Euskaltel EUskadiDziś nastąpił najsmutniejszy dzień w historii baskijskiego kolarstwa. Drużyna Euskaltel-Euskadi, która od 17. lat istniała w zawodowym peletonie, nie pojedzie już w przyszłym sezonie.

Władze drużyny nie zdołały znaleźć nowego sponsora, który sfinansowałby działanie ekipy. Na początku obecnego roku baskijska firma telekomunikacyjna – Euskaltel poinformowała, że nie stać jej na samotne sponsorowanie najstarszego, zawodowego teamu na świecie. Od tego momentu trwały intensywne poszukiwania nowego inwestora dla “pomarańczowych”. Niestety, nie udało się.

Drużyna w finansowana była przez Baskijski Rząd oraz wspomniany Euskaltel. Lokalne władze już przed sezonem 2013 przez gospodarczy kryzys wycofały się ze wspierania kolarstwa, ale pomógł Euskaltel, który zamiast dotychczasowych 3,5 mln euro na sezon, wyłożył 7 mln. Była to jednak jednorazowa pomoc, gdyż firmy nie stać na takie przedsięwzięcie.

Brak alternatywy w postaci nowego sponsora przyczynił się do tego, że drużyna musi zakończyć swoją działalność. Oczywiście nastąpi to po sezonie 2013. Od tego momentu 29. kolarzy może szukać już nowych pracodawców. Wokół drużyny skupionych było łącznie 550. osób.

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej