Nacer Bouhanni małęDrugi etap wyścigu Tour of Beijing po finiszu z peletonu wygrał Nacer Bouhanni (FDJ.fr). Francuz założył także koszulkę lidera.

Drugi odcinek ostatniego w tym sezonie wyścigu rangi World Tour liczył 201,5 km i przebiegał z Huairou Studio City do Yanqing. Przez organizatorów określany był jako pagórkowaty. Na trasie znajdowały się cztery premie górskie – trzy drugiej kategorii i jedna trzeciej.

Najdłużej na tym etapie, bo aż przez 188 km uciekał Olivier Kaisen (Lotto-Belisol). Wcześniej razem z nim w ucieczkę dnia zabrali się: Thomas De Gendt (Vacansoleil-DCM), Maxime Bouet (Ag2r), Massimo Graziato (Lampre Merida) i Chad Beyer (Champion System).

Ostatecznie jego odjazd został skasowany i doszło do klasycznego finiszu z peletonu. Mimo wcześniejszej pracy m.in. ekip BMC i Omega Pharma-Quick Step, to Bouhanni okazał się najmocniejszy. Francuz dość wcześnie rozpoczął swój sprint, w którym pokonał m.in. Roberto Ferrariego (Lampre-Merida) oraz Mitchella Dockera (Orica GreenEdge).

Michał Gołaś w pewnym momencie narzucał tempo na czele peletonu, ale ostatecznie zajął 124. miejsce.

Wyniki etapu:

1 BOUHANNI Nacer Equipe Cycliste FDJ.fr 6 50 4:59:49
2 FERRARI Roberto Lampre – Merida 4 30 ,,
3 DOCKER Mitchell Orica GreenEDGE 2 18 ,,
4 BRESCHEL Matti Team Saxo-Tinkoff 1 13 ,,
5 PETACCHI Alessandro Omega Pharma – Quick-Step 1 10 ,,
6 MARKUS Barry Vacansoleil – DCM 7 ,,
7 VANGENECHTEN Jonas Lotto Belisol Team 4 ,,
8 VON HOFF Steele Garmin – Sharp 3 ,,
9 MEZGEC Luka Team Argos – Shimano 2 ,,
10 VIVIANI Elia Cannondale Pro Cycling Team 1 ,,
11 SELIG Rüdiger Katusha Team ,,
12 BOZIC Borut Astana Pro Team ,,
13 HOFLAND Moreno Belkin Pro Cycling Team ,,
14 HUTAROVICH Yauheni AG2R La Mondiale ,,
15 MATTHEWS Michael Orica GreenEDGE ,,
16 ROUX Anthony Equipe Cycliste FDJ.fr ,,
17 MOL Wouter Vacansoleil – DCM ,,
18 HERRADA LOPEZ Jesús Movistar Team ,,
19 VAN HUMMEL Kenny Vacansoleil – DCM ,,
20 GUSEV Vladimir Katusha Team ,,
21 TSATEVITCH Alexey Katusha Team ,,
22 BRAVO OIARBIDE Garikoitz Euskaltel – Euskadi ,,
23 BARDET Romain AG2R La Mondiale ,,
24 HAYMAN Mathew Sky Procycling ,,
25 POLANC Jan Lampre – Merida ,,
26 VEELERS Tom Team Argos – Shimano ,,
27 HUSHOVD Thor BMC Racing Team ,,
28 TLEUBAYEV Ruslan Astana Pro Team ,,
29 ROGERS Michael Team Saxo-Tinkoff ,,
30 SANZ UNZUE Enrique Movistar Team ,,
31 COURTEILLE Arnaud Equipe Cycliste FDJ.fr ,,
32 VAN WINDEN Dennis Belkin Pro Cycling Team ,,
33 BAKELANTS Jan RadioShack – Leopard ,,
34 MAES Nikolas Omega Pharma – Quick-Step ,,
35 VAN EMDEN Jos Belkin Pro Cycling Team ,,
36 HALLER Marco Katusha Team ,,
37 ROLLIN Dominique Equipe Cycliste FDJ.fr ,,
38 KAMYSHEV Arman Astana Pro Team ,,
39 MEIER Christian Orica GreenEDGE ,,
40 NERZ Dominik BMC Racing Team ,,
41 MARTIN Tony Omega Pharma – Quick-Step ,,
42 LIGTHART Pim Vacansoleil – DCM ,,
43 GOOS Marc Belkin Pro Cycling Team ,,
44 IGNATYEV Mikhail Katusha Team ,,
45 LE BON Johan Equipe Cycliste FDJ.fr ,,
46 LOBATO DEL VALLE Juan Jose Euskaltel – Euskadi ,,
47 KOZONTCHUK Dmitry Katusha Team ,,
48 VAN DER SANDE Tosh Lotto Belisol Team ,,
49 BURGHARDT Marcus BMC Racing Team ,,
50 HANSEN Adam Lotto Belisol Team ,,
51 HEPBURN Michael Orica GreenEDGE ,,
52 DOWSETT Alex Movistar Team ,,
53 MARTIN Daniel Garmin – Sharp ,,
54 LEEZER Tom Belkin Pro Cycling Team ,,
55 GESINK Robert Belkin Pro Cycling Team ,,
56 HONDO Danilo RadioShack – Leopard ,,
57 MARTENS Paul Belkin Pro Cycling Team ,,
58 BENNETT George RadioShack – Leopard ,,
59 BRAJKOVIč Janez Astana Pro Team ,,
60 WEGMANN Fabian Garmin – Sharp ,,
61 PINEAU Cédric Equipe Cycliste FDJ.fr ,,
62 DURBRIDGE Luke Orica GreenEDGE ,,
63 ROULSTON Hayden RadioShack – Leopard ,,
64 LOPEZ GARCIA David Sky Procycling ,,
65 KELDERMAN Wilco Belkin Pro Cycling Team ,,
66 OLIVEIRA Nelson RadioShack – Leopard ,,
67 NEYENS Maarten Lotto Belisol Team ,,
68 GUTIERREZ PALACIOS Jose Iván Movistar Team ,,
69 RIBLON Christophe AG2R La Mondiale ,,
70 XU Gang Champion System Pro Cycling Team ,,
71 HAAS Nathan Garmin – Sharp ,,
72 ROY Jérémy Equipe Cycliste FDJ.fr ,,
73 NOCENTINI Rinaldo AG2R La Mondiale ,,
74 BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto AG2R La Mondiale ,,
75 PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale ,,
76 VANDENBERGH Stijn Omega Pharma – Quick-Step ,,
77 PONZI Simone Astana Pro Team ,,
