Mathieu PergetMathieu Perget (CMI-Greenover) po ucieczce przez ponad 100 kilometrów na arcytrudnym, górskim etapie, został zwycięzcą drugiego odcinka Tour du Maroc. Jarek Kowalczyk (BDC) był 17.

Zawodnicy uczestniczący w tegorocznym Tour Du Maroc w sobotę mieli do pokonania 153 kilometry, w tym aż dziewięć premii górskich. Etap prowadził z Oued Laou do Ald Hoceima. Trasa bardzo wymagająca i jedna z najcięższych w tegorocznym wyścigu, poprowadzona krętymi i trudnymi drogami Maroka, z łącznym przewyższeniem wynoszącym 3500 metrów.

Już na pierwszym podjeździe nastąpiła mocna selekcja. W miarę upływu kilometrów i kolejnych premii górskich, peleton podzielił się na mniejsze grupki.

Na 86 kilometrze zawodnicy mieli do pokonania najtrudniejszy podjazd o długości 15 km ze średnim nachyleniem 8%. Góra dokonała ostatecznej selekcji i tak już mocno poszarpanego peletonu. Jako pierwszy wzniesienie pokonał francuz Mathieu Perget (CMI-Greenover), który uciekał od 40 kilometra. Za nim ze stratą 8 minut jechała pięcioosobowa grupka. Kolejna, w której znaleźli się kolarze BDC MarcPol miała już 16 minut straty do prowadzącego.

Na ostatnich 10 kilometrach zawodnicy musieli się zmierzyć z dwoma jednokilometrowymi podjazdami, gdzie miejscami nachylenie wynosiło aż 20%. Jednak nie wniosły one znaczących zmian na czele wyścigu. Stopniała jedynie różnica czasowa pomiędzy poszczególnymi grupkami.

Po samotnej jeździe przez ponad 100 kilometrów, jako pierwszy linię mety minął Francuz Mathieu Perget i to on został nowym liderem wyścigu.

Drugi ze stratą ponad siedmiu minut zameldował się Słowak dobrze znany nam z polskich szos –  Maros Kovac (Rep. Słowacji), trzeci był Kazach Andrey Mizurov (Torku Sekerspor).

Najlepszy z kolarzy BDC MarcPol Team – Jarosław Kowalczyk przyjechał na 17 miejscu ze stratą ponad 16 minut.

O trudach drugiego odcinka może świadczyć fakt, że 21 kolarz na etapie stracił aż 34 minuty do zwycięzcy!

Wyniki 2 etapu Tour du Maroc:

1 PERGET Mathieu CMI – Greenover FRA les 181 km en 5h26’58” (moy. 33.21 km/h)
2 KOVAC Maros Equipe Nationale de SLOVAQUIE SVK 07’03”
3 MIZUROV Andrey Torku Sekerspor KAZ ‘
4 BALCK Sébastian Christina Watches – Onfone SWE 10’54”
5 RUIZ PINTO Eloy Andalucia ESP 12’30”
6 WILMANN Frédérik Christina Watches – Onfone NOR 13’58”
7 JELLOUL Adil Equipe Nationale du MAROC MAR 15’45”
8 MAHDAR Martin Equipe Nationale de SLOVAQUIE SVK 15’53”
9 * AIT EL ABDIA Anass Equipe Nationale du MAROC MAR ‘
10 ALDEGHERI Daniele Christina Watches – Onfone ITA ‘
11 CANECKY Marek CK Banska Bystrica SVK 15’56”
12 SCHICK Julien CMI – Greenover FRA ‘
13 STOCKDALE Ben Metaltek – Knights of Old Racin GBR ‘
14 * LOVELOCK-FAY Mitchell Christina Watches – Onfone AUS 16’00”
15 SOULA Guillaume CMI – Greenover FRA 16’27”
16 JURCO Matej Equipe Nationale de SLOVAQUIE SVK ‘
17 KOWALCZYK Jaroslaw BDC – MarcPol POL ‘      
18 PIERZGA Adam BDC – MarcPol POL 16’50”        
19 CANTERO GOMEZ Fco. Javier Andalucia ESP 17’09”
20 WALCZAK Damian BDC – MarcPol POL 17’37”     
21 * HADDI Soufiane Equipe Nationale du MAROC MAR 34’26”
22 * MRAOUNI Salahedine Régionale Vélodrome MAROC MAR ‘
23 * BETIRA Mouadh Vélo Club Sovac ALG 36’43”
24 BAZ Nabil Vélo Club Sovac ALG 36’44”
25 * CHAQRI Aziz Régionale Vélodrome MAROC MAR ‘
26 KAL Mirac Torku Sekerspor TUR ‘
27 BAKIRCI Nazim Torku Sekerspor TUR ‘
28 DU PRIE Mick Ruiter Dakkapellen Wielerteam NED 40’04”
29 * BOSMAN Siebe Ruiter Dakkapellen Wielerteam NED ‘
30 * LATON Eryk BDC – MarcPol POL ‘       
31 * BDADOU Saïd Régionale Vélodrome MAROC MAR ‘
32 * BOTHE Erik Jenatek Cycling GER ‘
33 * SHABAN ABBAS Islam Equipe Nationale d`EGYPTE EGY ‘
34 * SAAD RASHID Rashid Equipe Nationale d`EGYPTE EGY ‘
35 * JIMENEZ DURAN Daniel Andalucia ESP ‘
36 ABDULLAH MOHAMED Sharif Equipe Nationale d`EGYPTE EGY ‘
37 BATORA Lukas CK Banska Bystrica SVK ‘
38 SMAIL Robert Metaltek – Knights of Old Racin GBR ‘
39 KOMAR Mateusz BDC – MarcPol POL ‘        
40 AYOUNE Ismail Equipe Nationale du MAROC MAR ‘
41 * DAHMANE Abdesalam Vélo Club Sovac ALG ‘
42 AADEL Reda Equipe Nationale du MAROC MAR ‘
43 SABER Lahcen Régionale Vélodrome MAROC MAR ‘
44 * BOUNIDA Khalid Ruiter Dakkapellen Wielerteam MAR ‘
45 CABELLO BAENA Antonio Jesus Andalucia ESP ‘
