15. mapaW dniu święta narodowego we Francji, peleton Tour de France będzie ścigał się na jednym z najbardziej wyczekiwanych etapów w tegorocznej edycji. Meta znajdować będzie się na szczycie Mont Ventoux.

Start do najdłuższego etapu setnej edycji Wielkiej Pętli wyznaczono w Givors, a metę po 242,5 kilometrach na szczycie słynnego podjazdu Mont Ventoux. 14. Lipiec we Francji to Dzień Niepodległości– święto narodowe w tym kraju. Każda rodzina tego dnia spotyka się w liczniejszej, niż zwykle grupie i wspólnie przy jedzeniu i dobrym winie ogląda Tour de France. Dla francuskiego kolarza wygranie etapu w tym dniu, to prawie to samo co zdobycie mistrzostwa świata. Dlatego dzielni Francuzi, w niedzielę z pewnością będą mieć „zęby w kierownicach”.

Praktycznie cała trasa etapu jest pofałdowana. Dopiero na nieco ponad 20 kilometrów przed kreską, droga mocno zacznie unosić się w górę. Wtedy właśnie, rozpocznie się wspinaczka pod Mont Ventoux. Góra, którą tak upodobał sobie Sylwester Szmyd (2. miejsce na etapie Criterium du Dauphine 2007 oraz zwycięstwo na tym samym wyścigu w 2009 roku) charakteryzuje się silnym wiatrem wiejącym zawodnikom w twarz.

Profil:

profil 15. etap TdF

Premie górskie:

  • Km 20,5 – Côte d’Eyzin-Pinet; 3,1 km podjazdu; średnio 4,9% – 4. kategoria
  • Km 26,5 – Côte de Primarette; 2,6 km podjazdu; średnio 4,1% – 4. kategoria
  • Km 44,5 – Côte de Lens-Lestang; 2,1 km podjazdu; średnio 3,8% – 4. kategoria
  • Km 143,0 – Côte de Bourdeaux; 4,2 km podjazdu; średnio  5,7% – 3. kategoria
  • Km 242,5 – Mont Ventoux (1 912 m); 20,8 km podjazdu; średnio 7,5% – kategoria specjalna

Lotna premia:

  • Km 208,0 – Malaucène

Mount Ventoux:

Mount Ventoux

Na jutrzejszym etapie można spodziewać się co najmniej dwóch scenariuszy. Pierwszy z nich to liczna ucieczka, która będzie chciała szybko uzyskać jak największą przewagę,  tak aby ekipy liderów szybko o nich zapomniały. Jeśli w czołówce znajdzie się dobry góral i po 200 kilometrach będzie miał jeszcze trochę sił, to może zameldować się na szczycie przed zawodnikami, którzy walczyć będą o klasyfikację generalną. Z drugiej strony peleton może skasować ucieczkę, by faworyci walczyli o prestiżowe zwycięstwo etapowe jakim byłby triumf na Mont Ventoux.

Zwycięstwo Sylwestra Szmyda na Mont Ventoux w 2009 roku:

Faworyci według naszosie.pl:

1. Nairo Quintana (Movistar)
2. Alberto Contador (Saxo-Tinkoff)
3. Cadel Evans (BMC Racing)

Relacja w Eurosporcie od 14:00

mapki: letour.fr

Andrzej