Jerome CousinJerome Cousin w pięknym stylu odniósł pierwsze zwycięstwo w sezonie na mecie 3. etapu Etoille de Bessèges i został nowym liderem etapówki.

Trzeci dzień ścigania w Etoille de Bessèges, to jak do tej pory najtrudniejsza przeprawa. Peleton musiał przejechać 152 kilometry w górzystym terenie, gdzie umieszczono trzy górskie premie pierwszej kategorii.

Hopki i podjazdy sprzyjały uciekinierom i wykorzystać to postanowiła grupka w składzie: Bert-Jan Lindeman (Vacansoleil-DCM), Arthur Vichot (FDJ), Jurgen Van de Walle (Lotto-Belisol), Cyril Gautier (Europcar), Hubert Dupont (AG2R-La Mondiale), Georg Preidler (Argos-Shimano), Jonathan Hivert (Sojasun) oraz Julien Antomarchi (La Pomme Marseille).

Czołówka w dość solidnym zestawieniu maksymalnie osiągnęła nieco ponad 2 minuty przewagi. W momencie, gdy na 30 km przed końcem różnica między ósemką, a pogonią stopniałą do 30 sekund – wydawało się, że akcja harcowników zaraz się zakończy. Wtedy z peletonu doszło do kontrataków. Na taki ruch zdecydowali się: Björn Leukemans (Vacansoleil-DCM),  Anthony Roux i Pierrick Fedrigo (FDJ), Jerome Cousin (Europcar). Tym zawodnikom udało się dołączyć do prowadzących od których odpadło kilku kolarzy.

26 km przed linią mety prowadzili więc: Björn Leukemans, Bert-Jan Lindeman (Vacansoleil-DCM), Anthony Roux, Pierrick Fedrigo, Arthur Vichot (FDJ), Jerome Cousin  (Eurpcar), Cyril Gautier (Europcar), Romain Bardet, Hubert Dupont (AG2R-La Mondiale), Jonathan Hivert (Sojasun) i Julien Antomarchi (La Pomme Marseille). Ich przewaga urosła z 30 sekund do ponad półtorej minuty! Za nimi trwała pogoń drużyn Topsport Vlaanderen-Baloise i Big Mat-Auber 93.

Na ostatnich kilometrach do przodu wyrwali Vichot, Lindeman i Antomarchi, a około 40 osobowy peleton zbliżył się na na kilkadziesiąt sekund. Pozostali kolarze z ucieczki dogonili trójkę i między sobą walczyli o etapowy triumf. Górą z tego pojedynku wyszedł – Jerome Cousin (Europcar). Francuz zdołał jako pierwszy zameldować się na mecie i w pięknym stylu odniósł zwycięstwo. 23-latek pokonał swoich rodaków i duet FDJ – Anthony`ego Roux oraz Arthura Vichot.

Cousin został nowym liderem wyścigu.

Wyniki:

