Czeslaw LangTour de Pologne 2013 będzie pierwszym wyścigiem z cyklu UCI World Tour, który wcieli w życie pilotażowy projekt mający na celu zwiększenie atrakcyjności wyścigu. Projekt zwiera nowy system punktowania zawodników, wygrywających premie lotne i premie górskie.

Na końcu każdego etapu wyścigu punktacja zawodników w klasyfikacji „Race Appeal” będzie sumowana a otrzymane punkty będą przekazywane zawodnikom w formie bonifikaty czasowej doliczanej do klasyfikacji generalnej. Liczba zawodników w każdej drużynie zmieni się z dotychczasowych 8 na 6ciu. „Wprowadzenie projektu dostarczy dodatkowych emocji każdego dnia wyścigu” – wyjaśnia Prezydent UCI Pat McQuaid. “Będzie się to wiązało z większą motywacją kolarzy, a widzom dostarczy ekscytującego i spektakularnego widowiska”.

Projekt ten został zatwierdzony przez Profesjonalną Radę Kolarską (Professional Cycling Council) w lutym tego roku oraz zaprezentowany przez specjalną grupę roboczą, która zebrała opinie przeprowadzając referendum wśród organizatorów wyścigów z cyklu UCI World Tour, drużyn, oraz osób i instytucji należących do „świata kolarstwa”. W 2013 roku projekt pilotażowo będzie wprowadzony podczas Tour de Pologne, w kolejnych latach podczas innych wyścigów z cyklu UCI World Tour.

„Tour de Pologne jest zawsze świadomy nowych trendów oraz otwarty na nowe propozycje. To spowodowało, iż z wielkim entuzjazmem i zainteresowaniem przyjęliśmy propozycję wcielenia w życie nowatorskich rozwiązań, które spowodują, iż wyścig będzie bardziej spektakularny i ekscytujący, przyciągając tym samym coraz więcej ludzi, i to nie tylko ekspertów z dziedziny kolarstwa.” – wyjaśnia Dyrektor Generalny Tour de Pologne – Czesław Lang.

 

Żródło: www.tourdepologne.pl