Znamy już trasy szosowych, olimpijskich wyścigów na igrzyskach w Rio de Janeiro, które odbędą się w 2016 roku.

IO start wspólny

Organizatorzy Igrzysk Olimpijskich oraz Międzynarodowa Unia Kolarska, zaprezentowała dziś mapy i profile szosowych wyścigów w Rio. Na przyszłych medalistów czekają bardzo trudne, selektywne trasy. Olimpijskie rundy będą przebiegały przez najbardziej charakterystyczne dzielnice i obok największych zabytków światowej stolicy karnawału.

W pierwszej fazie rywalizacji wyścigu elity mężczyzn, zawodnicy będą musieli pokonać cztery okrążenia, a panie jedno. Na pętli wyznaczono kilka krótkich, lecz stromych wzniesień. Po płaskiej przeprawie przez wybrzeże (m.in przez plażę Copacabana), czeka kolejna runda. Na każdej z nich znajduje się blisko 9 kilometrowy podjazd ze średnim nachyleniem 5,7 %, a zjazd to 6 kilometrów technicznych zakrętów. Ostatnie 20 kilometrów to płaski terem. Najlepsi panowie na świecie zmierzą się z wzniesieniem Vista Chinesa aż czterokrotnie, a panie tylko raz.

Elita mężczyzn:

profilefacet

Elita kobiet:

profilekobiet

Wyścig elity mężczyzn będzie składał się z 241.5 kilometrów, a wyścig elity pań z 141 km. Czasówki będą miały dystans odpowiednio 54.5 km i 29,8. Ich trasa będzie prowadziła przez pierwszą rundę z wyścigu ze startu wspólnego.

Profile rund:

rundy

Podjazdy:

grumari

grota funda

vista chinesa

 

 

Andrzej Gucwa