1 * COUSIN Jérôme FRA Team Europcar les 152.6 km en 03h40’02” (moy. 41.61 km/h)
2 ROUX Anthony FRA FDJ
3 VICHOT Arthur FRA FDJ
4 * BARDET Romain FRA AG2R La Mondiale
5 LEUKEMANS Björn BEL Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team
6 HIVERT Jonathan FRA Sojasun
7 FEDRIGO Pierrick FRA FDJ
8 GAUTIER Cyril FRA Team Europcar
9 ANTOMARCHI Julien FRA La Pomme Marseille
10 * LINDEMAN Bertjan NED Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 06”
11 DUPONT Hubert FRA AG2R La Mondiale 19”
12 VAN STAEYEN Michael BEL Topsport Vlaanderen – Baloise 36”
13 DRUJON Mathieu FRA Big Mat – Auber 93 36”
14 VAN GENECHTEN Jonas BEL Lotto Belisol 36”
15 VANTOMME Maxime BEL Crelan – Euphony 36”
16 * DAMUSEAU Thomas FRA Team Argos – Shimano 36”
17 * VEREECKEN Nicolas BEL An Post – Chainreaction 36”
18 HOVELYNCK Kurt BEL Crelan – Euphony 36”
19 REIJNEN Kiel USA Unitedhealthcare Pro Cycling Team 36”
20 PATOUX Cyrille FRA Roubaix Lille Métropole 36”
21 * WYTINCK Niels BEL An Post – Chainreaction 36”
22 BACQUET Fabien FRA Big Mat – Auber 93 36”
23 * VAN ASBROECK Tom BEL Topsport Vlaanderen – Baloise 36”
24 SISKEVICIUS Evaldas LTU Sojasun 36”
25 * FONSECA Armindo FRA Bretagne – Séché Environnement 36”
26 * JENNINGS Christopher RSA La Pomme Marseille 36”
27 DELFOSSE Sébastien BEL Crelan – Euphony 36”
28 ROY Jérémy FRA FDJ 36”
29 KLIMOV Sergey RUS RusVelo 36”
30 * DOMONT Axel FRA AG2R La Mondiale 36”
31 PLANCKAERT Baptiste BEL Crelan – Euphony 36”
32 * BARGUIL Warren FRA Team Argos – Shimano 36”
33 POULHIES Stéphane FRA Cofidis, Solutions Crédits 36”
34 * PREIDLER Georg AUT Team Argos – Shimano 36”
35 LE MONTAGNER Benjamin FRA Bretagne – Séché Environnement 36”
36 * DOWNEY Sean IRL An Post – Chainreaction 36”
37 * ROBERT Frédérique BEL Lotto Belisol 36”
38 WESTRA Lieuwe NED Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 36”
39 TALABARDON Yannick FRA Sojasun 36”
40 TRONET Steven FRA Big Mat – Auber 93 36”
41 * VAUBOURZEIX Thomas FRA La Pomme Marseille 36”
42 BOUET Maxime FRA AG2R La Mondiale 36”
43 SICARD Romain FRA Euskaltel Euskadi 36”
44 GALLAND Jérémie FRA Sojasun 36”
45 PETERSON Thomas USA Team Argos – Shimano 36”
46 DION Renaud FRA Bretagne – Séché Environnement 36”
47 MIRONOV Aleksandr RUS RusVelo 36”
48 BOLE Grega SLO Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 36”
49 BELLEMAKERS Dirk NED Lotto Belisol 36”
50 FRATTINI Davide ITA Unitedhealthcare Pro Cycling Team 36”
51 BARBE Koen BEL Crelan – Euphony 36”
52 * LUDVIGSSON Tobias SWE Team Argos – Shimano 36”
53 LEMOINE Cyril FRA Sojasun 36”
54 * NOVIKOV Nikita RUS Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 36”
55 * DELAPLACE Anthony FRA Sojasun 36”
56 * ZAKARIN Ilnur RUS RusVelo 36”
57 GERARD Arnaud FRA Bretagne – Séché Environnement 36”
58 DELPECH Jean-Luc FRA Bretagne – Séché Environnement 36”
59 JULES Justin FRA La Pomme Marseille 36”
60 ENGOULVENT Jimmy FRA Sojasun 36”
61 URTASUN PEREZ Pablo ESP Euskaltel Euskadi 36”
62 BULGAC Brian NED Lotto Belisol 36”
63 LEVARLET Guillaume FRA Cofidis, Solutions Crédits 36”
64 * VAN DER SANDE Tosh BEL Lotto Belisol 36”
65 * COQUARD Bryan FRA Team Europcar 36”
66 DAY Benjamin AUS Unitedhealthcare Pro Cycling Team 36”
67 FOUCHARD Julien FRA Cofidis, Solutions Crédits 36”
68 MESTRE Ricardo POR Euskaltel Euskadi 36”
69 KOCJAN Jure SLO Euskaltel Euskadi 36”
70 * MC NALLY Mark GBR An Post – Chainreaction 36”
71 CHAVANEL Sébastien FRA Team Europcar 36”
72 DE VREESE Laurens BEL Topsport Vlaanderen – Baloise 36”
73 VEUCHELEN Frederik BEL Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 36”
74 GIRAUD Benjamin FRA La Pomme Marseille 36”
75 DE GREEF Francis BEL Lotto Belisol 36”
76 BIDEAU Jean-Marc FRA Bretagne – Séché Environnement 36”
77 DUMOULIN Samuel FRA AG2R La Mondiale 36”
78 PICHON Laurent FRA FDJ 36”
79 VACHON Florian FRA Bretagne – Séché Environnement 36”
80 DE BACKER Bert BEL Team Argos – Shimano 36”
81 * VAN HOECKE Gijs BEL Topsport Vlaanderen – Baloise 36”
82 * DE CLERCQ Tim BEL Topsport Vlaanderen – Baloise 36”
83 VALENTIN Tristan FRA Cofidis, Solutions Crédits 36”
84 GESLIN Anthony FRA FDJ 36”
85 PINEAU Cédric FRA FDJ 36”
86 * VANOVERBERGHE Arthur BEL Topsport Vlaanderen – Baloise 36”
87 VOECKLER Thomas FRA Team Europcar 36”
88 SPRICK Matthieu FRA Team Argos – Shimano 36”
89 NEYENS Maarten BEL Lotto Belisol 36”
90 VAUGRENARD Benoit FRA FDJ 36”
91 VANSPEYBROUCK Pieter BEL Topsport Vlaanderen – Baloise 36”
92 BESSY Cyril FRA Cofidis, Solutions Crédits 36”
93 * KOWALSKI Rudy FRA Roubaix Lille Métropole 36”
94 VERMEULEN Franck FRA Roubaix Lille Métropole 36”
95 GAUDIN Damien FRA Team Europcar 36”
96 PARISIEN François CAN Team Argos – Shimano 36”
97 ROLLAND Pierre FRA Team Europcar 36”
98 POZZOVIVO Domenico ITA AG2R La Mondiale 36”
99 BOUYER Franck FRA Team Europcar 36”
100 * WALLAYS Jelle BEL Topsport Vlaanderen – Baloise 36”
101 AMORISON Frédéric BEL Crelan – Euphony 36”
102 VAN DE WALLE Jurgen BEL Lotto Belisol 01’40”
103 MC LAUGHLIN Ronan IRL An Post – Chainreaction 01’40”
104 * POMOSHNIKOV Sergey RUS RusVelo 01’48”
105 HABEAUX Grégory BEL Accent Jobs – Wanty 01’48”
106 * DASSONVILLE Flavien FRA Big Mat – Auber 93 01’48”
107 ROSSETTO Stéphane FRA Big Mat – Auber 93 01’48”
108 KOCHETKOV Pavel RUS RusVelo 01’55”
109 FAUCON Guillaume FRA Big Mat – Auber 93 02’42”
110 COPPEL Jérôme FRA Cofidis, Solutions Crédits 02’42”
111 BOECKMANS Kris BEL Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 03’45”
112 * LE BOULCH Dimitri FRA Big Mat – Auber 93 04’41”
113 VERRAES Benjamin BEL Accent Jobs – Wanty 12’27”
114 VAN DIJK Stefan NED Accent Jobs – Wanty 12’27”
115 PEREZ MORENO Ruben ESP Euskaltel Euskadi 12’27”
116 GARCIA Ricardo ESP Euskaltel Euskadi 12’27”
117 ROSTOLLAN Thomas FRA La Pomme Marseille 12’27”
118 FEILLU Romain FRA Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team 12’27”
119 * JANS Roy BEL Accent Jobs – Wanty 12’27”
120 * BAKKE Jason RSA La Pomme Marseille 12’27”
121 BARLE Florent FRA Cofidis, Solutions Crédits 12’27”
122 * DESRIAC Loïc FRA Roubaix Lille Métropole 12’27”
123 * KEOUGH Luke USA Unitedhealthcare Pro Cycling Team 12’27”
124 JUODVALKIS Egidijus LIT Crelan – Euphony 12’27”
125 LALOUETTE Kévin FRA Roubaix Lille Métropole 12’27”
126 ILESIC Aldo Ino SLO Unitedhealthcare Pro Cycling Team 12’27”
127 MARTIAS Rony FRA Sojasun 12’27”
128 RAVARD Anthony FRA AG2R La Mondiale 12’27”
129 VAN VOOREN Steven BEL An Post – Chainreaction 12’27”
130 PEETERS Kevin BEL Crelan – Euphony 12’27”
131 * LE MONTAGNER Maxime FRA Roubaix Lille Métropole 14’50”
132 EECKHOUT Niko BEL An Post – Chainreaction 15’39”
133 SCHEIRLINCKX Staf BEL Accent Jobs – Wanty 15’39”
134 IRVINE Martyn IRL Unitedhealthcare Pro Cycling Team 15’39”
135 SEROV Alexander RUS RusVelo 15’39”
136 SOLOMENNIKOV Andrey RUS RusVelo 15’39”
137 * VERMOTE Alphonse BEL An Post – Chainreaction 15’39”
138 SAEZ Adrian ESP Euskaltel Euskadi 15’39”
139 HEGYVARY Adrian USA Unitedhealthcare Pro Cycling Team 15’39”
140 * DE TROYER Tim BEL Accent Jobs – Wanty 15’39”
141 BAZIN Nicolas FRA Big Mat – Auber 93 15’39”
142 OVECHKIN Artem RUS RusVelo 15’39”

Wycofani :
JOEAAR Gert – Cofidis, Solutions Crédits –
GEORGES Sylvain – AG2R La Mondiale –
CORBEL Erwann – Bretagne – Séché Environnement
DRUCKER Jean-Pierre – Accent Jobs – Wanty –
VANLANDSCHOOT James – Accent Jobs – Wanty –
ZIMINE Boris – Roubaix Lille Métropole –
MARTINEZ Yannick – La Pomme Marseille –

Klasyfikacja generalna :
1 * COUSIN Jérôme FRA EUC les 454.8 km en 10h49’31” (moy. 42 km/h)
2 HIVERT Jonathan FRA SOJ 03”
3 * BARDET Romain FRA ALM 12”
4 GAUTIER Cyril FRA EUC 12”
5 LEUKEMANS Björn BEL VCD 12”
6 * LINDEMAN Bertjan NED VCD 17”
7 ANTOMARCHI Julien FRA LPM 24”
8 FEDRIGO Pierrick FRA FDJ 27”
9 VAN STAEYEN Michael BEL TSV 32”
10 * COQUARD Bryan FRA EUC 38”
11 JULES Justin FRA LPM 44”
12 ROUX Anthony FRA FDJ 45”
13 * VAUBOURZEIX Thomas FRA LPM 46”
14 * PREIDLER Georg AUT ARG 47”
15 VICHOT Arthur FRA FDJ 47”
16 VAN GENECHTEN Jonas BEL LTB 48”
17 PATOUX Cyrille FRA RLM 48”
18 * VEREECKEN Nicolas BEL SKT 48”
19 HOVELYNCK Kurt BEL LAN 48”
20 REIJNEN Kiel USA UNC 48”
21 BACQUET Fabien FRA BIG 48”
22 * VAN ASBROECK Tom BEL TSV 48”
23 LE MONTAGNER Benjamin FRA BSE 48”
24 GIRAUD Benjamin FRA LPM 48”
25 DELFOSSE Sébastien BEL LAN 48”
26 POULHIES Stéphane FRA COF 48”
27 DE BACKER Bert BEL ARG 48”
28 LEMOINE Cyril FRA SOJ 48”
29 * BARGUIL Warren FRA ARG 48”
30 GALLAND Jérémie FRA SOJ 48”
31 PETERSON Thomas USA ARG 48”
32 WESTRA Lieuwe NED VCD 48”
33 ROY Jérémy FRA FDJ 48”
34 SICARD Romain FRA EUS 48”
35 * LUDVIGSSON Tobias SWE ARG 48”
36 * DAMUSEAU Thomas FRA ARG 48”
37 BOUET Maxime FRA ALM 48”
38 FRATTINI Davide ITA UNC 48”
39 DELPECH Jean-Luc FRA BSE 48”
40 PICHON Laurent FRA FDJ 48”
41 * VAN HOECKE Gijs BEL TSV 48”
42 PARISIEN François CAN ARG 48”
43 BOLE Grega SLO VCD 48”
44 VANSPEYBROUCK Pieter BEL TSV 48”
45 VEUCHELEN Frederik BEL VCD 48”
46 CHAVANEL Sébastien FRA EUC 48”
47 VACHON Florian FRA BSE 48”
48 VALENTIN Tristan FRA COF 48”
49 * DE CLERCQ Tim BEL TSV 48”
50 * VAN DER SANDE Tosh BEL LTB 48”
51 VOECKLER Thomas FRA EUC 48”
52 * ROBERT Frédérique BEL LTB 01’02”
53 * WYTINCK Niels BEL SKT 01’02”
54 DRUJON Mathieu FRA BIG 01’04”
55 VANTOMME Maxime BEL LAN 01’04”
56 * FONSECA Armindo FRA BSE 02’04”
57 TRONET Steven FRA BIG 03’04”
58 * DOWNEY Sean IRL SKT 04’04”
59 FOUCHARD Julien FRA COF 05’04”
60 * NOVIKOV Nikita RUS VCD 06’04”
61 KOCJAN Jure SLO EUS 07’04”
62 * DELAPLACE Anthony FRA SOJ 08’04”
63 DE VREESE Laurens BEL TSV 09’04”
64 GESLIN Anthony FRA FDJ 10’04”
65 URTASUN PEREZ Pablo ESP EUS 11’04”
66 * WALLAYS Jelle BEL TSV 12’04”
67 NEYENS Maarten BEL LTB 01’08”
68 DUPONT Hubert FRA ALM 01’10”
69 PLANCKAERT Baptiste BEL LAN 01’23”