78 GAVAZZI Francesco Astana Pro Team ,,
79 JI Cheng Team Argos – Shimano ,,
80 MOURIS Jens Orica GreenEDGE ,,
81 FRANK Mathias BMC Racing Team ,,
82 VEIKKANEN Jussi Equipe Cycliste FDJ.fr ,,
83 IGNATENKO Petr Katusha Team ,,
84 KRIZEK Matthias Cannondale Pro Cycling Team ,,
85 BOUET Maxime AG2R La Mondiale ,,
86 BOARO Manuele Team Saxo-Tinkoff ,,
87 BAUER Jack Garmin – Sharp ,,
88 RATTO Daniele Cannondale Pro Cycling Team ,,
89 BASSO Ivan Cannondale Pro Cycling Team ,,
90 DALL’ANTONIA Tiziano Cannondale Pro Cycling Team ,,
91 LUDVIGSSON Tobias Team Argos – Shimano ,,
92 BUTLER Chris Champion System Pro Cycling Team ,,
93 WURF Cameron Cannondale Pro Cycling Team ,,
94 KOCH Michel Cannondale Pro Cycling Team ,,
95 PETERSON Tom Team Argos – Shimano ,,
96 WARBASSE Lawrence BMC Racing Team ,,
97 AMADOR BAKKAZAKOVA Andrey Movistar Team ,,
98 COSTA Rui Movistar Team ,,
99 NUYENS Nick Garmin – Sharp ,,
100 JANG Chan Jae Champion System Pro Cycling Team ,,
101 RATHE Jacob Garmin – Sharp ,,
102 LAMMERTINK Maurits Vacansoleil – DCM ,,
103 OROZ UGALDE Juan José Euskaltel – Euskadi ,,
104 EISEL Bernhard Sky Procycling ,,
105 DOMBROWSKI Joe Sky Procycling ,,
106 INTXAUSTI Benat Movistar Team ,,
107 PINOTTI Marco BMC Racing Team ,,
108 HUFFMAN Evan Astana Pro Team ,,
109 JUNGELS Bob RadioShack – Leopard ,,
110 BUSCHE Matthew RadioShack – Leopard ,,
111 NISHIZONO Ryota Champion System Pro Cycling Team ,,
112 VERMOTE Julien Omega Pharma – Quick-Step ,,
113 KAISEN Olivier Lotto Belisol Team ,,
114 LANDA MEANA Mikel Euskaltel – Euskadi ,,
115 JIAO Pengda Champion System Pro Cycling Team ,,
116 SUTHERLAND Rory Team Saxo-Tinkoff ,,
117 STYBAR Zdenek Omega Pharma – Quick-Step ,,
118 TIMMER Albert Team Argos – Shimano ,,
119 SULZBERGER Wesley Orica GreenEDGE ,,
120 PETROV Evgeni Team Saxo-Tinkoff ,,
121 VISCONTI Giovanni Movistar Team ,,
122 BRAMMEIER Matthew Champion System Pro Cycling Team ,,
123 KOHLER Martin BMC Racing Team ,,
124 GOLAS Michal Omega Pharma – Quick-Step ,,
125 BONO Matteo Lampre – Merida ,,
126 BEYER Chad Champion System Pro Cycling Team ,,
127 CARUSO Damiano Cannondale Pro Cycling Team ,,
128 WAUTERS Willem Vacansoleil – DCM ,,
129 AHLSTRAND Jonas Team Argos – Shimano ,,
130 AGNOLI Valerio Astana Pro Team ,,
131 FLECHA Juan Antonio Vacansoleil – DCM ,,
132 PORTE Richie Sky Procycling ,,
133 BOSWELL Ian Sky Procycling ,,
134 VERONA QUINTANILLA Carlos Omega Pharma – Quick-Step ,,
135 EDMONDSON Joshua Sky Procycling ,,
136 URTASUN PEREZ Pablo Euskaltel – Euskadi ,,
137 MEYER Cameron Orica GreenEDGE ,,
138 GARCIA AMBROA Ricardo Euskaltel – Euskadi ,,
139 MIYAZAWA Takashi Team Saxo-Tinkoff ,,
140 ASTARLOZA CHAURREAU Mikel Euskaltel – Euskadi ,,
141 KADRI Blel AG2R La Mondiale ,,
142 VERDUGO MARCOTEGUI Gorka Euskaltel – Euskadi ,,
143 CUMMINGS Stephen BMC Racing Team ,,
144 CORDEEL Sander Lotto Belisol Team ,,
145 WACKERMANN Luca Lampre – Merida ,,
146 XING Yan Dong Team Argos – Shimano 1:17
147 DE GENDT Thomas Vacansoleil – DCM 1:41
148 MCCARTHY Jay Team Saxo-Tinkoff ,,
149 GRAZIATO Massimo Lampre – Merida 2:04
150 PALINI Andrea Lampre – Merida 2:08
151 LIU Biao Champion System Pro Cycling Team ,,
152 CIMOLAI Davide Lampre – Merida 3:07
DNF VIGANO Davide Lampre – Merida

