mapa 13Trzynasty etap Giro d`Italia to prawdziwie maratoński odcinek do Cherasco. Teoretycznie na mecie powinni walczyć sprinterzy, jednak w końcówce znajduje się kilka niespodzianek.

Kolumna Giro w piątek wyruszy z Busseto na bardzo długą, bo aż 254 kilometrową trasę. Tak duży dystans w środku trzytygodniowego wyścigu z pewnością sprawi, że wielu zawodników w końcówce będzie miało spore problemy z kręceniem korb, a wysiłek przypomni o sobie na kolejnych odcinkach.

Najdłuższy odcinek tegorocznej odsłony Giro d`Italia profilem przypomina legendarny klasyk Milan-San Remo. W końcówce, po bardzo długiej jeździe w płaskim terenie czekają małe podjazdy. 37 kilometrów przed metą znajduje się szczyt jedynej tego dnia premii górskiej. Będzie to oznaczone 3. kategorią wzniesienie do Tre Cuni. Po zjeździe, na ostatnich 16. kilometrach znajdują się jeszcze dwie, mniejsze hopki, które mogą wymęczyć sprinterów. Jeśli szybcy zawodnicy zniosą trudy długiego odcinka i “przetrzymają” ostatnie podjazdy, to w Cherasco będziemy świadkami finiszu z dużej grupy.

Z Busseto pochodzi wielki  kompozytor oper Giuseppe Verdi. Urodził się on w pobliskiej wiosce Le Roncole. Pod patronatem jego oper rozgrywany jest każdy etap wyścigu. W Busseto znajduje się teatr wybudowany przy jego wsparciu. W pobliskiej miejscowości Sant’Agata możemy znaleźć  dawną willę kompozytora. W mieście znajduje się również  Muzeum Nardowe Giuseppe Verdiego oraz Kolegiata św. Bartłomieja , która jest jednym z najbogatszych kościołów w kraju.

Miasto gościło Giro dwukrotnie. Po raz pierwszy w 1964. Odbyła się tutaj wtedy indywidualna jazda na czas, którą wygrał Francuz Jacques Anquetil, zdobywając równocześnie różowy trykot , który dzierżył do końca wyścigu. Giro przejeżdżało przez miasto jeszcze w 2006 roku, peleton finiszował wówczas w Forli, a zwycięzcą był Robbie McEwen.

Miasto organizuje również amatorską imprezę Milano-Busseto przeznaczoną dla amatorów w wieku poniżej 23 lat. Wyścig  jest organizowany nieprzerwanie od 1949 (wyjątkiem jest rok 2010). Rozgrywany jest w kwietniu. Wygrywał tu między innymi Francesco Moser (1971) oraz Paul Bossoni (1997), przez którego wyścig jest silnie wspierany. Ostatnią edycję wygrał Federico Zurlo. Drugi był Liam Bertazzo, a trzeci Gianluca Mengardo (wszyscy Włosi). W imprezie wysokie miejsca zajmowali też kolarze, którzy nadal z powodzeniem kręcą w kolarskim peletonie. Są to m.in. Ian Stannard, Ben Swift, Dario Cataldo (wszyscy Sky); Andrea Palini (Lampre), Mirko Selvaggi (Vacansoleil).

Finisz został przewidziany Cherasco, właśnie stąd startował 14 etap Giro d’italia. Wygrał wówczas Kostarykanin Andrey Amador (Movistar), który pokonał towarzysza z ucieczki Jana Bartę (Team NetApp).

Profil:

profil 13

Faworyci według naszosie.pl:

1. Mark Cavendish (Omega Pharma – Quick Step)
2. Roberto Ferrari (Lampre – Merida)
3. Giacomo Nizzolo (RadioShack-Leopard)

mapki: gazzetta.it

Andrzej