70 BARBE Koen BEL LAN 01’24”
71 * VANOVERBERGHE Arthur BEL TSV 01’26”
72 SISKEVICIUS Evaldas LTU SOJ 01’27”
73 DION Renaud FRA BSE 01’27”
74 BELLEMAKERS Dirk NED LTB 01’27”
75 * ZAKARIN Ilnur RUS RUS 01’27”
76 TALABARDON Yannick FRA SOJ 01’27”
77 LEVARLET Guillaume FRA COF 01’27”
78 GERARD Arnaud FRA BSE 01’27”
79 KLIMOV Sergey RUS RUS 01’27”
80 * MC NALLY Mark GBR SKT 01’27”
81 PINEAU Cédric FRA FDJ 01’27”
82 VAUGRENARD Benoit FRA FDJ 01’27”
83 POZZOVIVO Domenico ITA ALM 01’27”
84 BIDEAU Jean-Marc FRA BSE 01’27”
85 BULGAC Brian NED LTB 01’27”
86 DE GREEF Francis BEL LTB 01’27”
87 SPRICK Matthieu FRA ARG 01’27”
88 VERMEULEN Franck FRA RLM 01’27”
89 AMORISON Frédéric BEL LAN 01’27”
90 GAUDIN Damien FRA EUC 01’27”
91 ROLLAND Pierre FRA EUC 01’27”
92 BOUYER Franck FRA EUC 01’27”
93 * KOWALSKI Rudy FRA RLM 01’27”
94 MESTRE Ricardo POR EUS 01’52”
95 HABEAUX Grégory BEL AJW 02’20”
96 * JENNINGS Christopher RSA LPM 02’27”
97 MIRONOV Aleksandr RUS RUS 02’27”
98 DAY Benjamin AUS UNC 02’27”
99 MC LAUGHLIN Ronan IRL SKT 02’31”
100 * DASSONVILLE Flavien FRA BIG 02’39”
101 ROSSETTO Stéphane FRA BIG 02’39”
102 * POMOSHNIKOV Sergey RUS RUS 02’39”
103 KOCHETKOV Pavel RUS RUS 02’46”
104 FAUCON Guillaume FRA BIG 02’54”
105 COPPEL Jérôme FRA COF 02’54”
106 BOECKMANS Kris BEL VCD 03’57”
107 DUMOULIN Samuel FRA ALM 05’14”
108 BESSY Cyril FRA COF 05’27”
109 * LE BOULCH Dimitri FRA BIG 05’32”
110 VAN DE WALLE Jurgen BEL LTB 06’18”
111 * DOMONT Axel FRA ALM 07’00”
112 ENGOULVENT Jimmy FRA SOJ 10’46”
113 VAN DIJK Stefan NED AJW 12’39”
114 FEILLU Romain FRA VCD 12’39”
115 * JANS Roy BEL AJW 12’39”
116 * KEOUGH Luke USA UNC 12’39”
117 ILESIC Aldo Ino SLO UNC 12’39”
118 VERRAES Benjamin BEL AJW 12’39”
119 BARLE Florent FRA COF 12’39”
120 MARTIAS Rony FRA SOJ 12’39”
121 RAVARD Anthony FRA ALM 12’39”
122 PEREZ MORENO Ruben ESP EUS 12’59”
123 PEETERS Kevin BEL LAN 13’18”
124 GARCIA Ricardo ESP EUS 13’18”
125 JUODVALKIS Egidijus LIT LAN 14’18”
126 VAN VOOREN Steven BEL SKT 15’18”
127 * DESRIAC Loïc FRA RLM 16’18”
128 LALOUETTE Kévin FRA RLM 17’18”
129 ROSTOLLAN Thomas FRA LPM 14’18”
130 * LE MONTAGNER Maxime FRA RLM 15’02”
131 * VERMOTE Alphonse BEL SKT 15’48”
132 SOLOMENNIKOV Andrey RUS RUS 15’51”
133 * DE TROYER Tim BEL AJW 16’30”
134 SAEZ Adrian ESP EUS 16’30”
135 HEGYVARY Adrian USA UNC 16’30”
136 IRVINE Martyn IRL UNC 16’30”
137 SEROV Alexander RUS RUS 16’50”
138 SCHEIRLINCKX Staf BEL AJW 16’50”
139 BAZIN Nicolas FRA BIG 17’12”
140 EECKHOUT Niko BEL SKT 17’30”
141 * BAKKE Jason RSA LPM 20’12”
142 OVECHKIN Artem RUS RUS 20’17”

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej