daryl impey-Jest wielu bardzo dobrych kolarzy, którzy nigdy nie założyli żółtej koszulki. Jestem jednym ze szczęściarzy, którym się to udało – powiedział Daryl Impey (Orica), który objął wczoraj prowadzenie w wyścigu Tour de France. Oto jego sylwetka w pigułce.

– Stojąc na podium i zakładając żółtą koszulkę lidera Tour de France byłem pełen emocji. Stałem i myślałem: tak, to jest to! W tym momencie byłem najbardziej dumny w całej mojej karierze. Nigdy nie myślałem, że kiedykolwiek osiągnę taki sukces. Nie mogę powiedzieć, że już nigdy tego sukcesu nie powtórzę, ale na pewno nie w taki sposób. To tak, jakbym wygrał los na loterii – powiedział Daryl Impey po zakończeniu dekoracji po 6. etapie.

Daryl Impey urodził się 6 grudnia 1983 roku w Johanesburgu (Republika Południowej Afryki). Ma 183 cm wzrostu i waży 70 kilogramów. W metryczce na oficjalnej stronie internetowej drużyny Orica GreenEdge pod hasłem specjalność widnieje słowo all-rounder, czyli kolarz uniwersalny.

953

Zanim Impey rozpoczął przygodę z rowerem był zapalonym piłkarzem. Przez 9 lat trenował także tenis.  Jednak w 1997 roku zapytał swego ojca – Tony`ego – czy może udać się z nim oraz ze swoim bratem na górską wycieczkę rowerową. Po tym fakcie zdecydował, że będzie trenował kolarstwo. Na rowerze górskim spędził 4 lata. Kiedy miał 17 lat całą swoją uwagę poświęcił kolarstwu szosowemu.

Gdy miał 15 lat dostał propozycję dołączenia do drużyny kolarskiej. Skorzystał z niej, a jego kolejnym celem stało się przeniesienie do Europy. Jednak zanim stało się to faktem w 2003 roku Impey podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt z drużyną Microsoft Cycling Team, która miała siedzibę w RPA. Spędził tam dwa lata ucząc się wszystkiego, co jest związane z profesjonalnym kolarstwem.

impey ToT

Jego kolejnymi drużynami były: Velo Club  La Pomme Marseille (2005), ponownie Microsoft Pro Cycling Team (2006), MTN-Microsoft (2007), Team Barloword (2008-2009), Team Radioshack (2010), Team Netapp (2011) oraz obecna – Orica GreenEdge (od 2012).

Wśród największych sukcesów Daryla Impeya można z pewnością wymienić: zwycięstwo w klasyfikacji generalnej wyścigu Tour of Turkey (2009), dwukrotne mistrzostwo RPA w jeździe indywidualnej na czas (2011 i 2013) oraz oczywiście objęcie prowadzenia w klasyfikacji generalnej Tour de France. Oprócz tego Impey ma na swoim koncie wygrane etapy w Vuelta al Pais Vasco czy Bayern-Rundfahrt.

Foto: www.greenedgecycling.com

www.darylimpey.com

Marta Wiśniewska