46 ALAWI Sayed Ahmed Khalil Equipe Nationale du BAHREIN BRN ‘
47 CLAVIJO GARCIA Francisco Andalucia ESP ‘
48 GREEN Simeon CMI – Greenover USA ‘
49 NIELSEN Morten Hoberg Christina Watches – Onfone DEN ‘
50 * KERBY Jordan Christina Watches AUS19920815 – Onfone AUS ‘
51 ABELOUACHE Essaid Equipe Nationale du MAROC MAR ‘
52 SERT Serhat Torku Sekerspor TUR ‘
53 * KOLAR Michael Equipe Nationale de SLOVAQUIE SVK ‘
54 BRONIS Roman Equipe Nationale de SLOVAQUIE SVK ‘
55 * RYAN Conor CMI – Greenover GBR ‘
56 JULLIEN Sébastien CMI – Greenover FRA ‘
57 * HADJ BOUZIT Abderrahmane Vélo Club Sovac ALG ‘
58 * METZKE Eric Jenatek Cycling GER 47’31”
59 JAWAD Ali Hassan Equipe Nationale du BAHREIN BRN ‘
60 * DIEMAR Pascal Jenatek Cycling GER 47’34”
61 * EL GOURCH Abdennaim Régionale Vélodrome MAROC MAR ‘
62 WILLE Florian Jenatek Cycling GER ‘
63 * DROUECHE Mustapha Vélo Club Sovac ALG ‘
64 DE BOER Joris Ruiter Dakkapellen Wielerteam NED ‘
65 * ATIA Osama Equipe Nationale de LYBIE LBA ‘
66 * HAMZA Abderrahmane Vélo Club Sovac ALG ‘
67 ATUNSI Fathi Equipe Nationale de LYBIE LBA ‘
68 ELSAYED ALI Ali Equipe Nationale d`EGYPTE EGY ‘
69 LEWIS Gruffudd Metaltek – Knights of Old Racin GBR ‘
70 MANSOOR Mansoor Moh’d Equipe Nationale du BAHREIN BRN ‘
71 * GRONKIEWICZ Kacper BDC – MarcPol POL ‘     
72 GARDIAS Dexter Metaltek – Knights of Old Racin GBR ‘
73 FOX Will Metaltek – Knights of Old Racin GBR ‘
74 * ORKEN Ahmet Torku Sekerspor TUR ‘
75 ATALAY Muhammed Torku Sekerspor TUR ‘
76 ORR Robert Metaltek – Knights of Old Racin GBR ‘
77 * RENNER Patrick Jenatek Cycling GER ‘
78 PIETERS Roy Ruiter Dakkapellen Wielerteam NED ‘
79 IMMING Bram Ruiter Dakkapellen Wielerteam NED ‘
80 BELGASEM Ahmed Equipe Nationale de LYBIE LBA ‘
81 * ISMAIL Isa Ayoob Equipe Nationale du BAHREIN BFN ‘
82 * ALGTAANI Hamza Equipe Nationale de LYBIE LBA 51’22”
83 * NASSER RAGACY Islam Equipe Nationale d`EGYPTE EGY ‘
84 ANGUITA CABELLO Francisco Luis Andalucia ESP ‘
85 GAVENDA Robert Equipe Nationale de SLOVAQUIE SVK ‘
86 ZRELICA Roman CK Banska Bystrica SVK ‘
87 BOUCHTAOUI Aimad Régionale Vélodrome MAROC MAR ‘
88 FRANO Martin CK Banska Bystrica SVK ‘
89 DEBNAR Miroslav CK Banska Bystrica SVK ‘
90 VIGLASKY Ivan CK Banska Bystrica SVK ‘
91 * ABDUL WAHAB Abdul Rahman Equipe Nationale d`EGYPTE EGY ‘

