lampreKolejną drużyną opisywaną w naszym transferowym cyklu będzie włoskie Lampre – Merida. Przyjrzyjmy się jakie nowe nazwiska będą partnerowały Przemkowi Niemcowi w nadchodzącym sezonie.

Ekipa Lampre – Merida zakończyła sezon z 17. zwycięstwami na koncie. Najwięcej triumfów zanotował Diego Ulissi, który sześciokrotnie mógł unieść ręce jako wygrany. Przemysław Niemiec ukończył Giro d’Italia na wysokim szóstym miejscu, z takim samym wynikiem zakończył Giro del Trentino. Oczy większości obserwatorów były zwrócone na Michele Scarponiego, który na wspomnianym Giro uplasował się tuż za podium. Sympatyczny Włoch od nowego sezonu będzie reprezentował barwy Astany, zobaczmy kto będzie starał się iść w ślady zwycięzcy włoskiego Touru z 2011 roku.

rui costaRui Costa – Portugalczyk nie mógł sobie wymarzyć lepszego sezonu w swoim wykonaniu. Pierwsza połowa roku to wygrana w Klasika Primavera de Amorebieta, trzecia pozycja w Tour de Romandie, a przede wszystkim triumf w Tour de Suisse (rok po roku). Mistrz Portugalii w jeździe na czas wygrał także dwa etapy Tour de France, a jego jazda na rzecz Nairo Quintany była wręcz wyśmienita. Sezon zwieńczył zdobyciem tęczowej koszulki podczas MŚ we Florencji. Czy Portugalczyk udźwignie ciężar liderowania w drużynie z której odszedł Scarponi? Pożyjemy, zobaczymy.

modoloSacha Modolo – Po czterech latach w Bardiani, Włoch podpisał kontrakt z ekipą WT. 26. letni Modolo specjalizuje się przede wszystkich w sprinterskich końcówkach, także w tych łatwiejszych wyścigach klasycznych. Na swoim koncie w 2013 roku ma dziewięć triumfów, a sześć z nich przypadło na Tour of Qinghai Lake. Wygrał dwa klasyki (Memorial Marco Pantani i Coppa Bernocchi), a na ostatnim etapie Giro d’Italia przegrał tylko z Markiem Cavendishem. Został jednym z sześciu kapitanów drużyny i włodarze wiążą z nim spore nadzieje.

nelson oliveiraNelson Oliveira – Kolejny Portugalczyk w ekipie Giuseppe Sarroniego. 24. letni zawodnik był w 2009 roku srebrnym medalistą MŚ w jeździe indywidualnej na czas. Rok później do podium zabrakło mu tylko pięciu sekund. Ostatnie trzy sezony spędził w RadioShack, a rok 2013 to przede wszystkim przejechane Giro d’Italia. Powinien być solidnym uzupełnieniem składu, zwłaszcza w coraz częściej rozgrywanych drużynowych czasówkach.

rafael valls ferriRafael Valls Ferri – Hiszpan uratował się z tonącego okrętu o nazwie Vacansoleil – DCM. To bardzo solidny góral, ale mający częste problemy ze zdrowiem. Mimo złamania żebra na szóstym etapie Giro, zakończył rywalizację w TOP 30 klasyfikacji generalnej. Występ na Vuelcie nie był już tak udany, ale ambitny Hiszpan ma szansę zaistnieć w nowej drużynie, także jako jeden z liderów na niektórych wyścigach.

Gang XuGang Xu – Doświadczony Chińczyk po dwóch latach w Champion System został zakontraktowany przez włoską drużynę. Patrząc na jego dotychczasowe dokonania ciężko sobie ten transfer wytłumaczyć. Wygląda na to, że mamy do czynienia z “chwytem marketingowym”. Miejmy nadzieję, że 29. letni zawodnik udowodni, że mój osąd sporo się minął z rzeczywistością.

koshevoyIlia Koshevoy – Po stażu w Androni, Białorusin został zawodnikiem Lampre. W 2012 roku polscy kibice mogli go oglądać w Wyścigu Dookoła Mazowsza. W minionym sezonie wygrał Gran Premio della Liberazione. Bardzo solidny występ zanotował we Florencji, gdzie w kategorii orlików uplasował się w TOP 20. Koshevoy to melodia przyszłości, w Lampre liczą, że nie tak dalekiej.

 

 

bonifazioNiccolo Bonifazio – Młody Włoch przekonał dyrektorów sportowych Lampre do podpisania z nim kontraktu po stażu. Wygrał w tym roku jeden z etapów kanadyjskiego Coupe des nations Ville Saguenay. Już w koszulce Lampre – Merida zajął jedenaste miejsce w Coppa Bernocchi, będąc najlepszym zawodnikiem włoskiej drużyny. W ostatnich dwóch sezonach wygrał 14 wyścigów w kategorii orlików, teraz musi udowodnić swój talent w rywalizacji z najlepszymi na świecie.

contiValerio Conti – W 2011 roku był najlepszym juniorem we Włoszech. W minionym sezonie już jako orlik triumfował w pięciu wyścigach. Dobrze prezentuje się podczas zmagań z ciężkimi podjazdami. Jako stażysta Lampre wystąpił między innymi w Japan Cup i GP Costa Degli Etruschi, ale nie ukończył tych wyścigów. Mimo tego Giuseppe Sarroni postanowił, że 20. letni Włoch będzie szlifował talent pod jego skrzydłami.

Skład Lampre – Merida na dzień 8.12.2013 r.

ANACONA, Winner
BONIFAZIO, Niccolo
BONO, Matteo
CATTANEO, Mattia
CIMOLAI, Davide
CONTI, Valerio
COSTA, Rui
CUNEGO, Damiano
FAVILLI, Elia
FERRARI, Roberto
KOSHEVOY, Ilia
MODOLO, Sacha
NIEMIEC, Przemysław
OLIVEIRA, Nelson
PALINI, Andrea
POLANC, Jan
POZZATO, Filippo
RICHEZE, Ariel Maximiliano
SERPA, Jose Rodolfo
ULISSI, Diego
VALLS, Rafael
WACKERMANN, Luca
XU, Gang

 

Foto:Artur Machnik,corvospro.com,bettiniphoto.net

Arek Waluga