Rui CostaRui Costa (Movistar) dzięki dobrej postawie podczas czasówki na ostatnim etapie Tour de Suisse – zapewnił sobie końcowy triumf w tej imprezie. Dla Portugalczyka to już drugi z rzędu triumf w wyścigu Dookoła Szwajcarii.

Czasówka, która kończyła zmagania w Tour de Suisse, czyli wyścigu znajdującym się w kalendarzu UCI WorldTour nie należała do łatwych. Trasa liczyła 26,8 km i rozpoczynała się w  Bad Ragaz, a kończyła w Flumserbergu. Ostatnie 10 kilometrów tej próby to podjazd z przewyższeniem ponad 800 metrów.

W tak trudnych warunkach najlepiej poradził sobie Rui Costa. Zawodnik Movistaru potrzebował na przejechanie trasy 51 minut i 56 sekund. Drugi w klasyfikacji Tanel Kangert (Astana), stracił do niego 21. sekund, a trzeci Bauke Mollema (Blanco) 29. s.

Dzięki temu, Portugalczyk wyprzedził w klasyfikacji generalnej dotychczasowego lidera – Mathiasa Franka (BMC Racing), który spadł na piąte miejsce.

Wyniki:

1 1 Rui Alberto COSTA Movistar Team 00:51:56.350
2 56 Tanel KANGERT Astana Pro Team 00:00:21
3 114 Bauke MOLLEMA Blanco Pro Cycling Team 00:00:29
4 81 Jean Christophe PERAUD AG2R La Mondiale 00:00:42
5 2 Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA Movistar Team 00:00:43
6 166 Thibaut PINOT FDJ 00:00:55
7 121 Roman KREUZIGER Team Saxo -Tinkoff 00:01:00
8 21 Simon SPILAK Katusha Team 00:01:05
9 51 Janez BRAJKOVIC Astana Pro Team 00:01:06
10 78 Tejay VAN GARDEREN BMC Racing Team 00:01:19
11 153 Ion IZAGIRRE INSAUSTI Euskaltel – Euskadi 00:01:27
12 63 Daniel MARTIN Garmin-Sharp 00:01:32
13 48 Peter VELITS Omega Pharma-QuickStep 00:01:36
14 96 Michele SCARPONI Lampre-Merida 00:01:36
15 137 Cameron MEYER Orica GreenEDGE 00:01:48
16 151 Igor ANTON HERNANDEZ Euskaltel – Euskadi 00:01:52
17 163 Arnold JEANNESSON FDJ 00:01:54
18 52 Alexandr DYACHENKO Astana Pro Team 00:01:55
19 73 Mathias FRANK BMC Racing Team 00:01:56
20 108 Peter SAGAN Cannondale 00:02:01
21 82 Maxime BOUET AG2R La Mondiale 00:02:04
22 86 Matteo MONTAGUTI AG2R La Mondiale 00:02:08
23 203 Brice FEILLU Sojasun 00:02:09
24 126 Nicolas ROCHE Team Saxo -Tinkoff 00:02:13
25 88 Christophe RIBLON AG2R La Mondiale 00:02:18
26 167 Jérémy ROY FDJ 00:02:22
27 34 Maxime MONFORT Radioshack Leopard 00:02:24
28 75 Amael MOINARD BMC Racing Team 00:02:35
29 33 Andreas KLÖDEN Radioshack Leopard 00:02:40
30 3 Jesus HERRADA LOPEZ Movistar Team 00:02:40
31 42 Kevin DE WEERT Omega Pharma-QuickStep 00:02:43
32 184 Simon GESCHKE Team Argos-Shimano 00:02:48
33 131 Michael ALBASINI Orica GreenEDGE 00:02:59
34 13 Joshua EDMONDSON Sky Procycling 00:03:04
35 37 Andy SCHLECK Radioshack Leopard 00:03:04
36 191 Johann TSCHOPP IAM Cycling 00:03:07
37 117 Luis-Leon SANCHEZ GIL Blanco Pro Cycling Team 00:03:09
38 196 Thomas LÖVKVIST IAM Cycling 00:03:14
39 12 Joseph Lloyd DOMBROWSKI Sky Procycling 00:03:15
40 46 Kristof VANDEWALLE Omega Pharma-QuickStep 00:03:21
41 197 Sébastien REICHENBACH IAM Cycling 00:03:24
42 38 Jens VOIGT Radioshack Leopard 00:03:25
43 135 Daryl IMPEY Orica GreenEDGE 00:03:29
44 28 Gatis SMUKULIS Katusha Team 00:03:39
45 22 Vladimir GUSEV Katusha Team 00:03:43
46 185 Patrick GRETSCH Team Argos-Shimano 00:03:43
47 111 Steven KRUIJSWIJK Blanco Pro Cycling Team 00:03:51
48 32 Stijn DEVOLDER Radioshack Leopard 00:03:54
49 25 Alexander KRISTOFF Katusha Team 00:04:02
50 192 Stefan DENIFL IAM Cycling 00:04:03
51 101 Stefano AGOSTINI Cannondale 00:04:04
52 125 Evgeny PETROV Team Saxo -Tinkoff 00:04:11
53 143 Francis DE GREEF Lotto-Belisol Team 00:04:13
54 206 Maxime MEDEREL Sojasun 00:04:14
55 187 Georg PREIDLER Team Argos-Shimano 00:04:16
56 107 Moreno MOSER Cannondale 00:04:19
57 195 Reto HOLLENSTEIN IAM Cycling 00:04:22
58 102 Damiano CARUSO Cannondale 00:04:30
59 157 Gorka VERDUGO MARCOTEGUI Euskaltel – Euskadi 00:04:36
60 27 Eduard VORGANOV Katusha Team 00:04:44
61 124 Michael MORKOV Team Saxo -Tinkoff 00:04:48
62 64 David MILLAR Garmin-Sharp 00:04:53
63 204 Cyril LEMOINE Sojasun 00:05:01
64 76 Michael SCHÄR BMC Racing Team 00:05:02
65 31 Fabian CANCELLARA Radioshack Leopard 00:05:03
66 36 Hayden ROULSTON Radioshack Leopard 00:05:05
67 171 Grega BOLE Vacansoleil – DCM Procycling Team 00:05:09
68 105 Michel KOCH Cannondale 00:05:15
69 155 Juan José OROZ UGALDE Euskaltel – Euskadi 00:05:16
70 207 Rémi PAURIOL Sojasun 00:05:16
71 158 Robert VRECER Euskaltel – Euskadi 00:05:22
72 152 Jorge AZANZA SOTO Euskaltel – Euskadi 00:05:31
73 112 Wilco KELDERMAN Blanco Pro Cycling Team 00:05:45
74 201 Julien SIMON Sojasun 00:05:47
75 138 Stuart O’GRADY Orica GreenEDGE 00:05:58
76 202 Anthony DELAPLACE Sojasun 00:05:59
77 128 Olivier ZAUGG Team Saxo -Tinkoff 00:06:00
78 24 Alexandr KOLOBNEV Katusha Team 00:06:11
79 57 Andrey KASHECHKIN Astana Pro Team 00:06:14
80 44 Serge PAUWELS Omega Pharma-QuickStep 00:06:15
81 208 Yannick TALABARDON Sojasun 00:06:24
82 26 Aliaksandr KUCHYNSKI Katusha Team 00:06:35
83 74 Martin KOHLER BMC Racing Team 00:06:38
84 154 Ricardo MESTRE Euskaltel – Euskadi 00:06:40
85 16 Gabriel RASCH Sky Procycling 00:06:40
86 6 Jose Joaquin ROJAS GIL Movistar Team 00:06:43
87 193 Martin ELMIGER IAM Cycling 00:06:47
88 182 Tom DUMOULIN Team Argos-Shimano 00:06:50
89 178 Frederik VEUCHELEN Vacansoleil – DCM Procycling Team 00:06:54
90 183 Johannes FRÖHLINGER Team Argos-Shimano 00:06:54
91 165 Cédric PINEAU FDJ 00:07:03
92 72 Marcus BURGHARDT BMC Racing Team 00:07:03
93 67 Johan VAN SUMMEREN Garmin-Sharp 00:07:07
94 156 Adrián SÁEZ DE ARREGI Euskaltel – Euskadi 00:07:10
95 83 Mikael CHÉREL AG2R La Mondiale 00:07:14
96 181 John DEGENKOLB Team Argos-Shimano 00:07:20
97 94 Manuele MORI Lampre-Merida 00:07:21
98 127 Matteo TOSATTO Team Saxo -Tinkoff 00:07:22
99 47 Guillaume VAN KEIRSBULCK Omega Pharma-QuickStep 00:07:32
100 95 Simone STORTONI Lampre-Merida 00:07:35
101 84 Sébastien MINARD AG2R La Mondiale 00:07:42
102 35 Gregory RAST Radioshack Leopard 00:07:46
103 17 Luke ROWE Sky Procycling 00:07:56
104 5 Vladimir KARPETS Movistar Team 00:07:57
105 148 Tosh VAN DER SANDE Lotto-Belisol Team 00:07:58
106 186 Thomas PETERSON Team Argos-Shimano 00:08:02
107 53 Enrico GASPAROTTO Astana Pro Team 00:08:14
108 14 Bernhard EISEL Sky Procycling 00:08:23
109 106 Paolo LONGO BORGHINI Cannondale 00:08:30
110 132 Sam BEWLEY Orica GreenEDGE 00:08:33
111 103 Lucas Sebastian HAEDO Cannondale 00:08:33
112 23 Vladimir ISAICHEV Katusha Team 00:08:35
113 144 Kenny DE HAES Lotto-Belisol Team 00:08:36
114 15 Mathew HAYMAN Sky Procycling 00:08:45
115 65 Lachlan David MORTON Garmin-Sharp 00:08:47
116 104 Edward KING Cannondale 00:08:58
117 115 Lars-Petter NORDHAUG Blanco Pro Cycling Team 00:09:06
118 177 Boy VAN POPPEL Vacansoleil – DCM Procycling Team 00:09:13
119 58 Simone PONZI Astana Pro Team 00:09:17
120 45 Niki TERPSTRA Omega Pharma-QuickStep 00:09:23
121 205 Jean-Marc MARINO Sojasun 00:09:31
122 77 Greg VAN AVERMAET BMC Racing Team 00:09:37
123 97 Davide VIGANO Lampre-Merida 00:09:42
124 92 Davide CIMOLAI Lampre-Merida 00:09:51
125 66 Alex RASMUSSEN Garmin-Sharp 00:09:55
126 71 Philippe GILBERT BMC Racing Team 00:09:55
127 122 Matti BRESCHEL Team Saxo -Tinkoff 00:10:00
128 123 Daniele BENNATI Team Saxo -Tinkoff 00:10:14
129 162 William BONNET FDJ 00:10:20
130 146 Maarten NEYENS Lotto-Belisol Team 00:10:27
131 172 Wesley KREDER Vacansoleil – DCM Procycling Team 00:10:58
132 11 Jonathan TIERNAN-LOCKE Sky Procycling 00:11:00
133 62 Tyler FARRAR Garmin-Sharp 00:11:14
134 113 Thomas LEEZER Blanco Pro Cycling Team 00:11:21
135 98 Luca WACKERMANN Lampre-Merida 00:11:27
136 54 Jacopo GUARNIERI Astana Pro Team 00:11:27
137 136 Aidis KRUOPIS Orica GreenEDGE 00:11:40
138 161 Arnaud DEMARE FDJ 00:12:05
