Marianne VosMarianne Vos (Holandia) potwierdziła dziś we Florencji, że nie ma sobie równych i obroniła tytuł mistrzyni świata. Najlepsze z Polek – Paulina Brzeźna-Bentkowska i Maja Włoszczowska, przyjechały w drugiej dziesiątce.

Wyścig elity Pań rozpoczął się w Montecatini Terme. Po 57 kilometrach dojazdowych, czekało na nich 5 rund wokół Florencji. Na każdym okrążeniu znajdowały się dwa podjazdy.

Ciekawie zaczęło robić się dopiero od momentu wjazdu na rundy. W peletonie zostało niecałe 50. zawodniczek, a kontakt z najlepszymi niestety straciły Małgorzata Jasińska oraz Katarzyna Pawłowska. Pozostałe Polki jechały wysoko.

W trakcie 3. okrążenia, do akcji zaczepnych zaczęła włączać się Katarzyna Niewiadoma. Niestety jadąca w czołówce młoda Polka, upadła na zjeździe z Fiesole i musiała pożegnać się z wyścigiem.

Na przedostatniej rundzie, mocne tempo pod Fiesole sprawiło, że na czele pozostały już tylko najlepsze. W czołówce kręciło 8. zawodniczek w tym m.in Marianne Vos. Holenderka zaatakowała na ostatniej rundzie na ostatnim podjeździe i nie dała się już dogonić. Srebro zawisło na szyi Emmy Johansson (Szwecja), a brąz zdobyła Rosella Ratto (Włochy).

Brzeźna-Bentkowska zajęła 17, a Włoszczowska 18. miejsce.  Wyścig ukończyła jeszcze Eugenia Bujak, która zajęła 21. miejsce.