Klasyfikacja generalna:

1 (10) BOUHANNI Nacer Equipe Cycliste FDJ.fr 9:20:13
2 (1) HUSHOVD Thor BMC Racing Team ,,
3 (98) BOUET Maxime AG2R La Mondiale 0:01
4 (2) WAUTERS Willem Vacansoleil – DCM 0:03
5 (3) MEZGEC Luka Team Argos – Shimano 0:04
6 (12) FERRARI Roberto Lampre – Merida ,,
7 (36) BEYER Chad Champion System Pro Cycling Team 0:05
8 (4) MAES Nikolas Omega Pharma – Quick-Step 0:06
9 (41) DOCKER Mitchell Orica GreenEDGE ,,
10 (68) KAISEN Olivier Lotto Belisol Team 0:07
11 (5) NISHIZONO Ryota Champion System Pro Cycling Team 0:09
12 (6) PETACCHI Alessandro Omega Pharma – Quick-Step 0:10
13 (11) VANGENECHTEN Jonas Lotto Belisol Team ,,
14 (9) SELIG Rüdiger Katusha Team ,,
15 (14) VON HOFF Steele Garmin – Sharp ,,
16 (7) MATTHEWS Michael Orica GreenEDGE ,,
17 (21) BRESCHEL Matti Team Saxo-Tinkoff ,,
18 (19) VIVIANI Elia Cannondale Pro Cycling Team ,,
19 (15) HUTAROVICH Yauheni AG2R La Mondiale ,,
20 (17) MOL Wouter Vacansoleil – DCM ,,
21 (13) TSATEVITCH Alexey Katusha Team ,,
22 (16) VAN HUMMEL Kenny Vacansoleil – DCM ,,
23 (8) SANZ UNZUE Enrique Movistar Team ,,
24 (28) HOFLAND Moreno Belkin Pro Cycling Team ,,
25 (23) BRAVO OIARBIDE Garikoitz Euskaltel – Euskadi ,,
26 (29) HERRADA LOPEZ Jesús Movistar Team ,,
27 (20) HALLER Marco Katusha Team ,,
28 (37) GUSEV Vladimir Katusha Team ,,
29 (33) HAYMAN Mathew Sky Procycling ,,
30 (26) COURTEILLE Arnaud Equipe Cycliste FDJ.fr ,,
31 (24) ROLLIN Dominique Equipe Cycliste FDJ.fr ,,
32 (30) VAN WINDEN Dennis Belkin Pro Cycling Team ,,
33 (47) ROUX Anthony Equipe Cycliste FDJ.fr ,,
34 (40) BARDET Romain AG2R La Mondiale ,,
35 (25) NERZ Dominik BMC Racing Team ,,
36 (42) POLANC Jan Lampre – Merida ,,
37 (38) ROGERS Michael Team Saxo-Tinkoff ,,
38 (22) LOBATO DEL VALLE Juan Jose Euskaltel – Euskadi ,,
39 (49) TLEUBAYEV Ruslan Astana Pro Team ,,
40 (46) BAKELANTS Jan RadioShack – Leopard ,,
41 (45) MARTIN Tony Omega Pharma – Quick-Step ,,
42 (48) LIGTHART Pim Vacansoleil – DCM ,,
43 (34) HONDO Danilo RadioShack – Leopard ,,
44 (35) BENNETT George RadioShack – Leopard ,,
45 (43) MARTIN Daniel Garmin – Sharp ,,
46 (63) MEIER Christian Orica GreenEDGE ,,
47 (39) OLIVEIRA Nelson RadioShack – Leopard ,,
48 (69) KAMYSHEV Arman Astana Pro Team ,,
49 (73) VAN EMDEN Jos Belkin Pro Cycling Team ,,
50 (65) GOOS Marc Belkin Pro Cycling Team ,,
51 (44) GUTIERREZ PALACIOS Jose Iván Movistar Team ,,
52 (53) WEGMANN Fabian Garmin – Sharp ,,
53 (51) LOPEZ GARCIA David Sky Procycling ,,
54 (18) JANG Chan Jae Champion System Pro Cycling Team ,,
55 (70) BURGHARDT Marcus BMC Racing Team ,,
56 (56) NEYENS Maarten Lotto Belisol Team ,,
57 (97) VEELERS Tom Team Argos – Shimano ,,
58 (77) HANSEN Adam Lotto Belisol Team ,,
59 (61) RIBLON Christophe AG2R La Mondiale ,,
60 (76) GESINK Robert Belkin Pro Cycling Team ,,
61 (74) BRAJKOVIč Janez Astana Pro Team ,,
62 (55) JI Cheng Team Argos – Shimano ,,
63 (62) PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale ,,
64 (90) KOZONTCHUK Dmitry Katusha Team ,,
65 (67) BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto AG2R La Mondiale ,,
66 (31) JIAO Pengda Champion System Pro Cycling Team ,,
67 (81) NOCENTINI Rinaldo AG2R La Mondiale ,,
68 (89) KELDERMAN Wilco Belkin Pro Cycling Team ,,
69 (144) MARKUS Barry Vacansoleil – DCM ,,
70 (78) GAVAZZI Francesco Astana Pro Team ,,
71 (27) AHLSTRAND Jonas Team Argos – Shimano ,,
72 (107) LEEZER Tom Belkin Pro Cycling Team ,,
73 (104) MARTENS Paul Belkin Pro Cycling Team ,,
74 (60) LAMMERTINK Maurits Vacansoleil – DCM ,,
75 (79) KRIZEK Matthias Cannondale Pro Cycling Team ,,
76 (32) FLECHA Juan Antonio Vacansoleil – DCM ,,
