Ryder HesjedalKolarz Garmin-Sharp i zwycięzca Giro d`Italia 2012 – Ryder Hesjedal, przyznał się do stosowania dopingu, po tym jak publicznie opowiedział o tym Michael Rasmussen.

Przypomnijmy, że w tym tygodniu wydana została książka Michaela Rasmusena. Duńczyk pisze w niej m.in o swoim byłym koledze z Rabobanku (2003 rok). Były lider Tour de France oskarża w tekście Kanadyjczyka o stosowanie w tamtych czasach nielegalnych środków, a zwłaszcza EPO.

“Kolarstwo to moje życie i jest tak odkąd tylko pamiętam. Kocham ten sport, ale więcej niż dziesięć lat temu, wybrałem złą drogę”, powiedział Hesjedal. “Nawet jeśli to było ponad 10 lat temu i było krótkotrwałe, to nie zmienia faktu, że zrobiłem źle i życie z tym faktem było ciężkie. Aż do dziś”.

Kanadyjczyk przeprasza także swoich najbliższych oraz sponsorów ekipy Garmin-Sharp. Zapewnia także w oświadczeniu, że nie stosował już nigdy nielegalnych środków w trakcie ważnego kontraktu z Amerykańską ekipą WorldTour.

Według przepisów WADA (Światowa Organizacja Antydopingowa), sprawa stosowania dopingu u Hesjedala jest już przedawniona. Stało się tak, ponieważ jego występki miały miejsce ponad 8. lat temu. Żadna kara więc mu już nie grozi.

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej