Alexander PolivodaKolarz drużyny Kolss Cycling Team – Aleksander Polivoda, po finiszu z trzyosobowej ucieczki, został zwycięzcą drugiego etapu Tour of Slovakia.

Drugi etap wyścigu dookoła Słowacji, to najdłuższy odcinek w tegorocznej 58 edycji. Kolarze musieli pokonać dystans 200 kilometrów ze Stropkova do Liptovskiego Hradoka.

Od początku rywalizacji kolarze narzucili bardzo mocne tempo, po pierwszych godzinach ścigania średnia prędkość wynosiła ponad 45 km/h. Po drugiej premii górskiej, na 74 kilometrze na samotny atak zdecydował się Andzs Flaksis (Rietumu – Delfin), który maksymalnie wypracował sobie trzy minuty przewagi. Po lotnej premii na 122 kilometrze po ucieczce nie było już śladu.

Akcja decydująca o losach wyścigu zawiązała się na 40 kilometrów przed metą. Z peletonu odskoczyło dwóch zawodników: Chrowat Matija Kvasina (Team Gormetfein) i Słoweniec Kristijan Fajt (Adria Mobil). Na kolejnych kilometrach z grupy zasadniczej, do prowadzącej dwójki przeskoczył Alexander Polivoda.

Trójka ta dojechała do mety i między sobą rozegrała walkę o etapowy triumf. Najszybszy okazał się Polivoda, drugi był Fajt, zaś trzeci Kvasina.

Najlepszy z Polaków, Mateusz Komar (BDC MarcPol) zajął dobre szóste miejsce, tuż za nim uplasował się Kamil Gradek (BDC MarcPol).

Zwycięzca etapowy został nowym liderem wyścigu, najlepszy z Polaków Paweł Bernas zajmuje 13 pozycję, ze stratą 50 sekund do lidera.

W czwartek kolejny etap o długości 174 kilometrów.