77 (103) DURBRIDGE Luke Orica GreenEDGE ,,
78 (95) XU Gang Champion System Pro Cycling Team ,,
79 (50) SUTHERLAND Rory Team Saxo-Tinkoff ,,
80 (122) IGNATYEV Mikhail Katusha Team ,,
81 (75) BUTLER Chris Champion System Pro Cycling Team ,,
82 (87) FRANK Mathias BMC Racing Team ,,
83 (120) VAN DER SANDE Tosh Lotto Belisol Team ,,
84 (57) LANDA MEANA Mikel Euskaltel – Euskadi ,,
85 (71) OROZ UGALDE Juan José Euskaltel – Euskadi ,,
86 (130) LE BON Johan Equipe Cycliste FDJ.fr ,,
87 (112) ROULSTON Hayden RadioShack – Leopard ,,
88 (66) BUSCHE Matthew RadioShack – Leopard ,,
89 (52) CARUSO Damiano Cannondale Pro Cycling Team ,,
90 (91) BASSO Ivan Cannondale Pro Cycling Team ,,
91 (84) AMADOR BAKKAZAKOVA Andrey Movistar Team ,,
92 (110) HAAS Nathan Garmin – Sharp ,,
93 (59) KOHLER Martin BMC Racing Team ,,
94 (80) EISEL Bernhard Sky Procycling ,,
95 (64) PETROV Evgeni Team Saxo-Tinkoff ,,
96 (54) AGNOLI Valerio Astana Pro Team ,,
97 (124) PINEAU Cédric Equipe Cycliste FDJ.fr ,,
98 (88) COSTA Rui Movistar Team ,,
99 (94) KOCH Michel Cannondale Pro Cycling Team ,,
100 (136) DOWSETT Alex Movistar Team ,,
101 (106) IGNATENKO Petr Katusha Team ,,
102 (93) WARBASSE Lawrence BMC Racing Team ,,
103 (100) DALL’ANTONIA Tiziano Cannondale Pro Cycling Team ,,
104 (92) NUYENS Nick Garmin – Sharp ,,
105 (83) JUNGELS Bob RadioShack – Leopard ,,
106 (140) HEPBURN Michael Orica GreenEDGE ,,
107 (105) BAUER Jack Garmin – Sharp ,,
108 (85) VERMOTE Julien Omega Pharma – Quick-Step ,,
109 (118) VEIKKANEN Jussi Equipe Cycliste FDJ.fr ,,
110 (114) RATTO Daniele Cannondale Pro Cycling Team ,,
111 (96) PINOTTI Marco BMC Racing Team ,,
112 (133) ROY Jérémy Equipe Cycliste FDJ.fr ,,
113 (119) BOARO Manuele Team Saxo-Tinkoff ,,
114 (99) INTXAUSTI Benat Movistar Team ,,
115 (131) VANDENBERGH Stijn Omega Pharma – Quick-Step ,,
116 (116) WURF Cameron Cannondale Pro Cycling Team ,,
117 (102) HUFFMAN Evan Astana Pro Team ,,
118 (108) DOMBROWSKI Joe Sky Procycling ,,
119 (137) PONZI Simone Astana Pro Team ,,
120 (82) VERONA QUINTANILLA Carlos Omega Pharma – Quick-Step ,,
121 (86) PORTE Richie Sky Procycling ,,
122 (101) STYBAR Zdenek Omega Pharma – Quick-Step ,,
123 (126) PETERSON Tom Team Argos – Shimano ,,
124 (132) LUDVIGSSON Tobias Team Argos – Shimano ,,
125 (109) SULZBERGER Wesley Orica GreenEDGE ,,
126 (111) GOLAS Michal Omega Pharma – Quick-Step ,,
127 (123) BRAMMEIER Matthew Champion System Pro Cycling Team ,,
128 (127) VISCONTI Giovanni Movistar Team ,,
129 (115) URTASUN PEREZ Pablo Euskaltel – Euskadi ,,
130 (113) VERDUGO MARCOTEGUI Gorka Euskaltel – Euskadi ,,
131 (117) ASTARLOZA CHAURREAU Mikel Euskaltel – Euskadi ,,
132 (121) MEYER Cameron Orica GreenEDGE ,,
133 (143) TIMMER Albert Team Argos – Shimano ,,
134 (129) EDMONDSON Joshua Sky Procycling ,,
135 (128) GARCIA AMBROA Ricardo Euskaltel – Euskadi ,,
136 (142) BONO Matteo Lampre – Merida ,,
137 (135) BOSWELL Ian Sky Procycling ,,
138 (139) KADRI Blel AG2R La Mondiale ,,
139 (138) CUMMINGS Stephen BMC Racing Team ,,
140 (145) MOURIS Jens Orica GreenEDGE 0:53
141 (146) WACKERMANN Luca Lampre – Merida 0:56
142 (148) RATHE Jacob Garmin – Sharp 1:02
143 (147) MIYAZAWA Takashi Team Saxo-Tinkoff ,,
144 (72) XING Yan Dong Team Argos – Shimano 1:27
145 (58) DE GENDT Thomas Vacansoleil – DCM 1:51
146 (134) MCCARTHY Jay Team Saxo-Tinkoff ,,
147 (141) GRAZIATO Massimo Lampre – Merida 2:13
148 (125) LIU Biao Champion System Pro Cycling Team 2:18
149 (151) BOZIC Borut Astana Pro Team 3:32
150 (149) PALINI Andrea Lampre – Merida 4:16
151 (152) CORDEEL Sander Lotto Belisol Team 4:24
152 (150) CIMOLAI Davide Lampre – Merida 6:39

Foto: bettiniphoto.net

Marta Wiśniewska