Klasyfikacja generalna po 2 etapie:
1 PERGET Mathieu CMI FRA les 358 km en 09h44’45” (moy. 36.85 km/h)
2 KOVAC Maros SVK SVK 07’03”
3 MIZUROV Andrey TRK KAZ ‘
4 BALCK Sébastian CWO SWE 10’54”
5 RUIZ PINTO Eloy AND ESP 12’30”
6 WILMANN Frédérik CWO NOR 13’58”
7 JURCO Matej SVK SVK 14’34”
8 JELLOUL Adil MAR MAR 15’45”
9 ALDEGHERI Daniele CWO ITA 15’53”
10 * AIT EL ABDIA Anass MAR MAR ‘
11 MAHDAR Martin SVK SVK ‘
12 SCHICK Julien CMI FRA 15’56”
13 CANECKY Marek CKB SVK ‘
14 STOCKDALE Ben MKO GBR ‘
15 * LOVELOCK-FAY Mitchell CWO AUS 16’00”
16 KOWALCZYK Jaroslaw BDC POL 16’27”       
17 SOULA Guillaume CMI FRA ‘
18 PIERZGA Adam BDC POL 16’50”     
19 CANTERO GOMEZ Fco. Javier AND ESP 17’09”
20 WALCZAK Damian BDC POL 17’37”     
21 * HADDI Soufiane MAR MAR 34’26”
22 * MRAOUNI Salahedine RVM MAR ‘
23 BAZ Nabil VCS ALG 34’58”
24 * BETIRA Mouadh VCS ALG 36’43”
25 * CHAQRI Aziz RVM MAR 36’44”
26 KAL Mirac TRK TUR ‘
27 BAKIRCI Nazim TRK TUR ‘
28 ABELOUACHE Essaid MAR MAR 38’11”
29 AYOUNE Ismail MAR MAR 40’04”
30 SMAIL Robert MKO GBR ‘
31 * DAHMANE Abdesalam VCS ALG ‘
32 SABER Lahcen RVM MAR ‘
33 * KOLAR Michael SVK SVK ‘
34 * BOSMAN Siebe RDW NED ‘
35 ABDULLAH MOHAMED Sharif EGY EGY ‘
36 JULLIEN Sébastien CMI FRA ‘
37 AADEL Reda MAR MAR ‘
38 * BDADOU Saïd RVM MAR ‘
39 * KERBY Jordan CWO AUS ‘
40 * BOUNIDA Khalid RDW MAR ‘
41 KOMAR Mateusz BDC POL ‘       
42 ALAWI Sayed Ahmed Khalil BRN BRN ‘
43 CLAVIJO GARCIA Francisco AND ESP ‘
44 BRONIS Roman SVK SVK ‘
45 CABELLO BAENA Antonio Jesus AND ESP ‘
46 GREEN Simeon CMI USA ‘
47 * RYAN Conor CMI GBR ‘
48 * LATON Eryk BDC POL 40’14”      
49 DU PRIE Mick RDW NED ‘
50 BATORA Lukas CKB SVK ‘
51 * SAAD RASHID Rashid EGY EGY ‘
52 NIELSEN Morten Hoberg CWO DEN ‘
53 * JIMENEZ DURAN Daniel AND ESP ‘
54 * HADJ BOUZIT Abderrahmane VCS ALG ‘
55 * BOTHE Erik JTC GER 40’24”
56 SERT Serhat TRK TUR 41’42”
57 * SHABAN ABBAS Islam EGY EGY 41’46”
58 JAWAD Ali Hassan BRN BRN 47’31”
59 * METZKE Eric JTC GER ‘
60 DE BOER Joris RDW NED 47’34”
61 * DROUECHE Mustapha VCS ALG ‘
62 * ORKEN Ahmet TRK TUR ‘
63 FOX Will MKO GBR ‘
64 * EL GOURCH Abdennaim RVM MAR ‘
65 * DIEMAR Pascal JTC GER ‘
66 MANSOOR Mansoor Moh’d BRN BRN ‘
67 BELGASEM Ahmed LBA LBA ‘
68 ATUNSI Fathi LBA LBA ‘
69 ELSAYED ALI Ali EGY EGY ‘
70 PIETERS Roy RDW NED ‘
71 ORR Robert MKO GBR ‘
72 * RENNER Patrick JTC GER ‘
73 ATALAY Muhammed TRK TUR ‘
74 * HAMZA Abderrahmane VCS ALG 47’44”
75 * GRONKIEWICZ Kacper BDC POL ‘      
76 * ATIA Osama LBA LBA ‘
77 IMMING Bram RDW NED ‘
78 WILLE Florian JTC GER 48’42”
79 LEWIS Gruffudd MKO GBR 48’44”
80 * ISMAIL Isa Ayoob BRN BFN 49’06”
81 GARDIAS Dexter MKO GBR 50’32”
82 BOUCHTAOUI Aimad RVM MAR 51’22”
83 ZRELICA Roman CKB SVK ‘
84 * ABDUL WAHAB Abdul Rahman EGY EGY ‘
85 * NASSER RAGACY Islam EGY EGY ‘
86 ANGUITA CABELLO Francisco Luis AND ESP ‘
87 GAVENDA Robert SVK SVK 51’32”
88 FRANO Martin CKB SVK 52’40”
89 VIGLASKY Ivan CKB SVK ‘
90 DEBNAR Miroslav CKB SVK 52’42”
91 * ALGTAANI Hamza LBA LBA 59’12”

Foto: Tour du Maroc