majka i rogersDrużyna Tinkoff-Saxo jest już po rekonesansie brukowanych odcinków tegorocznego Tour de France. Wyścig rozpocznie się pojutrze, a tymczasem skład Bjarne Riisa publikuje na swojej stronie internetowej wypowiedzi Michaela Rogersa i Rafała Majki – czyli kolarzy, od których w ciągu najbliższych trzech tygodni będą wymagać najwięcej w kontekście pomocy Alberto Contadorowi. 

Rogers ma 13-letnie doświadczenie w profesjonalnym kolarstwie. Posiada także niezwykłą moc zarówno na płaskich etapach, jak i na górskich, nawet na tych, gdzie występują wysokie przewyższenia. Na szosie jest także kapitanem i dzięki wysokiej inteligencji, potrafi doskonale czytać wyścig. Podczas tegorocznego Giro d`Italia wygrał dwa etapy, pokazując, że jest być może w najlepszym momencie kariery.

– Przyjeżdżam na tegoroczny Tour wzmocniony zwycięstwami w Giro i Route du Sud. Moją podstawową i najważniejszą rolą w tym wyścigu jest pomoc Alberto, który ma go zwyciężyć. To będzie mój dziesiąty start, zatem myślę, że posiadam duże doświadczenie, z którego będę mógł korzystać. Będę stale szukał rozwiązań taktycznych, które pomogą Alberto zyskać czas nad rywalami w górach. Ciągle jednak marzę o tym, żeby wygrać na Tourze etap. Zrobię wszystko, aby podążyć za tym celem. Spodziewam się bardzo agresywnego i dynamicznego wyścigu. Wierzę, że mamy odpowiedni zespół, który poradzi sobie podczas różnych sytuacji. Moje osobiste oczekiwania dzielą się na dwie części. Po pierwsze, tak jak w poprzednich edycjach, musimy przetrwać pierwszy tydzień. Zrobię wszystko, aby moja siła przydała się drużynie w spełnieniu tego zadania. Po drugie, czekam na etapy górskie, gdzie będę wspierał Alberto – powiedział Michael Rogers.

24- letni Rafał Majka wezwany kilka dni temu do pakowania walizek do Francji jest coraz silniejszy i bardziej doświadczony. Na tegorocznym Giro d`Italia pokazał, że mimo uciążliwych dolegliwości żołądkowych, jest w stanie walczyć podczas najtrudniejszych etapów. Tinkoff-Saxo oczekuje od Polaka pełnego zaangażowania w pracę na rzecz zwycięstwa Contadora, a także widzi go w grupie faworytów w Alpach i Pirenejach.

– Występ w Tour de France jest czymś specjalnym dla tak młodego zawodnika jak ja. To zaszczyt. W dodatku jestem podekscytowany tegoroczną edycją, myślę, że będzie ona fascynująca dla tych, którzy obejrzą ją w swoich telewizorach. Mamy silny skład, a ja zrobię wszystko by pomóc Alberto Contadorowi odnieść zwycięstwo w klasyfikacji generalnej – powiedział Rafał Majka.

Foto: bettiniphoto.net

Marta Wiśniewska