Już w niedzielę z Gdańska wystartuje 71. edycja Tour de Pologne. Meta wyścigu Dookoła Polski po przejechaniu siedmiu etapów, znajduje się w Krakowie. Nadzieję na zwycięstwo niesie nam Rafał Majka (Tinkoff-Saxo)!

 

logo_71.Tour de Pologne_langteam_uci_data

 

Tegoroczne Tour de Pologne uporządkowane jest według sprawdzonego w innych wyścigach scenariusza. Pierwsza faza rywalizacji to płaskie etapy. Pierwszy z nich startuje spod Stoczni Gdańskiej. Następnie podążając m.in przez Warszawę i Śląsk, kolarze dojadą do Tatr. Po słowackiej stronie granicy, czekają najtrudniejsze podjazdy w tegorocznym wyścigu, a po polskiej stronie gór, nie zabraknie Gliczarowa. Wyścig rozstrzygnie się podczas jazdy indywidualnej na czas w Krakowie.

Trasa:

 

71. Tour de Pologne rozpocznie się 3 sierpnia w Trójmieście. – Wcześniej za pośrednictwem wyścigu promowaliśmy Powstanie Warszawskie, Rok Chopinowski, czy podążaliśmy szlakiem Jana Pawła II. Teraz chcemy przypomnieć wszystkim, że to pracownicy Stoczni Gdańskiej dali początek zmianom całego ustroju społeczno – politycznego – tłumaczy Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne UCI World Tour. Honorowym patronem startu oraz otwarcia wyścigu został laureat pokojowej nagrody Nobla Prezydent Lech Wałęsa. Miejsce rozpoczęcia wyścigu również jest nieprzypadkowe. Kolarze wyruszą właśnie spod bram Stoczni Gdańskiej by uczcić 25. rocznicę wolnych wyborów, a następnie dotrą do Bydgoszczy.

Stamtąd wyścig przejedzie do Torunia, a drugi etap będzie wyjątkowy dla jednego z naszych kolarzy. To właśnie w Toruniu swoją przygodę z profesjonalnym ściganiem rozpoczął Michał Kwiatkowski, którego w tym wyścigu niestety nie zobaczymy.

Warszawa na mapie Tour de Pologne

Metą drugiego etapu będzie stolica Polski. – Mieliśmy wiele zapytań od mieszkańców Warszawy, stęsknionych za wielkim ściganiem. Stolica Polski powinna być na mapie wyścigu, więc ogromnie mnie cieszy, że znajdzie się na niej w tym roku – wyjaśnia Lang. Następnie kolarze odwiedzą kolejno Kielce, Rzeszów, Tarnów Gemini Park i Katowice, które związały się z wyścigiem nową umową aż do 2016 roku. Transmisje telewizyjne z wyścigu to sposób na pokazanie szerszej widowni zmian w przestrzeni miejskiej, nowych dróg czy inwestycji. Stamtąd kolarze przeniosą się do stolicy Tatr – Zakopanego, gdzie rozpocznie się typowe górskie ściganie. Zawodnicy podobnie jak przed rokiem przekroczą granice Polski.

TdP_2014_mapa_nologo

W tym roku na Słowacji

Podczas 70. Tour de Pologne UCI World Tour dwa pierwsze etapy wyścigu odbyły się we włoskim regionie Trentino. W tym roku, z Zakopanego kolarze przejadą do miasta Štrbské Pleso, gdzie w malowniczej scenerii Tatr Wysokich będzie usytuowana meta V etapu. – Chcemy pokazać, że Polska i Słowacja potrafią wspólnie organizować imprezy na wysokim poziomie. Na Słowacji kolarze zmierzą się z Wysokimi Tatrami. To będzie bardzo ciekawy górski etap – mówi Czesław Lang.

Ján Miškovský, z CK EPIC Dohňany, zajmie się organizacją etapu po stronie słowackiej. Podkreśla, że razem ze swoją ekipą zrobi wszystko, aby sprostać oczekiwaniom zawodników, kibiców czy sponsorów. – Chcemy, aby polsko-słowacki etap był wyjątkowy i zapadł w pamięć wszystkim uczestnikom 71. Tour de Pologne UCI World Tour – wyjaśnia.

