisk), Stefano Pirazzi (CSF Bardiani), Matteo Bono (Lampre-Merida), Serge Pauwels (MTN-Qhubeka), Julien Berard (Ag2r-La Mondiale), Tiziano Dall’Antonia i Marco Frapporti (Androni Giocattoli).

ucieczka

Jako pierwszy z ucieczki odpadł Sebastian Molano (48 km przed metą), wówczas przewaga wynosiła niewiele ponad dwie minuty. Wraz z pokonywaniem kolejnych “Capi” wykruszali się kolejni uciekinierzy.

Na zjeździe z Capo Berty wydarzyła się dość poważna kraksa. Z wyścigu zostali wykluczeni m.in. Paul Voss (Bora-Argon 18), Chris Juul-Jenen (Tinkoff-Saxo), który siedział na szosie z krwawiącym łukiem brwiowym oraz David Tanner (IAM Cycling).

Jako pierwszy podjazd pod Cipressę rozpoczął uciekający wcześniej Matteo Bono, który utrzymywał jeszcze znikomą przewagę. Tempo na tym podjeździe, który oświetliło słońce, dyktowała drużyna Sky. Wysoko i czujnie jechał polski mistrz świata Michał Kwiatkowski. Na szczyt Cipressy wjechało około pięćdziesięciu kolarzy.

Podjazd pod Poggio z kilkunastosekundową przewagą rozpoczął duet Daniel Oss (BMC) i Geraint Thomas (Sky). Wspinaczkę wysoko rozpoczęli Bole i Paterski z CCC. Pomarańczowe stroje bardzo ładnie wyglądały w czubie peletonu, który rozpoczął ostateczną rozgrywkę.

Mniej więcej w połowie podjazdu Ossa zostawił Thomas, a za chwilę z peletonu nastąpiły kolejne ataki. Skakali m.in. Van Avermaet, Sagan i Stybar.

Niestety wielki pech spotkał Michała Kwiatkowskiego i Zdenka Stybara, którzy wraz z m.in. Geraledem Ciolkiem zaliczyli kraksę na zjeździe z Poggio, która oczywiście wyeliminowała ich z walki o zwycięstwo.

106. edycję “wiosennych mistrzostw świata” rozstrzygnął finisz z większej grupy, który pewnie wygrał John Degenkolb (Giant-Alpecin).

Wyniki:

1. 191 DEGENKOLB John GER TGA TEAM GIANT – ALPECIN 6.46’16” 0’00”
2. 1 KRISTOFF Alexander NO KAT TEAM KATUSHA 6.46’16” 0’00”
3. 171 MATTHEWS Michael AUS OGE ORICA GREENEDGE 6.46’16” 0’00”
4. 231 SAGAN Peter SVK TCS TINKOFF SAXO 6.46’16” 0’00”
5. 132 BONIFAZIO Niccolo’ ITA LAM LAMPRE – MERIDA 6.46’16” 0’00”
6. 81 BOUHANNI Nacer FRA COF COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 6.46’16” 0’00”
7. 241 CANCELLARA Fabian SUI TFR TREK FACTORY RACING 6.46’16” 0’00”
8. 134 CIMOLAI Davide ITA LAM LAMPRE – MERIDA 6.46’16” 0’00”
9. 143 GALLOPIN Tony FRA LTS LOTTO SOUDAL 6.46’16” 0’00”
10. 162 BOASSON HAGEN Edvald NO MTN MTN – QHUBEKA 6.46’16” 0’00”
11. 145 ROELANDTS Jurgen BEL LTS LOTTO SOUDAL 6.46’16” 0’00”
12. 235 BRESCHEL Matti DEN TCS TINKOFF SAXO 6.46’16” 0’00”
13. 221 SWIFT Ben GBR SKY TEAM SKY 6.46’16” 0’00”
14. 186 LANGEVELD Sebastian NED TCG TEAM CANNONDALE – GARMIN 6.46’16” 0’00”
15. 148 WELLENS Tim BEL LTS LOTTO SOUDAL 6.46’16” 0’00”
16. 71 BOLE Grega SLO CCC CCC SPRANDI POLKOWICE 6.46’16” 0’00”
17. 206 MARTENS Paul GER TLJ TEAM LOTTO NL – JUMBO 6.46’16” 0’00”
18. 45 COLBRELLI Sonny ITA BAR BARDIANI CSF 6.46’16” 0’00”
19. 57 VAN AVERMAET Greg BEL BMC BMC RACING TEAM 6.46’16” 0’00”
20. 151 VALVERDE BELMONTE Aleja ESP MOV MOVISTAR TEAM 6.46’16” 0’00”
21. 37 SCARPONI Michele ITA AST ASTANA PRO TEAM 6.46’16” 0’00”
22. 77 PATERSKI Maciej POL CCC CCC SPRANDI POLKOWICE 6.46’16” 0’00”
23. 121 CHAVANEL Sylvain FRA IAM IAM CYCLING 6.46’16” 0’00”
24. 153 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP MOV MOVISTAR TEAM 6.46’16” 0’00”
25. 195 DUMOULIN Tom NED TGA TEAM GIANT – ALPECIN 6.46’16” 0’00”
26. 244 FELLINE Fabio ITA TFR TREK FACTORY RACING 6.46’16” 0’00”
27. 11 NOCENTINI Rinaldo ITA ALM AG2R LA MONDIALE 6.46’22” 0’06”
28. 183 HAAS Nathan AUS TCG TEAM CANNONDALE – GARMIN 6.46’22” 0’06”
29. 237 KREUZIGER Roman CZE TCS TINKOFF SAXO 6.46’25” 0’09”
30. 7 PAOLINI Luca ITA KAT TEAM KATUSHA 6.46’27” 0’11”
31. 228 THOMAS Geraint GBR SKY TEAM SKY 6.46’28” 0’12”
32. 114 LADAGNOUS Mathieu FRA FDJ FDJ 6.46’39” 0’23”
33. 117 PICHON Laurent FRA FDJ FDJ 6.46’39” 0’23”
34. 116 OFFREDO Yoann FRA FDJ FDJ 6.46’39” 0’23”
35. 176 IMPEY Daryl RSA OGE ORICA GREENEDGE 6.46’39” 0’23”
36. 165 JANSE VAN RENSBURG Rein RSA MTN MTN – QHUBEKA 6.46’39” 0’23”
37. 178 YATES Simon GBR OGE ORICA GREENEDGE 6.46’39” 0’23”
38. 53 DILLIER Silvan SUI BMC BMC RACING TEAM 6.46’39” 0’23”
39. 207 TANKINK Bram NED TLJ TEAM LOTTO NL – JUMBO 6.46’39” 0’23”
40. 181 NAVARDAUSKAS Ramunas LTU TCG TEAM CANNONDALE – GARMIN 6.46’39” 0’23”
41. 131 POZZATO Filippo ITA LAM LAMPRE – MERIDA 6.46’39” 0’23”
42. 55 QUINZIATO Manuel ITA BMC BMC RACING TEAM 6.46’39” 0’23”
43. 25 GATTO Oscar ITA AND ANDRONI GIOCATTOLI 6.46’39” 0’23”
44. 12 BAKELANDTS Jan BEL ALM AG2R LA MONDIALE 6.46’39” 0’23”
45. 31 NIBALI Vincenzo ITA AST ASTANA PRO TEAM 6.46’39” 0’23”
46. 102 CAVENDISH Mark GBR EQS ETIXX – QUICK-STEP 6.46’39” 0’23”
47. 141 GREIPEL Andre’ GER LTS LOTTO SOUDAL 6.46’39” 0’23”
48. 16 MONTAGUTI Matteo ITA ALM AG2R LA MONDIALE 6.47’07” 0’51”
49. 147 VANENDERT Jelle BEL LTS LOTTO SOUDAL 6.47’12” 0’56”
50. 54 OSS Daniel ITA BMC BMC RACING TEAM 6.47’34” 1’18”
51. 32 BOOM Lars NED AST ASTANA PRO TEAM 6.47’34” 1’18”
52. 138 SERPA PEREZ Jose Rodolfo COL LAM LAMPRE – MERIDA 6.47’34” 1’18”
53. 21 PELLIZOTTI Franco ITA AND ANDRONI GIOCATTOLI 6.48’54” 2’38”
54. 84 LEMOINE Cyril FRA COF COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 6.49’08” 2’52”
55. 51 BEL19820705 GILBERT Philippe BEL BMC BMC RACING TEAM 6.49’16” 3’00”
56. 106 STYBAR Zdenek CZE EQS ETIXX – QUICK-STEP 6.49’16” 3’00”
57. 36 LUTSENKO Alexey KAZ AST ASTANA PRO TEAM 6.49’16” 3’00”
58. 33 BOZIC Borut SLO AST ASTANA PRO TEAM 6.49’16” 3’00”
59. 161 CIOLEK Gerald GER MTN MTN – QHUBEKA 6.49’54” 3’38”
60. 3 HALLER Marco AUT KAT TEAM KATUSHA 6.50’54” 4’38”
61. 247 RAST Gregory SUI TFR TREK FACTORY RACING 6.50’54” 4’38”
62. 174 HAYMAN Mathew AUS OGE ORICA GREENEDGE 6.50’54” 4’38”
63. 144 HANSEN Adam AUS LTS LOTTO SOUDAL 6.50’54” 4’38”
64. 243 ARREDONDO MORENO Julia COL TFR TREK FACTORY RACING 6.50’54” 4’38”
65. 6 LAGUTIN Sergey RUS KAT TEAM KATUSHA 6.50’54” 4’38”
66. 52 DE MARCHI Alessandro ITA BMC BMC RACING TEAM 6.50’57” 4’41”
67. 101 KWIATKOWSKI Michal POL EQS ETIXX – QUICK-STEP 6.51’12” 4’56”
68. 108 VERMOTE Julien BEL EQS ETIXX – QUICK-STEP 6.51’12” 4’56”
69. 194 DE KORT Koen NED TGA TEAM GIANT – ALPECIN 6.51’15” 4’59”
70. 198 WAEYTENS Zico BEL TGA TEAM GIANT – ALPECIN 6.51’15” 4’59”
71. 167 SBARAGLI Kristian ITA MTN MTN – QHUBEKA 6.51’15” 4’59”
72. 158 VISCONTI Giovanni ITA MOV MOVISTAR TEAM 6.51’15” 4’59”
73. 4 KOLOBNEV Alexandr RUS KAT TEAM KATUSHA 6.51’15” 4’59”
74. 58 WYSS Danilo SUI BMC BMC RACING TEAM 6.51’15” 4’59”
75. 87 SENECHAL Florian FRA COF COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 6.51’15” 4’59”
76. 124 PINEAU Jérome FRA IAM IAM CYCLING 6.51’15” 4’59”
77. 34 GRIVKO Andriy UKR AST ASTANA PRO TEAM 6.51’15” 4’59”
78. 63 BENNETT Sam IRL BOA BORA – ARGON 18 6.51’15” 4’59”
79. 164 GOSS Matthew Harley AUS MTN MTN – QHUBEKA 6.51’15” 4’59”
80. 122 HAUSSLER Heinrich AUS IAM IAM CYCLING 6.51’15” 4’59”
81. 156 ROJAS GIL Jose Joaquin ESP MOV MOVISTAR TEAM 6.51’15” 4’59”
