Arkadiusz Tecław (Gucwa Velo Trainer) został triumfatorem Lubelskiej Vuelty, czyli etapowego wyścigu dla amatorów, który został rozegrany w ramach cyklu Dobre Sklepy Rowerowe Road Maraton. Sylwia Obrzud (Polart Moser Donne Team) wygrała w rywalizacji Pań.

Gacek Tecław Tomasiak

Organizatorem Lubelskiej Vuelty była Parczewska Grupa Rowerowa. W 2014 roku dla kolarzy amatorów przygotowano cztery etapy w trzy dni. Prolog, dwa odcinki ze startu wspólnego i finałową czasówkę.

Rywalizacja rozpoczęła się od 3,2 kilometrowego prologu. Na trasie z silnym, bocznym wiatrem – najlepiej poradził sobie Emil Potręć (Mayday Team Lublin), który o 4 sekundy pokonał Artura Gacka (Gucwa Velo Trainer). Trzeci Jakub Gospodarczyk stracił do zwycięzcy sześć sekund. W wyścigu Pań najlepszy rezultat wykręciła Marta Ryłko (KSPO Arrow).

Kilka godzin później na bardzo wietrznej, 76 kilometrowej trasie wokół Parczewa rozegrano etap ze startu wspólnego. Około 20 kilometrów po starcie, na rancie odjechała dziesięciu zawodników, która zgodnie współpracowała do samej mety. Najszybciej z niej finiszował Arkadiusz Tecław (Gucwa Velo Trainer), jednak nowym liderem został jego klubowy kolega – Artur Gacek. Drugi zameldował się Piotr Szafraniec (Polart Moser SMP Team), a trzeci Paweł Pyzikowski (Lubelski Klub Kolarski). Najlepszą Panią została Sylwia Obrzud (Polart Moser Donne Team).

Lubelska Vuelta panie

Sobotni, najdłuższy nieco ponad 100 kilometrowy etap z dwoma rundami prowadzącymi przez metę w Parczewie przyniósł kolejne przetasowanie w klasyfikacji generalnej Lubelskiej Vuelty. Mniej więcej w połowie dystansu na czele powstała grupka kilku kolarzy z której „przetrwali” tylko Arkadiusz Tecław i Kamil Maj (LKK Lublin). Na finiszu lepszy okazał się Maj, za to Tecław został nowym liderem wyścigu – spychając swojego klubowego kolegę Artura Gacka na drugą pozycję w klasyfikacji generalnej. Finisz z peletonu po trzecie miejsce wygrał Piotr Szafraniec (Polart Moser SMP Team), a wśród Pań znów wygrała Marta Ryłko (KSPO Arrow).

O wszystkim miała zdecydować finałowa czasówka rozegrana na 13,5 kilometrowej trasie poprowadzonej przez drogę wewnętrzną, która dodatkowo biegła przez sam środek Lasów Parczewskich. Na idealnym, lecz niekiedy zmoczonym przez przelotne opady deszczu asfalcie średnią 49,7 km/h wykręcił triumfator prologu Emil Potręć (Mayday Team Lublin). Trzynaście sekund stracił do niego Filip Matoszko (Alva 1 Tytan), a blisko pół minuty Artur Gacek (Gucwa Velo Trainer). Kolarz z Wrocławia nie zdołał tym samym odrobić straty w generalce do swojego klubowego kolegi – Arka Tecława, który został końcowym triumfatorem Lubelskiej Vuelty. Trzecie miejsce na podium zajął Grzegorz Tomasiak (Mayday Team Lublin). Najlepszą Panią na czasówce została ponownie Marta Ryłko, jednak generalka padła łupem Sylwii Obrzud.