Mathias Brandle ustanowił nowy rekord świata w jeździe godzinnej na czas! Kolarz IAM Cycling w sześćdziesiąt minut pokonał dystans 51, 850 km.

Mathias Brandle

Kolarski rekord świata w jeździe godzinnej to najbardziej prestiżowe osiągnięcie w tej dyscyplinie sportu, którego nie da zdobyć się podczas normalnych startów. Pierwsza oficjalnie zapisana próba odbyła się w 1893 roku w Paryżu, a konkretnie zrobił to Francuz Henri Desgrange, przejeżdżając 35 kilometrów i 325 metrów. Kolejnym osiągnięciom towarzyszyła różna atmosfera (kontrowersje były związane przede wszystkim z używanym sprzętem). Wyzwanie podejmowały takie sławy kolarstwa, jak Eddy Merckx, Jacques Anquetil czy Miguel Indurain. Ostatnio rekord Ondreja Sosenki pobił Jens Voigt. Niemiec we wrześniu tego roku ustanowił wynik 51.11 km, nowym rekordem świata.

Tym razem wyzwania podjął się Matihas Brandle. Próba mistrza Austrii w jeździe indywidualnej na czas odbyła się dziś na szwajcarskim welodromie w Aigle. Tor liczył dwieście metrów długości, a 24-latek dosiadł rower Scott Plasma 5.

Już po pierwszych kilometrach Brandle jechał szybciej niż Jens Voigt w swojej wrześniowej próbie. Na półmetku różnica między dwoma zawodnikami wynosiła jedną minutę na korzyść młodego Austriaka. Sytuacja nie zmieniła się już do końca dzisiejszej próby i zawodnik IAM Cycling zdołał pobić rekord Voigta.

Mathias Brandle ostatecznie w godzinę przejechał  51, 850 km, co jest nowym rekordem świata w jeździe godzinnej na czas.

 

Fot: IAM Cycling

Andrzej Gucwa

Poprzedni artykułTransmisja z bicia rekordu świata w jeździe godzinnej na czas (Video)
Następny artykułMistrzyni Brazylii na EPO
W redakcji naszosie.pl praktycznie od samego początku. Obecnie większość czasu poświęca na prowadzenie grupy GVT. Weekendy zazwyczaj spędza na szosach całej Polski. Dla naszosie.pl zdobył trzy medale Mistrzostw Polski dziennikarzy w tym dwa złote. W Mistrzostwach Świata dziennikarzy na Krecie wywalczył czwarte miejsce w jeździe indywidualnej na czas.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments