ChrisFroomeOman8. etap Criterium du Dauphine wygrał Alessandro De Marchi (Cannondale), który jechał w ucieczce, a w końcówce zdecydował się na samotny odjazd. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Chris Froome (Sky). Michał Kwiatkowski (OPQS) nie ukończył wyścigu. 

8. i zarazem ostatni etap Criterium du Dauphine to przeprawa z Sisteron do Risoul licząca 155,5 km. Na  trasie organizatorzy usytuowali trzy premie górskie: jedną 3. kategorii i dwie 1. kategorii oraz jedną lotną premię. Pogoda na trasie dzisiejszego etapu nie była najlepsza. Temperatura oscylowała wokół wartości niewiele wyższych niż 10 stopni Celsjusza i chyba najbardziej dała się kolarzom we znaki, na ostatnim zjeździe z Col de Vars.

Tradycyjnie w początkowej fazie etapu uformowała się liczna ucieczka, w której znalazło się 24 kolarzy: Tim Wellens (Lotto Belisol), Francesco Gavazzi, Andriy Grivko (Astana), Yannick Eijssen, Manuel Quinziato (BMC), Juan Manuel Garate, Marc Goos (Blanco), Markel Irizar (RadioShack-Leopard), Travis Meyer (Orica-GreenEdge), Alberto Losada (Katusha), Rudy Molard (Cofidis), Mikel Astarloza, Egoi Martinez (Euskaltel-Euskadi), Anthony Geslin (FDJ), Perrig Quemeneur (Europcar), Gianni Meersman (Omega Pharma-QuickStep), Alessandro De Marchi, Jose Sarmiento (Cannondale), Jonathan Castroviejo, Imanol Erviti (Movistar), Juan Antonio Flecha (Vacansoleil-DCM), William Clarke, Thomas Damuseau (Argos-Shimano) oraz Sebastien Duret (Bretagne-Seché).

Pierwszą premię górską (3. kat.) wygrał Thomas Damuseau (Argos), na lotnej premii najlepszy okazał się Gianni Meersman (OPQS), drugą premię górską (1. kat.) jako pierwszy przekroczył Alessandro De Marchi (Cannondale).

Na ostatnim zjeździe dość groźnie przewrócił się Luis Angel Mate (Cofidis), którego nie zdołał ominąć Alberto Contador (Saxo-Tinkoff) i także upadł na szosę, jednak szybko się pozbierał i z pomocą kolegi z drużyny – Sergio Paulinho dochodził do grupki liderów.

Jeśli chodzi o uciekinierów, to ostatni podjazd rozpoczęli już tylko Quinziato, De Marchi, Losada i Meyer. Kolarze ci mieli na początku podjazdu ok. 3 minut przewagi nad grupą liderów. Chwilę później, korzystając z rozprężenia w tej czwórce, dojechał do nich Tim Wellens (Lotto Belisol), który wcześniej tracił kontakt z kolarzami z ucieczki. Potem Belg zaskoczył po raz kolejny decydując się na samotny odjazd, który jednak nie zakończył się powodzeniem.

W samej końcówce na czele pozostał członek ucieczki – Alesandro De Marchi, który odniósł etapowe zwycięstwo. Za jego plecami mocno pracował Chris Froome, który udowodnił, że jego przygotowania do Wielkiej Pętli idą w bardzo dobrym kierunku.

Zwycięzcą klasyfikacji punktowej został Gianni Meersman (OPQS), młodzieżowej Rohan Dennis (Garmin), górskiej Thomas Damuseau (Argos), zaś drużynową wygrała ekipa Sky Pro Cycling. Ze względu na złe warunki atmosferyczne, do mety nie dojechał Michał Kwiatkowski. Polak nie chce złapać niepotrzebnej infekcji przed ważnymi startami w najbliższym czasie.

Wyniki etapu:

1 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale 4:28:09
2 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 00:00:24
3 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp
4 Richie Porte (Aus) Sky Procycling 00:00:31
5 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 00:00:38
6 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 00:00:49
7 Joaquim Rodriguez (Spa) Katusha
8 Daniel Moreno (Spa) Katusha
9 Daniel Navarro (Spa) Cofidis 00:00:55
10 Rohan Dennis (GBr) Garmin-Sharp 00:01:00

Klasyfikacja generalna:

1 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 29:28:46
2 Richie Porte (Aus) Sky Procycling 00:00:58
3 Daniel Moreno (Spa) Katusha Team 00:02:12
4 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 00:02:18
5 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits 00:02:20
6 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff 00:03:08
7 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 00:03:12
8 Rohan Dennis (Aus) Garmin – Sharp 00:03:24
9 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 00:04:25
10 Alberto Contador (Spa) Team Saxo-Tinkoff 00:04:27

Marta Wiśniewska

 

 

guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr

Kwiatek się wycofał? Dojechało ponad 90 zawodników już i nadal nie ma Kwiatkowskiego…

OPQS
OPQS

cała omega się wycofała.

Piotr
Piotr

Ciekawe dlaczego … coś mi śmierdzi.