Na koniec Bukowina Tatrzańska i Kraków

Ze Štrbskégo Plesa zawodnicy pojadą do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie rozegra się „królewski etap” BUKOVINA Terma Hotel SPA – Bukowina Tatrzańska. To  174-kilometrowy  etap rozgrywany na 4 pętlach wokół Bukowiny Tatrzańskiej, na której znajduje się nazywana przez kolarzy „ściana Bukovina” w Gliczarowie. Będzie to kolejna okazja, aby uzbierać cenne punkty do klasyfikacji najlepszych „górali” wyścigu.

W Bukowinie zostanie rozegrane także Tour de Pologne Amatorów. Od tego roku głównym sponsorem Tour de Pologne Amatorów będzie Tauron Polska Energia. Uczestniczący w nim zawodnicy mogą się poczuć jak kolarze zawodowi, gdyż tą samą rundę co amatorzy kilka godzin później pokona peleton Tour de Pologne UCI World Tour. Na kolarzy amatorów czeka profesjonalnie przygotowana trasa, pamiątkowe medale i niezapomniana dawka adrenaliny. Udział w imprezie potwierdził już Zbigniew Bródka, złoty medalista w łyżwiarstwie szybkim z igrzysk olimpijskich w Soczi.

71. Tour de Pologne zakończy się w Krakowie, gdzie zostanie rozegrana 25 – kilometrowa „czasówka”, której wyniki mogą zadecydować o klasyfikacji generalnej wyścigu. Tak było przed rokiem, gdzie na oczach tysięcy widzów o zwycięstwo w ostatnim etapie walczyli ze sobą Bradley Wiggins z Fabianem Cancellarą. – Czasówka się sprawdziła. Widać, że wzbudziła zainteresowanie i trzeba ją utrzymać – mówi Lang. Podobnie jak  przed rokiem wielkie ściganie zakończy się na Rynku Głównym.

Mapy i profile wszystkich etapówtutaj

Poszczególne etapy 71. Tour de Pologne 2014:
Etap 1 »  Gdańsk › Bydgoszcz, 226km
Etap 2 »  Toruń › Warszawa, 234km
Etap 3  »  Kielce › Rzeszów, 180km
Etap 4 »  Tarnów Gemini Park › Katowice, 236km
Etap 5 »  Zakopane › Strbske Pleso (Svk), 178km
Etap 6»  BUKOVINA Terma Hotel Spa › Bukowina Tatrzańska, 174km
Etap 7 (ITT)»  Kraków › Kraków, 25km

Zawodnicy:

Po fenomenalnym debiucie w Tour de France – Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) rozpalił w nas wielkie nadzieje na pierwsze zwycięstwo Polaka w Tour de Pologne od 2003 roku. Przypomnijmy, że wówczas triumfował Cezary Zamana. Majka przed rokiem był już przez moment liderem najbardziej prestiżowej imprezy w naszym kraju. Obecnie po przejechanym Giro d`Italia i Tour de France, może być już bardzo zmęczony. Trzeba jednak pamiętać, że Polak we Francji przez dobrą połowę wyścigu mocno się oszczędzał. Najlepszą formę miał w trzecim tygodniu rywalizacji i nie było u niego takiego zmęczenia, jak u pozostałych rywali. Miejmy nadzieję, że jego wysoka dyspozycja utrzyma się aż do Tatr i finałowej czasówki w Krakowie. Wychowanek trenera Zbigniewa Klęka, do pomocy będzie miał m.in Pawła Poljańskiego oraz Romana Kreuzigera.

Z numerem jeden na plecach, pojedzie ubiegłoroczny triumfator – Pieter Weening (Orica GreenEdge). Holender w maju wygrał jeden z etapów na Giro d`Italia, a ostatnio przypomniał o sobie we włoskim klasyku Giro della Toscana. 33-latek zameldował się jako pierwszy na mecie i pokazał, że jest w dobrej formie przed Tour de Pologne.

W Movistarze pojedzie drugi kolarz ubiegłorocznego wyścigu Dookoła Polski – Ion Izagirre. 25-latek ostatnio jechał w Tour de France, ale zajmował się głównie pracą na rzecz Alejandro Valverde. Kto wie? Może w Polsce jego liderem będzie Sylwester Szmyd?

Mocny skład nad Wisłę zabiera ekipa Trek Factory Racing. Z powodzeniem o klasyfikację generalną walczyć mogą Robert Kiselrovski oraz Bob Jungels. W ich zestawieniu znalazł się także najlepszy góral Giro d`Italia – Julian Arredondo, ale Kolumbijczyka z wysokiej lokaty w generalce, wykluczyć może jazda na czas.

W składzie Belkin Pro Cycling odnajdujemy Roberta Gesinka. Holender wraca jednak do ścigania po problemach zdrowotnych i w Polsce nie będzie w najlepszej formie. Nie można tego powiedzieć o Fabio Aru (Astana) i Ryderze Hesjedalu (Garmin-Sharp). Obaj przygotowują się do Vuelta a Espana, a ich umiejętności do walki w etapówkach, powinny zagwarantować im miejsce w ścisłej czołówce Tour de Pologne.

Liderem Lampre-Merida na nasz narodowy Tour będzie Przemysław Niemiec. W składzie włoskiej ekipy znalazł się też Damiano Cunego.

Sporo emocji powinny dostarczyć nam także polskie ekipy. W składzie CCC Polsat Polkowice o dobry wynik mogą powalczyć: Marek Rutkiewicz, Tomasz Marczyński, Branislau Samoilau oraz najstarszy w peletonie  – Davide Rebellin. Co ciekawe, najmłodszym w tegorocznym Tour de Pologne, będzie jadący w Reprezentacji Polski – Przemysław Kasperkiewicz. W naszej kadrze o generalkę może powalczyć trzech zawodników: Paweł Bernas, Kamil Gradek oraz Paweł Cieślik.

Uwaga na takich kolarzy jak: Sergio Henao (Sky Team), Thomas De Gendt (Omega Pharma – Quick Step), Janez Brajkovic (Astana), Moreno Moser (Cannondale), Warren Barguil (Giant-Shimano), Carlos Betancur (Ag2r La Mondiale), Sergey Lagutin (RusVelo)

Na Tour de Pologne zawita także kilku bardzo dobrych sprinterów. Na płaskich etapach, walczyć będą: Michael Matthews (Orica GreenEdge), Andrew Fenn (Omega Pharma – Quick Step), Edvald Boasson Hagen i Ben Swift (Sky), Jacopo Guarnieri (Astana), Tyler Farrar (Garmin-Sharp), Sacha Modolo (Lampre-Merida), Thor Hushovd (BMC Racing), Marco Haller (Katusha), Theo Bos (Belkin), Juan Jose Lobato (Movistar), Luka Mezgec (Giant-Shimano), Kenny Dehaes (Lotto-Belisol), Yauhenni Hautarovich (Ag2r La Mondiale). My liczymy na dobrą postawę Konrada Dąbkowskiego (Reprezentacja Polski) i dobrą współpracę duetu Bartłomiej Matysiak, Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice).

Plan transmisji telewizyjnych tutaj

Lista startowa:

Lista_startowa_71

 

 

Źródło: własne + Lang Team

Andrzej Gucwa

Poprzedni artykułTour of Utah 2014, kat. 2.1, 04.08-10.08.2014
Następny artykułRohan Dennis od poniedziałku będzie kolarzem BMC
W redakcji naszosie.pl praktycznie od samego początku. Obecnie większość czasu poświęca na prowadzenie grupy GVT. Weekendy zazwyczaj spędza na szosach całej Polski. Dla naszosie.pl zdobył trzy medale Mistrzostw Polski dziennikarzy w tym dwa złote. W Mistrzostwach Świata dziennikarzy na Krecie wywalczył czwarte miejsce w jeździe indywidualnej na czas.
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Rebe
Rebe

Nie ma najgłośniejszych nazwisk , ale też nie ma co płakać . Kilka dobrych nazwisk jest , może nie wszyscy w najlepszej formie , może nawet niektórzy dołują , ale warto oglądać i pojechać po wpisy .
Święta księga Rebego czeka niecierpliwie , bo ostatnio nie bywałem na wyścigach.

edek
edek

i czemu mojego postu nie zamieszczacie ? do końca was pogieło ??? leję na cenzora