CCC Polsat PolkowiceEkipa kolarska CCC Polsat Polkowice rozpoczyna dziś ściganie we francuskiej etapówce Tour du Limousin.

Wyścig Tour du Limousin organizowany jest nieprzerwanie od 1968 roku a  w roku bieżącym będzie to jego 46 edycja. Rozgrywany jest we Francji, w regionie Limousin, gdzie na kolarzy czekają bardzo malownicze trasy z licznymi wzniesieniami o sztywnych podjazdach, które mogą dać się mocno we znaki kolarzom. Wyścig składa się z czterech etapów i należy do cyklu UCI Europe Tour, z najwyższą kategorią – 2.HC.

Program wyścigu:

20.08. (wtorek) Limoges – Rochechouart – 168 km;

21.08. (środa) Rochechouart – Ambazac – 185,7 km;

22.08. (czwartek) Ussac – Chamboulive – 182,9 km;

23.08. (piątek) Bourganeuf – Limoges – 178,8 km;

Pierwszy z etapów jest etapem stosunkowo płaskim, niemniej jednak na jego znajduje się kilka niegroźnych podjazdów na których zlokalizowano trzy górskie premie kategorii trzeciej i drugiej. Etap ze wskazaniem dla sprinterów.

Drugi etap należy do najdłuższych i ma na swej trasie nieco większe wzniesienia z trzema premiami górskimi (w tym dwie kategorii drugiej). Na 101 kilometrze trasy kolarze będą pokonywać dość trudny podjazd pod Coast Lailloux kat. 2 (3,6 km ze średnim nachyleniem 6,3%). Ponieważ po pokonaniu górskiej premii do mety pozostanie jeszcze ponad 80 kilometrów, również etap może paść łupem sprinterów.

Etap trzeci wyścigu prowadzi również po bardzo mocno pagórkowatym terenie a w jego końcówce znajduje się 1,5 kilometrowy, sztywny podjazd pod Cote des Costes z nachyleniem 11,5 %. Ten etap zapowiada się jako rozstrzygający o losach całego wyścigu.

Ostatni, czwarty etap wyścigu, to kolejny odcinek stosunkowo płaski z niewielkimi wzniesieniami na trasie. Na tym etapie nie nastąpią zasadnicze zmiany w klasyfikacji wyścigu a o zwycięstwo etapowe powalczą zapewne sprinterzy.

W sezonie 2012 zwycięstwo w wyścigu odniósł Japończyk ścigający się w barwach ekipy Europcar, Yukiya Arashiro.

W 46 edycji wyścigu Tour du Limousin, ekipa CCC Polsat Polkowice pod kierownictwem dyrektora sportowego Roberta Krajewskiego wystąpi w składzie: Piotr Gawroński, Tomasz Kiendyś, Adrian Kurek, Jarosław Marycz, Nikolay Mihaylov, Jacek Morajko i Grzegorz Stępniak.

W długiej historii wyścigu jest również akcent polski, bowiem w 1974 roku, kiedy mogli startować w nim również amatorzy, zwycięstwo odniósł Ryszard Szurkowski.

Źródło: CCC Polsat