139 145 Olivier KAISEN Lotto-Belisol Team 00:12:17
140 41 Tom BOONEN Omega Pharma-QuickStep 00:12:21
141 43 Bert GRABSCH Omega Pharma-QuickStep 00:12:29
142 18 Ben SWIFT Sky Procycling 00:12:43
143 188 Jonas AHLSTRAND Team Argos-Shimano 00:12:55
118 Sep VANMARCKE Blanco Pro Cycling Team Hors Délais
7 Enrique SANZ UNZUE Movistar Team Hors Délais
174 Romain FEILLU Vacansoleil – DCM Procycling Team Hors Délais
4 José Ivan GUTIERREZ PALACIOS Movistar Team Hors Délais
134 Matthew Harley GOSS Orica GreenEDGE Non Partant
133 Baden COOKE Orica GreenEDGE Non Partant
198 Marcel WYSS IAM Cycling Non Partant
87 Domenico POZZOVIVO AG2R La Mondiale Non Partant

Klasyfikacja generalna:

1 1 Rui Alberto COSTA Movistar Team 31:08:11
2 114 Bauke MOLLEMA Blanco Pro Cycling Team 00:01:02
3 121 Roman KREUZIGER Team Saxo -Tinkoff 00:01:10
4 166 Thibaut PINOT FDJ 00:01:26
5 73 Mathias FRANK BMC Racing Team 00:01:43
6 56 Tanel KANGERT Astana Pro Team 00:01:51
7 78 Tejay VAN GARDEREN BMC Racing Team 00:02:23
8 63 Daniel MARTIN Garmin-Sharp 00:02:42
9 21 Simon SPILAK Katusha Team 00:02:42
10 137 Cameron MEYER Orica GreenEDGE 00:03:44
11 52 Alexandr DYACHENKO Astana Pro Team 00:04:08
12 151 Igor ANTON HERNANDEZ Euskaltel – Euskadi 00:05:10
13 81 Jean Christophe PERAUD AG2R La Mondiale 00:05:16
14 51 Janez BRAJKOVIC Astana Pro Team 00:05:36
15 126 Nicolas ROCHE Team Saxo -Tinkoff 00:05:37
16 197 Sébastien REICHENBACH IAM Cycling 00:06:57
17 2 Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA Movistar Team 00:07:33
18 191 Johann TSCHOPP IAM Cycling 00:07:41
19 82 Maxime BOUET AG2R La Mondiale 00:08:54
20 34 Maxime MONFORT Radioshack Leopard 00:10:16
21 96 Michele SCARPONI Lampre-Merida 00:11:53
22 75 Amael MOINARD BMC Racing Team 00:13:23
23 48 Peter VELITS Omega Pharma-QuickStep 00:15:59
24 22 Vladimir GUSEV Katusha Team 00:16:51
25 143 Francis DE GREEF Lotto-Belisol Team 00:17:04
26 107 Moreno MOSER Cannondale 00:17:18
27 115 Lars-Petter NORDHAUG Blanco Pro Cycling Team 00:17:39
28 27 Eduard VORGANOV Katusha Team 00:18:42
29 203 Brice FEILLU Sojasun 00:18:48
30 187 Georg PREIDLER Team Argos-Shimano 00:19:37
31 112 Wilco KELDERMAN Blanco Pro Cycling Team 00:20:03
32 83 Mikael CHÉREL AG2R La Mondiale 00:20:14
33 206 Maxime MEDEREL Sojasun 00:20:24
34 153 Ion IZAGIRRE INSAUSTI Euskaltel – Euskadi 00:21:53
35 12 Joseph Lloyd DOMBROWSKI Sky Procycling 00:22:23
36 117 Luis-Leon SANCHEZ GIL Blanco Pro Cycling Team 00:23:04
37 184 Simon GESCHKE Team Argos-Shimano 00:23:56
38 163 Arnold JEANNESSON FDJ 00:24:50
