stage_05_map_670Piąty etap Tour de France to długo oczekiwany przez kibiców odcinek z sekcjami brukowymi. Zapowiada się fascynująca walka o zwycięstwo tego dnia oraz pojedynek kolarzy z czołówki generalki.

Łącznie na piątym etapie znajdzie się 15,4 km bruku. Podczas prezentacji trasy wyścigu, która odbyła się jesienią ubiegłego roku – najmniej z tej wiadomości ucieszyli się siedzący obok siebie Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) i Chris Froome (Sky Team), czyli główni pretendenci do walki o klasyfikację generalną w tej imprezie. Wydaje się, że lider – Vincenzo Nibali (Astana) powinien lepiej spisać się na “kocich łbach”  od swoich rywali. To właśnie piąty odcinek Tour de France upamiętni także setną rocznicę wybuchu I Wojny Światowej. Trasa prowadzić będzie z Ypres do Arenberg Porte du Hainault.

Profil:

profil 5

 

Lotna premia:

  • 97 km – Templeuve

Pierwszym sektorem, jaki kolarze będą musieli pokonać w środę, będzie bardzo trudny Carrefour de l’arbre, który często jest kulminacyjnym punktem na trasie Paryż-Roubaix.

Przedostatni sektor Wandignies-Hamage jest najdłuższy w całym wyścigu. Znajdujący się na ostatnich 10 kilometrach odcinek, liczy sobie aż 3,7 km i posiada cztery gwiazdki w pięciogwiazdkowej skali trudności.

Zobaczymy czy na krótszym dystansie i mniejszej ilości sektorów niż na Paryż-Roubaix, stawka podzieli się na małe grupki jak w przypadku kwietniowego monumentu. Liczmy także na Michała Kwiatkowkiego i ekipę Omega Pharma – Quick Step, która powinna wykorzystać fakt, że “Kwiato” spośród faworytów do top 10 w generalce jest zdecydowanie najlepszym specjalistą od bruków.

Sektory brukowe:

Gruson – Carrefour de l’arbre (1,100m)
Ennevelin – Pont-Thibaut (1,400m)
Mons-en-Pévèle (1000m)
Bersée (1,400m)
Orchies – Beuvry (1,400m)
Sars-et-Rosières – Tilloy-lez-Marchiennes (2,400m)
Brillon – Warlaing (1,400m)
Wandignies-Hamage – Hornaing (3,700m)
Hélesmes – Wallers (1,600m)

Faworyci według naszosie.pl:

1. Peter Sagan (Cannondale Pro Cycling)
2. Fabian Cancellara (Trek Factory Racing)
3. Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step)

Relacja w Eurosporcie od 13:45

mapki: letour.fr

Andrzej Gucwa