Richie PorteRichie Porte (Sky) zamierza po wygaśnięciu kontraktu z zespołem Sky, opuścić tę drużynę i spróbować osiągnąć coś na własny rachunek. W 2015 roku, gdy jego umowa dobiegnie końca, będzie miał 30 lat, a zatem osiągnie najlepszy wiek  na wygranie Grand Touru.

Porte udowodnił dotychczas, że potrafi bardzo dobrze jeździć w Wielkich Tourach, ale jego głównym przeciwnikiem jest w tej chwili kapitan Sky, Chris Froome.

Myślę, że Chris Froome jest kolarzem tej generacji. On może wygrać więcej niż jeden wyścig trzytygodniowy, a dla mnie jest niemożliwe, żebym dostał w Sky rolę kapitana, gdy Chris ma brytyjski paszport – powiedział Porte “Herald Sun”.

Wydaje się, że Porte byłby idealnym zawodnikiem dla australijskiej drużyny Orica- GreenEdge, która nigdy nie miała typowego kolarza, mogącego pokusić się o wygraną w Grand Tourze. Oprócz tego, jakiś czas temu Australijczycy oświadczyli, że chcą zacząć liczyć się w wyścigach wieloetapowych oraz kilkuetapowych.

Przez wygranie Paryż-Nicea i drugie miejsca, które zająłem w Dauphine oraz Tour of the Basque Country, pokazałem, że jestem w stanie walczyć w tego typu wyścigach. Teraz wiem, że kolejne dwa lata spędzę w Teamie Sky, ale potem chcę zmienić drużynę na taką, gdzie mógłbym otrzymać rolę lidera- zdeklarował Porte.

Foto: bettiniphoto.net

Marta Wiśniewska