debusschereBelg z belgijskiej drużyny Lotto-Belisol zwyciężył pierwszy etap wyścigu odbywającego się w Belgii – idealny scenariusz dla miejscowych kibiców. Podium uzupełnili Gianni Meersman (OPQS) i Juan Jose Lobato (Movistar). 

Zyskujący coraz większy prestiż Tour de Wallonie, otworzył 147,9- kilometrowy etap z Frasnes-Lez-Anvaing do Tournai. Na trasie znalazło się sześć premii górskich, cztery drugiej i dwie trzeciej kategorii.

W ucieczce dnia jechało trzech zawodników: Zico Waeytens (Topsport Vlaanderen), Thomas Wertz (Color Code) oraz Julien Stassen (Wallonie-Bruxelles). Mimo przewagi sięgającej 8 minut, harcownicy zostali złapani przez peleton 20 kilometrów przed metą.

Rządy w peletonie objęły ekipy mające w składach sprinterów. Wśród nich znalazła się m.in. drużyna Trek pracująca dla Giacomo Nizzolo, który wygrał cały wyścig w 2012 roku.

Najlepszy w pojedynku sprinterów okazał się Debusschere jadący w kostiumie mistrza Belgii.

Wyniki etapu: 

1. DEBUSSCHERE Jens LTB 3:39:18 0:00:10
2. MEERSMAN Gianni OPQ 3:39:18 0:00:06
3. LOBATO DEL VALLE J. MOV 3:39:18 0:00:04
4. NIZZOLO Giacomo TFR 3:39:18
5. KUMP Marko TCS 3:39:18
6. HUTAROVICH Yauheni ALM 3:39:18
7. VERHELST Louis COF 3:39:18
8. VAN ASBROECK Tom TSV 3:39:18
9. BOS Theo BEL 3:39:18
10. KUZNETSOV Viacheslav KAT 3:39:18
11. KERF Jerome CCB 3:39:18
12. SELIG Rudiger KAT 3:39:18
13. PONS Gaëtan CCB 3:39:18
14. BRESCHEL Matti TCS 3:39:18
15. CAMMAERTS Edwig COF 3:39:18
16. DEMOITIE Antoine WBC 3:39:18
17. MONDORY Lloyd ALM 3:39:18
18. GUSEV Vladimir KAT 3:39:18
19. GUTIERREZ PALACIOS J. MOV 3:39:18
20. DILLIER Silvan BMC 3:39:18
21. STYBAR Zdenek OPQ 3:39:18
22. TSATEVICH Alexey KAT 3:39:18
23. NAPOLITANO Danilo WGG 3:39:18
24. ZINGLE Romain COF 3:39:18
25. KOLÁR Michal TCS 3:39:18
26. LABORIE Christophe BSE 3:39:18
27. WAEYTENS Zico TSV 3:39:18 0:00:09
28. HOULE Hugo ALM 3:39:18
29. PICHON Laurent FDJ 3:39:18
30. VAN DER SANDE Tosh LTB 3:39:18
31. VENTOSO AMBERDI F. MOV 3:39:18
32. TURGOT Sébastien ALM 3:39:18
33. DELFOSSE Florent CCB 3:39:18
34. ROBEET Ludovic CCB 3:39:18
35. VAN POPPEL Boy TFR 3:39:18
36. OFFREDO Yoann FDJ 3:39:18
37. KOHLER Martin BMC 3:39:18
38. NERZ Dominik BMC 3:39:18
39. FOUCHARD Julien COF 3:39:18
40. JACOBS Pieter TSV 3:39:18
41. HABEAUX Gregory WGG 3:39:18
42. SÜTTERLIN Jasha MOV 3:39:18
43. BERARD Julien ALM 3:39:18
