katushaDzisiaj zajmiemy się w naszym transferowym cyklu nabytkami zespołu Katusha. Do drużyny dołączy tylko trzech nowych zawodników, którzy powinni być raczej uzupełnieniem składu.

Sezon 2013 był bardzo udany dla zawodników Katushy. Łącznie zwyciężali prawie 30 razy, Purito Rodriguez zwyciężył w rankingu UCI, a drużynowo Katusha przegrała tylko z Movistarem i Sky. Głównymi architektami sukcesu byli przed wszystkim Rodriguez i Daniel Moreno. Wspomniany Purito zwyciężył w Il Lombardia, zdobył srebro na MŚ i zajął drugie miejsce w Liege- Bastogne – Liege. Tour de France zakończył na trzecim, a Vueltę na czwartym miejscu. Najlepszy sezon w karierze ma za sobą Moreno, który w pięknym stylu wygrał Walońską Strzałę. Wygrał także dwa etapy na hiszpańskiej Vuelcie, gdzie łącznie pięciokrotnie zajął miejsce na podium! Swoją cegiełkę do wyniku zespołu dołożyli także Simon Spilak i Alexander Kristoff. Zobaczmy, kto uzupełni skład ekipy w sezonie 2014.

rybakovAlexander Rybakov – 25. letni zawodnik swoją przygodę z kolarstwem rozpoczynał od wyścigów na torze. Ostatnie trzy lata to podwójny awans – od zawodnika ekipy kontynentalnej (Itera – Katusha), po kolarza World Tourowej Katushy. Dwa sezony pod rząd został triumfatorem wyścigu Memorial of Oleg Dyachenko, za każdym razem deklasując rywali. Jest niezłym czasowcem, co może mieć znaczenie zwłaszcza w drużynowej odmianie tej specjalności.

kochetkovPavel Kochetkov – Podobnie jak wyżej wspomniany, także Kochetkov spędził ostatni sezon w Rusvelo. Jeszcze kilka lat temu na włoskich klasykach pokonywał naszych: Jarosława Marycza i Macieja Paterskiego (wygrał GP Industria e Commercio i Gran Premio Inda). Ma na swoim koncie także drugie miejsce w generalce Czech Cycling Tour w 2012 roku. Ostatni sezon to przede wszystkim czwarte miejsce w mistrzostwach kraju. Raczej nie można się po nim spodziewać fajerwerków, choć udana ucieczka jest zawsze możliwa.

silinEgor Silin – Po dwóch latach w Astanie, Silin wraca do ekipy, w której rozpoczął profesjonalną karierę. Będąc orlikiem zdobył brązowy medal MŚ w 2009 roku, wygrywał także etapy najważniejszych wyścigów w tej kategorii. Ostatnie zwycięstwo zanotował ponad dwa lata temu, kiedy w koszulce Katushy triumfował na etapie Jayco Herald Sun Tour. Kolarz lubiący ucieczki, często walczący o koszulkę najlepszego górala wyścigu. W tegorocznym Critérium du Dauphiné na jednym z etapów był w kluczowej akcji, ale nie zdołał pokonać swoich rywali z ucieczki. Zapewne jeszcze nie raz będzie próbował swojej szansy.

Skład Katushy na dzień 11.12.2013 r.

BELKOV, Maxim
BRUTT, Pavel
CARUSO, Giampaolo
CHERNETSKII, Sergei
GUSEV, Vladimir
HALLER, Marco
IGNATENKO, Petr
IGNATYEV, Mikhail
ISAYCHEV, Vladimir
KOCHETKOV, Pavel
KOLOBNEV, Alexandr
KOZONTCHUK, Dmitry
KRISTOFF, Alexander
KUSCHYNSKI, Aleksandr
KUZNETSOV, Viacheslav
LOSADA, Alberto
MORENO, Daniel
PAOLINI, Luca
PORSEV, Alexander
RODRIGUEZ, Joaquim
SELIG, Rüdiger
SILIN, Egor
SMUKULIS, Gatis
SPILAK, Simon
TROFIMOV, Yuri
TSATEVITCH, Alexey
VICIOSO, Ángel
VORGANOV, Eduard
VOROBYEV, Anton

 

Foto:bettiniphoto.net

Arek Waluga