39 128 Olivier ZAUGG Team Saxo -Tinkoff 00:25:07
40 37 Andy SCHLECK Radioshack Leopard 00:25:28
41 131 Michael ALBASINI Orica GreenEDGE 00:27:13
42 196 Thomas LÖVKVIST IAM Cycling 00:27:37
43 155 Juan José OROZ UGALDE Euskaltel – Euskadi 00:27:58
44 111 Steven KRUIJSWIJK Blanco Pro Cycling Team 00:28:49
45 207 Rémi PAURIOL Sojasun 00:29:12
46 157 Gorka VERDUGO MARCOTEGUI Euskaltel – Euskadi 00:30:05
47 86 Matteo MONTAGUTI AG2R La Mondiale 00:31:16
48 108 Peter SAGAN Cannondale 00:31:17
49 88 Christophe RIBLON AG2R La Mondiale 00:31:25
50 167 Jérémy ROY FDJ 00:32:09
51 183 Johannes FRÖHLINGER Team Argos-Shimano 00:32:14
52 13 Joshua EDMONDSON Sky Procycling 00:33:01
53 3 Jesus HERRADA LOPEZ Movistar Team 00:34:27
54 57 Andrey KASHECHKIN Astana Pro Team 00:36:30
55 152 Jorge AZANZA SOTO Euskaltel – Euskadi 00:36:31
56 42 Kevin DE WEERT Omega Pharma-QuickStep 00:36:48
57 185 Patrick GRETSCH Team Argos-Shimano 00:36:58
58 182 Tom DUMOULIN Team Argos-Shimano 00:39:25
59 71 Philippe GILBERT BMC Racing Team 00:39:35
60 24 Alexandr KOLOBNEV Katusha Team 00:39:42
61 6 Jose Joaquin ROJAS GIL Movistar Team 00:39:50
62 101 Stefano AGOSTINI Cannondale 00:40:10
63 33 Andreas KLÖDEN Radioshack Leopard 00:40:49
64 38 Jens VOIGT Radioshack Leopard 00:41:10
65 46 Kristof VANDEWALLE Omega Pharma-QuickStep 00:41:30
66 76 Michael SCHÄR BMC Racing Team 00:42:28
67 102 Damiano CARUSO Cannondale 00:42:33
68 135 Daryl IMPEY Orica GreenEDGE 00:42:33
69 122 Matti BRESCHEL Team Saxo -Tinkoff 00:43:43
70 35 Gregory RAST Radioshack Leopard 00:44:49
71 201 Julien SIMON Sojasun 00:44:49
72 95 Simone STORTONI Lampre-Merida 00:45:16
73 171 Grega BOLE Vacansoleil – DCM Procycling Team 00:45:18
74 72 Marcus BURGHARDT BMC Racing Team 00:45:20
75 47 Guillaume VAN KEIRSBULCK Omega Pharma-QuickStep 00:45:35
76 94 Manuele MORI Lampre-Merida 00:45:38
77 193 Martin ELMIGER IAM Cycling 00:46:49
78 127 Matteo TOSATTO Team Saxo -Tinkoff 00:47:58
79 192 Stefan DENIFL IAM Cycling 00:48:34
80 208 Yannick TALABARDON Sojasun 00:49:18
81 67 Johan VAN SUMMEREN Garmin-Sharp 00:49:36
82 36 Hayden ROULSTON Radioshack Leopard 00:49:48
83 32 Stijn DEVOLDER Radioshack Leopard 00:50:55
84 125 Evgeny PETROV Team Saxo -Tinkoff 00:51:03
85 16 Gabriel RASCH Sky Procycling 00:51:53
86 28 Gatis SMUKULIS Katusha Team 00:52:31
87 178 Frederik VEUCHELEN Vacansoleil – DCM Procycling Team 00:52:44
88 74 Martin KOHLER BMC Racing Team 00:53:36
89 195 Reto HOLLENSTEIN IAM Cycling 00:56:14
90 26 Aliaksandr KUCHYNSKI Katusha Team 00:57:39
91 124 Michael MORKOV Team Saxo -Tinkoff 00:57:45
92 53 Enrico GASPAROTTO Astana Pro Team 00:57:49
93 45 Niki TERPSTRA Omega Pharma-QuickStep 00:58:32
94 15 Mathew HAYMAN Sky Procycling 00:59:14
95 156 Adrián SÁEZ DE ARREGI Euskaltel – Euskadi 01:00:06
96 181 John DEGENKOLB Team Argos-Shimano 01:00:12
97 205 Jean-Marc MARINO Sojasun 01:00:53
98 41 Tom BOONEN Omega Pharma-QuickStep 01:01:12
99 84 Sébastien MINARD AG2R La Mondiale 01:01:18
100 44 Serge PAUWELS Omega Pharma-QuickStep 01:01:49
101 177 Boy VAN POPPEL Vacansoleil – DCM Procycling Team 01:02:26
102 64 David MILLAR Garmin-Sharp 01:03:25
103 105 Michel KOCH Cannondale 01:03:44
104 11 Jonathan TIERNAN-LOCKE Sky Procycling 01:03:53
105 31 Fabian CANCELLARA Radioshack Leopard 01:03:56
106 123 Daniele BENNATI Team Saxo -Tinkoff 01:04:25
107 58 Simone PONZI Astana Pro Team 01:04:27
108 92 Davide CIMOLAI Lampre-Merida 01:04:30
109 17 Luke ROWE Sky Procycling 01:04:48
110 43 Bert GRABSCH Omega Pharma-QuickStep 01:06:29
111 25 Alexander KRISTOFF Katusha Team 01:06:54
112 202 Anthony DELAPLACE Sojasun 01:07:21
113 14 Bernhard EISEL Sky Procycling 01:08:32
114 106 Paolo LONGO BORGHINI Cannondale 01:08:58
115 186 Thomas PETERSON Team Argos-Shimano 01:09:05
116 104 Edward KING Cannondale 01:09:49
117 97 Davide VIGANO Lampre-Merida 01:10:03
118 113 Thomas LEEZER Blanco Pro Cycling Team 01:10:27
119 154 Ricardo MESTRE Euskaltel – Euskadi 01:10:53
120 148 Tosh VAN DER SANDE Lotto-Belisol Team 01:11:14
121 77 Greg VAN AVERMAET BMC Racing Team 01:11:47
122 23 Vladimir ISAICHEV Katusha Team 01:12:11
123 103 Lucas Sebastian HAEDO Cannondale 01:13:21
124 5 Vladimir KARPETS Movistar Team 01:13:28
125 165 Cédric PINEAU FDJ 01:14:33
126 158 Robert VRECER Euskaltel – Euskadi 01:15:13
127 162 William BONNET FDJ 01:15:43
128 204 Cyril LEMOINE Sojasun 01:17:38
129 161 Arnaud DEMARE FDJ 01:17:43
130 54 Jacopo GUARNIERI Astana Pro Team 01:18:40
131 138 Stuart O’GRADY Orica GreenEDGE 01:19:39
132 98 Luca WACKERMANN Lampre-Merida 01:19:40
133 146 Maarten NEYENS Lotto-Belisol Team 01:22:08
134 144 Kenny DE HAES Lotto-Belisol Team 01:22:09
135 62 Tyler FARRAR Garmin-Sharp 01:22:36
136 172 Wesley KREDER Vacansoleil – DCM Procycling Team 01:23:54
137 65 Lachlan David MORTON Garmin-Sharp 01:24:12
138 132 Sam BEWLEY Orica GreenEDGE 01:29:58
139 188 Jonas AHLSTRAND Team Argos-Shimano 01:32:08
140 136 Aidis KRUOPIS Orica GreenEDGE 01:32:40
141 18 Ben SWIFT Sky Procycling 01:35:32
142 66 Alex RASMUSSEN Garmin-Sharp 01:35:37
143 145 Olivier KAISEN Lotto-Belisol Team 01:42:44


Foto: bettiniphoto.net

Andrzej