44. ROUX Anthony FDJ 3:39:18
45. CORBEL Erwann BSE 3:39:18
46. DELFOSSE Sébastien WBC 3:39:18
47. EVRARD Laurent WBC 3:39:18
48. SENECHAL Florian COF 3:39:18
49. WELLENS Tim LTB 3:39:18
50. LANDER Sebastian BMC 3:39:18
51. KOCHETKOV Pavel KAT 3:39:18
52. BERHANE Natnael EUC 3:39:18
53. HIVERT Jonathan BEL 3:39:18
54. AMADOR BAKKAZAKOVA A. MOV 3:39:18
55. BOARO Manuele TCS 3:39:18
56. VAN HOECKE Gijs TSV 3:39:18
57. JEROME Vincent EUC 3:39:18
58. LAPORTE Christophe COF 3:39:18
59. FENN Andrew OPQ 3:39:18
60. LASTRAS Garcia MOV 3:39:18
61. DRON Boris WBC 3:39:18
62. LE MONTAGNER B. BSE 3:39:18
63. VAN DER LIJKE Nick BEL 3:39:18
64. BELTRAN SUAREZ E. TCS 3:39:18
65. DEVOLDER Stijn TFR 3:39:18
66. DEGAND Thomas WGG 3:39:18
67. DE WINTER Ludwig CCB 3:39:18
68. MERTZ Remy CCB 3:39:18
69. VANENDERT Jelle LTB 3:39:18
70. MONFORT Maxime LTB 3:39:18
71. POELS Wouter OPQ 3:39:18
72. LEUKEMANS Björn WGG 3:39:18
73. JUUL JENSEN C. TCS 3:39:18
74. GESLIN Anthony FDJ 3:39:18
75. DERNIES Tom WBC 3:39:18
76. LAENGEN Vegard Stake BSE 3:39:18
77. CRAVEN Dan EUC 3:39:18
78. VAN KEIRSBULCK G. OPQ 3:39:18
79. DIDIER Laurent TFR 3:39:18
80. KROON Karsten TCS 3:39:18
81. ALAFACI Eugenio TFR 3:39:18
82. COURTEILLE Arnaud FDJ 3:39:18
83. ANCIAUX Maxime WBC 3:39:18
84. SANZ Enrique MOV 3:39:18
85. VAN EMDEN Jos BEL 3:39:18
86. WALLAYS Jelle TSV 3:39:18
87. IGNATYEV Mikhail KAT 3:39:18
88. HONDO Danilo TFR 3:39:18
89. DRUCKER Jean-Pierre WGG 3:39:18
90. VAUGRENARD Benoît FDJ 3:39:18
91. SERRY Pieter OPQ 3:39:18
92. LODEWYCK Klaas BMC 3:39:18
93. FEDRIGO Pierrick FDJ 3:39:18
94. KERN Christophe EUC 3:39:18
95. DUCHESNE Antoine EUC 3:39:18
96. BOECKMANS Kris LTB 3:39:18
97. VAN MELSEN Kevin WGG 3:39:18
98. HUSHOVD Thor BMC 3:39:18
99. KORETZKY Clément BSE 3:39:18
100. PERRICHON Pierre-Luc BSE 3:39:18
101. LIGTHART Pim LTB 3:39:18
102. RYBAKOV Alexander KAT 3:39:18
103. HARDY Romain COF 3:39:18
104. GAUDIN Damien ALM 3:39:18
105. COUSIN Jerome EUC 3:39:18
106. FLENS Rick BEL 3:39:18
107. LAMPAERT Yves TSV 3:39:18
108. JEANDESBOZ Fabrice EUC 3:39:18
109. STUYVEN Jasper TFR 3:39:18
110. ALAPHILIPPE Julian OPQ 3:39:51
111. NOCENTINI Rinaldo ALM 3:40:14
112. SPRENGERS Thomas TSV 3:39:18
113. GILBERT Jérôme WGG 3:43:35
114. STASSEN Julien WBC 3:43:35 0:00:04
115. WERTZ Thomas CCB 3:43:35 0:00:05
116. MARKUS Barry BEL 3:56:41

Klasyfikacja generalna:
1. DEBUSSCHERE Jens LTB 3:39:08
2. WAEYTENS Zico TSV 0:00:01
3. MEERSMAN Gianni OPQ 0:00:04
4. LOBATO DEL VALLE J. MOV 0:00:06
5. NIZZOLO Giacomo TFR 0:00:10
6. KUMP Marko TCS 0:00:10
7. HUTAROVICH Yauheni ALM 0:00:10
8. VERHELST Louis COF 0:00:10
9. VAN ASBROECK Tom TSV 0:00:10
10. BOS Theo BEL 0:00:10
11. KUZNETSOV Viacheslav KAT 0:00:10
12. KERF Jerome CCB 0:00:10
13. SELIG Rudiger KAT 0:00:10
14. PONS Gaëtan CCB 0:00:10
15. BRESCHEL Matti TCS 0:00:10
16. CAMMAERTS Edwig COF 0:00:10
17. DEMOITIE Antoine WBC 0:00:10
18. MONDORY Lloyd ALM 0:00:10
19. GUSEV Vladimir KAT 0:00:10
20. GUTIERREZ PALACIOS J. MOV 0:00:10
21. DILLIER Silvan BMC 0:00:10
22. STYBAR Zdenek OPQ 0:00:10
23. TSATEVICH Alexey KAT 0:00:10
24. NAPOLITANO Danilo WGG 0:00:10
25. ZINGLE Romain COF 0:00:10
26. KOLÁR Michal TCS 0:00:10
27. LABORIE Christophe BSE 0:00:10
28. HOULE Hugo ALM 0:00:10
29. PICHON Laurent FDJ 0:00:10
30. VAN DER SANDE Tosh LTB 0:00:10
31. VENTOSO AMBERDI F. MOV 0:00:10
32. TURGOT Sébastien ALM 0:00:10
33. DELFOSSE Florent CCB 0:00:10
34. ROBEET Ludovic CCB 0:00:10
35. VAN POPPEL Boy TFR 0:00:10
36. OFFREDO Yoann FDJ 0:00:10
37. KOHLER Martin BMC 0:00:10
38. NERZ Dominik BMC 0:00:10
39. FOUCHARD Julien COF 0:00:10
40. JACOBS Pieter TSV 0:00:10
41. HABEAUX Gregory WGG 0:00:10
42. SÜTTERLIN Jasha MOV 0:00:10
43. BERARD Julien ALM 0:00:10
44. ROUX Anthony FDJ 0:00:10
45. CORBEL Erwann BSE 0:00:10
46. DELFOSSE Sébastien WBC 0:00:10
47. EVRARD Laurent WBC 0:00:10
48. SENECHAL Florian COF 0:00:10
49. WELLENS Tim LTB 0:00:10
50. LANDER Sebastian BMC 0:00:10
51. KOCHETKOV Pavel KAT 0:00:10
52. BERHANE Natnael EUC 0:00:10
53. HIVERT Jonathan BEL 0:00:10
54. AMADOR BAKKAZAKOVA A. MOV 0:00:10
55. BOARO Manuele TCS 0:00:10
56. VAN HOECKE Gijs TSV 0:00:10
57. JEROME Vincent EUC 0:00:10
58. LAPORTE Christophe COF 0:00:10
59. FENN Andrew OPQ 0:00:10
60. LASTRAS Garcia MOV 0:00:10
61. DRON Boris WBC 0:00:10
62. LE MONTAGNER B. BSE 0:00:10
63. VAN DER LIJKE Nick BEL 0:00:10
64. BELTRAN SUAREZ E. TCS 0:00:10
65. DEVOLDER Stijn TFR 0:00:10
66. DEGAND Thomas WGG 0:00:10
67. DE WINTER Ludwig CCB 0:00:10
68. MERTZ Remy CCB 0:00:10
69. VANENDERT Jelle LTB 0:00:10
70. MONFORT Maxime LTB 0:00:10
71. POELS Wouter OPQ 0:00:10
72. LEUKEMANS Björn WGG 0:00:10
73. JUUL JENSEN C. TCS 0:00:10
74. GESLIN Anthony FDJ 0:00:10
75. DERNIES Tom WBC 0:00:10
76. LAENGEN Vegard Stake BSE 0:00:10
77. CRAVEN Dan EUC 0:00:10
78. VAN KEIRSBULCK G. OPQ 0:00:10
79. DIDIER Laurent TFR 0:00:10
80. KROON Karsten TCS 0:00:10
81. ALAFACI Eugenio TFR 0:00:10
82. COURTEILLE Arnaud FDJ 0:00:10
83. ANCIAUX Maxime WBC 0:00:10
84. SANZ Enrique MOV 0:00:10
85. VAN EMDEN Jos BEL 0:00:10
86. WALLAYS Jelle TSV 0:00:10
87. IGNATYEV Mikhail KAT 0:00:10
88. HONDO Danilo TFR 0:00:10
89. DRUCKER Jean-Pierre WGG 0:00:10
90. VAUGRENARD Benoît FDJ 0:00:10
91. SERRY Pieter OPQ 0:00:10
92. LODEWYCK Klaas BMC 0:00:10
93. FEDRIGO Pierrick FDJ 0:00:10
94. KERN Christophe EUC 0:00:10
95. DUCHESNE Antoine EUC 0:00:10
96. BOECKMANS Kris LTB 0:00:10
97. VAN MELSEN Kevin WGG 0:00:10
98. HUSHOVD Thor BMC 0:00:10
99. KORETZKY Clément BSE 0:00:10
100. PERRICHON Pierre-Luc BSE 0:00:10
101. LIGTHART Pim LTB 0:00:10
102. RYBAKOV Alexander KAT 0:00:10
103. HARDY Romain COF 0:00:10
104. GAUDIN Damien ALM 0:00:10
105. COUSIN Jerome EUC 0:00:10
106. FLENS Rick BEL 0:00:10
107. LAMPAERT Yves TSV 0:00:10
108. JEANDESBOZ Fabrice EUC 0:00:10
109. STUYVEN Jasper TFR 0:00:10
110. SPRENGERS Thomas TSV 0:00:10
111. ALAPHILIPPE Julian OPQ 0:00:43
112. NOCENTINI Rinaldo ALM 0:01:06
113. WERTZ Thomas CCB 0:04:22
114. STASSEN Julien WBC 0:04:23
115. GILBERT Jérôme WGG 0:04:27
116. MARKUS Barry BEL 0:17:33

 

Foto: bettiniphoto.net

Marta Wiśniewska