CCC Polsat PolkowiceSezon kolarski 2014 to kolejny już rok, podczas którego ekipa „pomarańczowych” odnotowała wiele znaczących sukcesów. To drugi sezon startów ekipy CCC Polsat Polkowice w gronie ekip Professional Team. W minionym sezonie ekipa liczyła łącznie 19 zawodników, a wśród nich znaleźli się  dwaj nowi kolarze: Maciej Paterski i Białorusin Branislaua Samiolaua.

Już w lutym ekipa CCC Polsat Polkowice rozpoczęła pierwsze starty na wyścigach w Hiszpanii i Francji. Dobrą dyspozycją wykazał się Davide Rebellin, który m.in. ukończył na 3.miejscu wyścig Vuelta Ciclista a Murcia.  Natomiast w wyścigu Volta Ciclista Catalunya (kat. 2UWT) świetnie zaprezentowali się Marek Rutkiewicz i Maciek Paterski, zajmując podczas etapów odpowiednio 5. i 4. miejsca.

Pierwsze zwycięstwo dla ekipy wywalczył „nowy” nabytek ekipy, Maciej Paterski. Wygrał „Ślężańskiego Mnicha”, pierwszy wyścig otwierający sezon kolarski w Polsce. Był to początek dobrego sezonu Maćka. W maju został zwycięzcą bardzo trudnego wyścigu Tour of Norwey (kat.UCI 2HC), a podczas Tour de Pologne, wywalczył koszulkę najlepszego „górala” wyścigu. Wygrał również Memoriał Henryka Łasaka.

Drugim z kolarzy ekipy CCC Polsat Polkowice, który w minionym sezonie odnotował swoje najważniejsze sukcesy jest  Bartłomiej Matysiak. Na otwarcie sezonu w Sobótce był drugi, a w czerwcu na tej samej trasie sięgnął po tytuł mistrza Polski w kolarstwie szosowym w wyścigu ze startu wspólnego. Bardzo dobry wynik osiągnął również podczas Memoriału Grundmanna i Wizowskiego, gdzie wygrał jeden z etapów a wyścig ukończył na 2.miejscu.

Sezon 2014 to sezon w którym kolarze ekipy CCC Polsat Polkowice wywalczyli aż siedem medali w mistrzostwach krajowych. Oprócz tytułu mistrza Polski zdobytego przez Bartłomieja Matysiaka, kolejne złote medale przypadły również: Łukaszowi Owsianowi (górskie MP), Tomaszowi Kiendysiowi i Adrianowi Kurkowi (jazda parami) oraz drużynie w składzie: Tomasz Kiendyś, Adrian Kurek, Jarosław Marycz i Mateusz Taciak. Brązowy medal MP w jeździe indywidualnej na czas wywalczył Mateusz Taciak. Po tytuł mistrza Bułgarii sięgnął również Nikolay Mihaylov, wygrywając wyścig ze startu wspólnego a Białorusin Branislau Samoilau wywalczył brązowy medal w jeździe indywidualnej na czas.

Kolejne zwycięstwa dla ekipy, wywalczyli m.in. Mateusz Taciak, który wygrał klasyfikację generalną wyścigu „Szlakiem Grodów Piastowskich”, Jaroslaw Marycz zostając zwycięzcą wyścigu „Dookoła Mazowsza” a także Tomasz Kiendyś, który wygrał Tour of Rybnik. Zwycięstwa etapowe odnosili również Jacek Morajko i Grzegorz Stępniak podczas wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, Adrian Kurek w wyścigu Tour of Estonia a także Breanislau Samoilau w rumuńskiej etapówce Sibiu Cycling Tour.

Sezon kolarski 2014 to drugi, bardzo udany rok ścigania w polkowickiej ekipie utytułowanego i doświadczonego kolarza z Włoch, Davide Rebellina. Na swoim koncie odnotował bardzo ważne zwycięstwo, wygrywając prestiżowy włoski klasyk kat. 1HC, Giro dellʹEmilia. Startując w wielu wyścigach na świecie, zajmował bardzo wysokie miejsca. W wyścigu Sibiu Cycling Tour zajął w generalce 2.miejsce  i dwukrotnie ukończył etapy na 3.pozycji. Dwa włoskie klasyki: Copa Sabatini i Tre Valli Varesine ukończył na 4.miejscu. W belgijskim klasyku najwyższej kategorii 1.HC, De Brabantse Pijl, zajął 7.miejsce a w kultowym Amstel Gold Race (1UWT), rywalizując z najlepszymi kolarzami na świecie kończy wyścig na 13.miejscu. Na 5.miejscu w klasyfikacji generalnej ukończył wyścig Dookoła Turcji. Na zakończenie sezonu kolarskiego 2014 w rankingu UCI Europa Tour zajął wysokie trzecie miejsce.

Kolejny już rok, ekipa CCC Polsat Polkowice uzyskało prawo i wystartowała w Mistrzostwach Świata w jeździe drużynowej na czas, które odbywały się w Ponferradzie (Hiszpania). Ekipa wystąpiła w składzie: Nikolay Mihaylov, Marek Rutkiewicz, Mateusz Taciak, Jarosław Marycz, Tomasz Kiendyś i Branislau Samoilau. Na 29 ekip kolarskich w tym 18 drużyn z World Touru, które przystąpiły do walki o światowy czempionat, ekipa  „pomarańczowych” uplasowała się na 18. miejscu.

Podczas całego sezonu 2014, zawodnicy ekipy CCC Polsat Polkowice 25. razy stawali na najwyższym stopniu podium. Ponadto zajęli 16. drugich i 14. trzecich miejsc. Na koniec sezonu, w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej Europa Tour, ekipa CCC została sklasyfikowana na 7. pozycji wśród 126 zarejestrowanych profesjonalnych ekip kolarskich.

Sezon kolarski 2014, uważam za bardzo udany pod każdym względem  – powiedział dyrektor sportowy ekipy i jednocześnie Prezes Professional Cycling CCC, Robert Krajewski. Uzyskane przez kolarzy wyniki sportowe są naprawdę zadawalające. Cieszy fakt, że w drugim sezonie rywalizacji w gronie ekip profesjonalnych zakończyliśmy go w rankingu UCI Europa Tour na wysokim 7.miejscu, a Davide Rebellin został trzecim kolarzem tej klasyfikacji. Te wysokie lokaty świadczą o tym, że zawodnicy ekipy CCC z sezonu na sezon podnoszą swoje umiejętności, zdobywają cenne kolarskie doświadczenie i z powodzeniem nawiązują walkę z najlepszymi kolarzami światowego peletonu. Zwycięstwa Maćka Paterskiego w Tour of Norway, Rebellina Giro dellʹEmilia a także wywalczone tytuły mistrzów Polski są dobrym prognostykiem przed kolejnym sezonem kolarskim.

Mamy przed sobą wytyczone kolejne, bardzo wyraźne cele, zarówno sportowe jak i organizacyjne i będziemy je konsekwentnie realizować w nadchodzącym sezonie kolarskim 2015 – zakończył Robert Krajewski.

Źródło: CCC Polsat