CesenaWłoski klub piłkarski serie A – Cesena, w hołdzie dla ich najbardziej znanego fana – Marco Pantaniego, w tym sezonie zagra w strojach w specjalnych kolorach.

“Pirat”, który pochodził z pobliskiej miejscowości Cesenatico, był kibicem klubu. Piłkarze dotychczas nosili stroje w kolorze czarno-białym, w tym sezonie ma to być głównie róż, na cześć Pantaniego, który różową koszulkę lider Giro d’Italia przywdziewał nie raz.

W zawodowym peletonie Włoch był znany ze względu na niebezpieczny styl jazdy. Był specjalistą od jazdy w górach, wśród jego sukcesów można wymienić brązowy medal Mistrzostw Świata, zwycięstwa w Tour de France i Giro d’Italia i to w ciągu jednego roku (1998). Jego kariera załamała się w 1999 r., kiedy to został wykluczony w przedostatni dzień Giro (którego był zdecydowanym liderem) z podejrzeniem stosowania dopingu.

Zmarł 14 lutego 2004 roku, pierwsza sekcja zwłok wykazała zgon spowodowany obrzękiem mózgu i niewydolnością serca. Powtórna sekcja wykazała, że śmierć spowodowało przedawkowanie kokainy. Co roku w rodzinnym mieście Marco Pantaniego rozgrywany jest wyścig ku jego pamięci – Memorial Marco Pantani.

Foto: www.road.cc

Gdyby żył, wczoraj skończyłby 45 lat…