82. 136 MORI Manuele ITA LAM LAMPRE – MERIDA 6.51’15” 4’59”
83. 22 BANDIERA Marco ITA AND ANDRONI GIOCATTOLI 6.51’15” 4’59”
84. 245 NIZZOLO Giacomo ITA TFR TREK FACTORY RACING 6.51’15” 4’59”
85. 154 LOBATO DEL VALLE Juan Jo ESP MOV MOVISTAR TEAM 6.51’15” 4’59”
86. 103 GOLAS Michal POL EQS ETIXX – QUICK-STEP 6.51’15” 4’59”
87. 78 SAMOILAU Branislau BLR CCC CCC SPRANDI POLKOWICE 6.51’15” 4’59”
88. 76 MATYSIAK Bartlomiej POL CCC CCC SPRANDI POLKOWICE 6.51’15” 4’59”
89. 66 SALERNO Cristiano ITA BOA BORA – ARGON 18 6.51’15” 4’59”
90. 155 MALORI Adriano ITA MOV MOVISTAR TEAM 6.51’15” 4’59”
91. 205 LINDEMAN Bert Jan NED TLJ TEAM LOTTO NL – JUMBO 6.51’15” 4’59”
92. 2 GUARNIERI Jacopo ITA KAT TEAM KATUSHA 6.51’15” 4’59”
93. 137 RICHEZE Axel Maximiliano ARG LAM LAMPRE – MERIDA 6.51’15” 4’59”
94. 5 KOZONCHUK Dmitry RUS KAT TEAM KATUSHA 6.51’15” 4’59”
95. 184 HANSEN Lasse Norman DEN TCG TEAM CANNONDALE – GARMIN 6.51’15” 4’59”
96. 41 BATTAGLIN Enrico ITA BAR BARDIANI CSF 6.51’15” 4’59”
97. 172 CLARKE Simon AUS OGE ORICA GREENEDGE 6.51’15” 4’59”
98. 65 HUZARSKI Bartosz POL BOA BORA – ARGON 18 6.51’15” 4’59”
99. 214 MEGIAS LEAL Javier ESP TNN TEAM NOVO NORDISK 6.51’15” 4’59”
100. 168 VENTER Jacobus RSA MTN MTN – QHUBEKA 6.51’15” 4’59”
101. 126 SARAMOTINS Aleksejs LAT IAM IAM CYCLING 6.52’46” 6’30”
102. 98 VALENCIA Juan Pablo COL COL COLOMBIA 6.53’24” 7’08”
103. 44 CHIRICO Luca ITA BAR BARDIANI CSF 6.53’24” 7’08”
104. 193 CURVERS Roy NED TGA TEAM GIANT – ALPECIN 6.53’24” 7’08”
105. 224 NORDHAUG Lars Petter NO SKY TEAM SKY 6.53’24” 7’08”
106. 64 DEMPSTER Zakkari AUS BOA BORA – ARGON 18 6.53’24” 7’08”
107. 94 QUINTERO Carlos Julian COL COL COLOMBIA 6.53’24” 7’08”
108. 182 BAUER Jack NZL TCG TEAM CANNONDALE – GARMIN 6.53’24” 7’08”
109. 67 THURAU Bjorn GER BOA BORA – ARGON 18 6.54’43” 8’27”
110. 203 HOFLAND Moreno NED TLJ TEAM LOTTO NL – JUMBO 6.55’13” 8’57”
111. 14 DUMOULIN Samuel FRA ALM AG2R LA MONDIALE 6.55’13” 8’57”
112. 133 BONO Matteo ITA LAM LAMPRE – MERIDA 6.55’13” 8’57”
113. 204 LEEZER Thomas NED TLJ TEAM LOTTO NL – JUMBO 6.55’13” 8’57”
114. 201 TJALLINGII Maarten NED TLJ TEAM LOTTO NL – JUMBO 6.55’13” 8’57”
115. 125 REYNES MIMO Vicente ESP IAM IAM CYCLING 6.55’13” 8’57”
116. 146 SIEBERG Marcel GER LTS LOTTO SOUDAL 6.55’13” 8’57”
117. 26 STORTONI Simone ITA AND ANDRONI GIOCATTOLI 6.55’13” 8’57”
118. 95 RAMIREZ CHACON Brayan St COL COL COLOMBIA 6.55’13” 8’57”
119. 48 ZARDINI Edoardo ITA BAR BARDIANI CSF 6.57’46” 11’30”
120. 104 RENSHAW Mark AUS EQS ETIXX – QUICK-STEP 6.57’46” 11’30”
121. 61 BARTA Jan CZE BOA BORA – ARGON 18 6.57’46” 11’30”
122. 105 SABATINI Fabio ITA EQS ETIXX – QUICK-STEP 6.57’46” 11’30”
123. 233 BOARO Manuele ITA TCS TINKOFF SAXO 6.57’46” 11’30”
124. 62 BENEDETTI Cesare ITA BOA BORA – ARGON 18 6.57’46” 11’30”
125. 234 BODNAR Maciej POL TCS TINKOFF SAXO 6.57’46” 11’30”
126. 27 TVETCOV Serghei RO AND ANDRONI GIOCATTOLI 6.57’53” 11’37”
127. 111 DEMARE Arnaud FRA FDJ FDJ 6.57’53” 11’37”
128. 118 VAUGRENARD Benoit FRA FDJ FDJ 6.57’53” 11’37”
129. 83 LAPORTE Christophe FRA COF COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 6.57’53” 11’37”
130. 226 ROWE Luke GBR SKY TEAM SKY 6.57’53” 11’37”
131. 248 ROULSTON Hayden NZL TFR TREK FACTORY RACING 6.57’53” 11’37”
132. 128 VANGENECHTEN Jonas BEL IAM IAM CYCLING 6.57’53” 11’37”
133. 157 SUTTERLIN Jasha GER MOV MOVISTAR TEAM 6.57’53” 11’37”
134. 74 KUREK Adrian POL CCC CCC SPRANDI POLKOWICE 6.57’53” 11’37”
135. 13 BERARD Julien FRA ALM AG2R LA MONDIALE 6.57’53” 11’37”
136. 112 BONNET William FRA FDJ FDJ 6.57’53” 11’37”
137. 187 MOSER Moreno ITA TCG TEAM CANNONDALE – GARMIN 6.57’53” 11’37”
138. 107 VANDENBERGH Stijn BEL EQS ETIXX – QUICK-STEP 7.01’14” 14’58”
139. 35 GUARDINI Andrea ITA AST ASTANA PRO TEAM 7.01’14” 14’58”
140. 38 TLEUBAYEV Ruslan KAZ AST ASTANA PRO TEAM 7.01’14” 14’58”
141. 47 SIMION Paolo ITA BAR BARDIANI CSF 7.01’14” 14’58”
142. 72 DELLE STELLE Christian ITA CCC CCC SPRANDI POLKOWICE 7.01’14” 14’58”
143. 216 PLANET Charles FRA TNN TEAM NOVO NORDISK 7.01’14” 14’58”
144. 208 WAGNER Robert GER TLJ TEAM LOTTO NL – JUMBO 7.01’14” 14’58”
145. 115 LE BON Johan FRA FDJ FDJ 7.01’14” 14’58”
146. 212 HENTTALA Joonas FIN TNN TEAM NOVO NORDISK 7.01’14” 14’58”
147. 202 FLENS Rick NED TLJ TEAM LOTTO NL – JUMBO 7.01’14” 14’58”
148. 238 TOSATTO Matteo ITA TCS TINKOFF SAXO 7.01’14” 14’58”
149. 192 DE BACKER Bert BEL TGA TEAM GIANT – ALPECIN 7.01’14” 14’58”
150. 75 MARYCZ Jaroslaw POL CCC CCC SPRANDI POLKOWICE 7.01’14” 14’58”
151. 197 TIMMER Albert NED TGA TEAM GIANT – ALPECIN 7.01’14” 14’58”
152. 196 HAGA Chad USA TGA TEAM GIANT – ALPECIN 7.01’14” 14’58”
153. 73 KIENDYS Tomasz POL CCC CCC SPRANDI POLKOWICE 7.01’14” 14’58”
154. 91 AVILA VANEGAS Edwin Alcib COL COL COLOMBIA 7.01’14” 14’58”
155. 97 RUBIANO CHAVEZ Miguel An COL COL COLOMBIA 7.01’14” 14’58”
156. 18 VAN SUMMEREN Johan BEL ALM AG2R LA MONDIALE 7.01’14” 14’58”
157. 163 CUMMINGS Steven GBR MTN MTN – QHUBEKA 7.01’14” 14’58”
158. 152 DOWSETT Alex GBR MOV MOVISTAR TEAM 7.01’14” 14’58”
159. 211 DE MESMAEKER Kevin BEL TNN TEAM NOVO NORDISK 7.01’14” 14’58”
160. 113 CHAVANEL Sébastien FRA FDJ FDJ 7.06’57” 20’41”

Foto: Twitter, Giant-Alpecin

Marta Wiśniewska