Damien GaudinDamien Gaudin (Europcar) wygrał Cholet – Pays De Loire po udanej akcji zapoczątkowanej na początku etapu. Na finiszu pokonał współtowarzyszów ucieczki: Marcela Wyssa (IAM Cycling) i Reina Taaramäe (Cofidis).

Na starcie 36 edycji Cholet – Pays De Loire stanęło 18 ekip, w tym 2 drużyny WorldTour: FDJ i AG2R La Mondiale. Kolarze mieli do pokonania 206 km dość pofałdowanego terenu. Ubiegłoroczny triumfator imprezy, Arnaud Demare (FDJ) nie bronił tytułu, gdyż równolegle startował w „śnieżnym” Mediolan – Sanremo.

Od początku zaatakowała piątka zawodników: D. Gaudin (Europcar), R. Taaramäe (Cofidis), M. Brandle (IAM Cycling), M.Wyss (IAM Cycling) i R. Hampton (Raleigh). Za nimi podążyła większa grupa kontratakujących kolarzy: A. Geslin (FDJ), A. Domont (AG2R), C. Gautier (Europcar), F. Schmidt (Sojasun), E. Siskevicius (Sojasun), J. Coppel (Cofidis), G. Levarlet (Cofidis), E. Lietaer (Topsport), R. Fernadez Andujar (Caja Rural), F. Vachon ( Bretagne Séché), G. Tarride (La Pomme-Marseille), M. Drujon (Big Mat), L. Desriac (Roubaix Lille Métropole) i E. Berthou ( Raleigh). Grupa pościgowa długo utrzymywała się przed peletonem, ale ostatecznie została przez niego wchłonięta 90 km przed metą.

Piątka uciekinierów w tym momencie miała ponad 5 minut przewagi. Tempa kolegów nie wytrzymywał Hampton i tracił powoli kontakt z ucieczką. Peleton prowadziły przed wszystkim dwie ekipy: Caja Rural i Androni Giocattoli. 15 km przed metą było wiadomo, że zwycięstwo rozstrzygną między sobą Gaudin, Taaramäe, Brandle i Wyss. Dość nieoczekiwanie odpadł M. Brandle (IAM) i trójka harcowników miała rozdzielić między sobą miejsca na podium. Ostatecznie pierwsze miejsce wywalczył Damien Gaudin (Europcar). Sensacyjny zwycięzca prologu Paryż – Nicea wygrał dziś po raz drugi w tym sezonie!

 Wyniki:

1 Damien GAUDIN Team Europcar les 206 km en 05h12’33”
2 Marcel WYSS IAM Cycling 00:01
3 Rein TAARAMAE Cofidis, Solutions Crédits 00:03
4 * Matthias BRANDLE IAM Cycling 00:06
5 Francis MOUREY FDJ 01:03
6 Dominique ROLLIN FDJ 01:11
7 Pieter JACOBS Topsport Vlaanderen – Baloise 01:11
8 * Kévin REZA Team Europcar 01:11
9 * Patrick SCHELLING IAM Cycling 01:11
10 Guillaume LEVARLET Cofidis, Solutions Crédits 01:11
11 * Clément KORETZKY Bretagne Séché Environnement 01:11
12 * Evaldas SISKEVICIUS Sojasun 01:14
13 * Tom VAN ASBROECK Topsport Vlaanderen – Baloise 01:23
14 Arnaud GÉRARD Bretagne Séché Environnement 01:23
15 * Armindo FONSECA Bretagne Séché Environnement 01:23
16 * Francesco LASCA Caja Rural 01:23
17 Sébastien HINAULT IAM Cycling 01:23
18 Jean-Luc DELPECH Bretagne Séché Environnement 01:23
19 * Maxime DANIEL Sojasun 01:23
20 Maxime VANTOMME Crelan – Euphony 01:23
21 Yauheni HUTAROVICH AG2R La Mondiale 01:23
22 Mathieu DRUJON Big Mat – Auber 93 01:23
23 * Julien DUVAL Roubaix Lille Metropole 01:23
24 Alexandre BLAIN Team Raleigh 01:23
25 * Antonino PARRINELLO Androni Giocattoli – Venezuela 01:23
26 Fabien BACQUET Big Mat – Auber 93 01:23
27 Jeróme COPPEL Cofidis, Solutions Crédits 01:23
28 * Christophe PREMONT Crelan – Euphony 01:23
29 Davy COMMEYNE Accent Jobs – Wanty 01:23
30 Justin JULES La Pomme-Marseille 01:23
31 Anthony GESLIN FDJ 01:23
32 Andrey SOLOMENNIKOV Rusvelo 01:23
33 * Angelo TULIK Team Europcar 01:23
34 Jurgen VAN GOOLEN Accent Jobs – Wanty 01:23
35 * Sergey POMOSHNIKOV Rusvelo 01:23
36 * Yoann PAILLOT La Pomme-Marseille 01:23
37 Matt BRAMMEIER Champion System Pro Cycling Team 01:23
38 * Grégoire TARRIDE La Pomme-Marseille 01:23
39 * Egidijus JUODVALKIS Crelan – Euphony 01:23
40 Edwig CAMMAERTS Cofidis, Solutions Crédits 01:23
41 * Thomas MOSES Team Raleigh 01:23
42 * Flavien DASSONVILLE Big Mat – Auber 93 01:23
43 Sergey FIRSANOV Rusvelo 01:23
44 Florian VACHON Bretagne Séché Environnement 01:23
45 Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE Caja Rural 01:23
46 * Gijs VAN HOECKE Topsport Vlaanderen – Baloise 01:23
47 * Johan LE BON FDJ 01:23
48 Alexandr PLIUSCHIN IAM Cycling 01:23
49 Sergueï KLIMOV Rusvelo 01:23
50 * Jérémy BESCOND Cofidis, Solutions Crédits 01:23
51 Mark O’BRIEN Team Raleigh 01:23
52 Sébastien DURET Bretagne Séché Environnement 01:23
53 Yukiya ARASHIRO Team Europcar 01:23
54 Franck BOUYER Team Europcar 01:23
55 Preben VAN HECKE Topsport Vlaanderen – Baloise 01:23
56 Geoffroy LEQUATRE Bretagne Séché Environnement 01:23
57 Nicolas VOGONDY Accent Jobs – Wanty 01:23
58 * Laurens DE VREESE Topsport Vlaanderen – Baloise 01:23
59 Jimmy ENGOULVENT Sojasun 01:40
60 Gediminas BAGDONAS AG2R La Mondiale 01:56
61 * Joeri BUEKEN Crelan – Euphony 02:52
62 * Matthew HOLMES Team Raleigh 02:52
63 Rob BRITTON Team Raleigh 02:52
64 Paul POUX Sojasun 02:52
65 Fabricio FERRARI Caja Rural 02:52
66 * Anthony DELAPLACE Sojasun 02:52
67 * Eliot LIETAER Topsport Vlaanderen – Baloise 02:52
68 Pengda JIAO Champion System Pro Cycling Team 02:52
69 Kevin LALOUETTE Roubaix Lille Metropole 02:52
70 Steven TRONET Big Mat – Auber 93 02:52
71 * Loic DESRIAC Roubaix Lille Metropole 02:52
72 Klaas SYS Crelan – Euphony 02:52
73 * Fabien SCHMIDT Sojasun 02:52
74 * Maxime LE MONTAGNER Roubaix Lille Metropole 02:52
75 * Adrien PETIT Cofidis, Solutions Crédits 02:52
76 Morgan KNEISKY Roubaix Lille Metropole 02:52
77 Lloyd MONDORY AG2R La Mondiale 03:09
78 * Julian KERN AG2R La Mondiale 03:31
79 * Antoine LAVIEU La Pomme-Marseille 03:48
80 * Bryan COQUARD Team Europcar 05:35
81 Rony MARTIAS Sojasun 05:35
82 Pierrick FÉDRIGO FDJ 05:55
83 Reinier HONIG Crelan – Euphony 05:55
84 * Marcel AREGGER IAM Cycling 07:33
85 Cyril GAUTIER Team Europcar 13:10

Wycofani:  
* Axel DOMONT AG2R La Mondiale
* Benjamin LE MONTAGNER Bretagne Séché Environnement
David BOUCHER FDJ
Jussi VEIKKANEN FDJ
Nicolas BAZIN Big Mat – Auber 93
* Yelko GOMEZ Caja Rural
Gang XU Champion System Pro Cycling Team
Ryan ROTH Champion System Pro Cycling Team
* Biao LIU  Champion System Pro Cycling Team
Ryota NISHIZONO Champion System Pro Cycling Team
Bobbie TRAKSEL Champion System Pro Cycling Team
Julien ANTOMARCHI La Pomme-Marseille
* José GONÇALVES La Pomme-Marseille
* Yannick MARTINEZ La Pomme-Marseille
Thomas ROSTOLLAN La Pomme-Marseille
Staf SCHEIRLINCKX Accent Jobs – Wanty
Benoit DRUJON Big Mat – Auber 93
William ROUTLEY Accent Jobs – Wanty
* Théo VIMPERE Big Mat – Auber 93
* Matthieu BOULO Roubaix Lille Metropole
* Rudy KOWALSKI Roubaix Lille Metropole
Cyrille PATOUX Roubaix Lille Metropole
Koen BARBE Crelan – Euphony
Gilles DEVILLERS Crelan – Euphony
Remi CUSIN IAM Cycling
* Matteo PELUCCHI IAM Cycling
Eric BERTHOU Team Raleigh
Sam WITMITZ Team Raleigh
* Russel HAMPTON Team Raleigh
* Romain BACON Big Mat – Auber 93
* Arthur VANOVERBERGHE Topsport Vlaanderen – Baloise
Valentin IGLINSKIY AG2R La Mondiale
Christophe RIBLON AG2R La Mondiale
* Morgan LAMOISSON Team Europcar
* Etienne TORTELIER Sojasun
Mattia GAVAZZI Androni Giocattoli – Venezuela
* Omar BERTAZZO Androni Giocattoli – Venezuela
Giairo ERMETI Androni Giocattoli – Venezuela
Marco FRAPPORTI Androni Giocattoli – Venezuela
Alessandro MALAGUTI Androni Giocattoli – Venezuela
Carlos José OCHOA Androni Giocattoli – Venezuela
Clinton AVERY Champion System Pro Cycling Team
* Romain HARDY Cofidis, Solutions Crédits
John GADRET AG2R La Mondiale
* Kenneth VANBILSEN Topsport Vlaanderen – Baloise
* Omar FRAILE Caja Rural
* Francisco Javier MORENO ALLUE Caja Rural
* Ruben FERNANDEZ ANDUJAR Caja Rural
* Enzo MOYANO Caja Rural
Alexander MIRONOV Rusvelo
Artem OVECHKIN Rusvelo
* Alexander RYBAKOV Rusvelo
* Ilnur ZAKARIN Rusvelo
Steven CAETHOVEN Accent Jobs – Wanty
Jerome GILBERT Accent Jobs – Wanty
Cyril BESSY Cofidis, Solutions Crédits

Arek Waluga