Andre GreipelNiemiecki sprinter Lotto – Belisol, Andre Greipel wygrał etap otwierający tegoroczny Santos Tour Down Under. Podobnie jak podczas kryterium w Adelajdzie, „Gorilla” z łatwością pokonał swoich rywali na kresce i jutro wyruszy do etapu w koszulce lidera. To już dwunaste etapowe zwycięstwo Niemca w tej imprezie.

Pierwszy etap wyścigu prowadził z Prospect do Lobethal i liczył 135 km. Od początku rywalizacji mieliśmy sporo ataków, ale ostatecznie jeden kolarz na dłużej utrzymał się przed peletonem. 21 letni Australijczyk Jordan Kerby zdecydował się na samotną jazdę przez wiele kilometrów. Mistrz Australii w kategorii orlików sprzed kilkunastu dni, w obecnym sezonie będzie jeździł w barwach Christina Watches-Onfone, ale stanie się to dopiero po występie w TDU. Kerby bez problemów wygrał jedyną górską premię na dzisiejszym etapie (Checker Hill, 2 kategoria, 42 km trasy) i jutro wyruszy do etapu w koszulce lidera klasyfikacji górskiej. Pozostałe punkty na premii zdobyli: Jack Bobridge (Blanco), Yann Huguet (Argos – Shimano) i Graeme Brown (Blanco).

Cały czas sytuację na czele peletonu kontrolowały dwie grupy mające bardzo dobrych sprinterów, Argos – Shimano (Marcel Kittel) i Lotto – Belisol (Andre Greipel). Dwa pierwsze lotne finisze (67 i 93 km) wygrał Kerby, zdobywając sześć bonusowych sekund. Po drugiej lotnej premii z peletonu zaatakował Jerome Pineau (OmegaPharma – Quick Step), ale jego jazda na czele skończyła się na trzecim lotnym finiszu, który przegrał o włos z mistrzem świata, Philippem Gilbertem (BMC). Na trzech lotnych finiszach o bonusowe sekundy walczyli kolarze, którzy powinni liczyć się w końcowej klasyfikacji generalnej, oprócz wspomnianego Gilberta byli to Simon Gerrans (Orica – GreenEDGE) i Thomas De Gendt (Vacansoleil – DCM).

Ostatnie kilometry to walka między ekipami sprinterów o jak najlepsze pozycje w czubie peletonu. Na prowadzeniu zmieniały się przede wszystkim drużyny Sky i Lotto. Po raz drugi w tym sezonie swoją klasę pokazał Andre Greipel, który wygrał finisz z wielką swobodą. Nie dokonał by tego bez wspaniałej pracy swoich kolegów z zespołu, którzy fantastycznie go rozprowadzili na końcowych metrach. Drugie miejsce zajął Arnaud Demare (FDJ), a trzecie Mark Renshaw (Blanco).

Wyniki:

1 Andre Greipel (Ger) Lotto Belisol 3:35:24
2 Arnaud Demare (Fra) FDJ
3 Mark Renshaw (Aus) Blanco
4 Simone Ponzi (Ita) Astana
5 Steele Von Hoff (Aus) Garmin Sharp
6 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
7 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Merida
8 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
9 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar
10 Zakkary Dempster (Aus) UNI SA – Australia
11 Jonathan Cantwell (Aus) Saxo-Tinkoff
12 Juan Jose Lobato (Spa) Euskaltel Euskadi
13 Antony Giacoppo (Aus) UNI SA – Australia
14 Ion Izagirre (Spa) Euskaltel Euskadi
15 Tom Jelte Slagter (Ned) Blanco
16 Daryl Impey (RSA) ORICA GreenEdge
17 Rafael Valls Ferri (Spa) Vacansoleil-DCM
18 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-Quick-Step
19 Stefano Agostini (Ita) Cannondale
20 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling
21 Ben Hermans (Bel) Radioshack Leopard
22 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick-Step
23 Gorka Izagirre (Spa) Euskaltel Euskadi
24 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana
25 Gregory Henderson (NZl) Lotto Belisol
26 Federico Canuti (Ita) Cannondale
27 Arnaud Courteille (Fra) FDJ
28 Simon Clarke (Aus) ORICA GreenEdge
29 Bernard Sulzberger (Aus) UNI SA – Australia
30 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar
31 Juraj Sagan (Svk) Cannondale
32 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
33 Simon Gerrans (Aus) ORICA GreenEdge
34 Mikaël Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
35 David Tanner (Aus) Blanco
36 Ivan Santaromita (Ita) BMC
37 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol
38 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana
39 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol
40 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel Euskadi
41 Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM
42 Tiago Machado (Por) Radioshack Leopard
43 Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling
44 Boy Van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM
45 Philippe Gilbert (Bel) BMC
46 Jermoe Pineau (Fra) Omega Pharma-Quick-Step
47 Juan Jose Oroz Ugalde (Fra) Euskaltel Euskadi
48 Jack Bauer (NZl) Garmin Sharp
49 George Bennett (NZl) Radioshack Leopard
50 Giovanni Visconti (Ita) Movistar
51 Mickael Delage (Fra) FDJ
52 Jussi Veikkanen (Fra) FDJ
53 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale
54 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskaltel Euskadi
55 Jose Herrada Lopez (Spa) Movistar
56 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp
57 Stuart O’Grady (Aus) ORICA GreenEdge
58 Wilco Kelderman (Ned) Blanco
59 Laurent Didier (Lux) Radioshack Leopard
60 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
61 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM
62 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quick-Step
63 Jon Aberasturi (Spa) Euskaltel Euskadi
64 Calvin Watson (Aus) UNI SA – Australia
65 Manuele Boaro (Ita) Saxo-Tinkoff
66 Andrey Amador (CRc) Movistar
67 Koen De Kort (Ned) Argos-Shimano
68 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
69 Adam Phelan (Aus) UNI SA – Australia
70 Amael Moinard (Fra) BMC
71 Robert Hunter (RSA) Garmin Sharp
72 Jesse Sergent (NZl) Radioshack Leopard
73 Danilo Wyss (Swi) BMC
74 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
75 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-Quick-Step
76 Klaas Lodewyck (Bel) BMC
77 Chris Anker Sorensen (Den) Saxo-Tinkoff
78 Damien Howson (Aus) UNI SA – Australia
79 Timothy Duggan (USA) Saxo-Tinkoff
80 Julian Kern (Ger) AG2R La Mondiale
81 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
82 Cristiano Salerno (Ita) Cannondale
83 Yann Huguet (Fra) Argos-Shimano
84 Enrico Gasparotto (Ita) Astana
85 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
86 Jens Voigt (Ger) Radioshack Leopard
87 Steve Morabito (Swi) BMC
88 Matthew Lloyd (Aus) Lampre-Merida
89 Lachlan Morton (Aus) Garmin Sharp
90 Jay McCarthy (Aus) Saxo-Tinkoff
91 Jack Bobridge (Aus) Blanco
92 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida 0:00:16
93 Matthew Harley Goss (Aus) ORICA GreenEdge 0:00:20
94 William Bonnet (Fra) FDJ 0:00:27
95 Simone Stortoni (Ita) Lampre-Merida 0:00:33
96 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol 0:00:37
97 Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM 0:00:43
98 Matthew Hayman (Aus) Sky Procycling 0:00:59
99 Graeme Brown (Aus) Blanco 0:01:02
100 Jens Mouris (Ned) ORICA GreenEdge 0:01:17
101 Takashi Miyazawa (Jpn) Saxo-Tinkoff 0:01:19
102 Cameron Wurf (Aus) Cannondale
103 Maarten Tjallingii (Ned) Blanco
104 Jose Ivan Gutierrez (Spa) Movistar
105 Andy Schleck (Lux) Radioshack Leopard
106 Valerio Agnoli (Ita) Astana
107 Eros Capecchi (Ita) Movistar
108 Laurent Mangel (Fra) FDJ
109 Jonas Ahlstrand (Swe) Argos-Shimano
110 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling
111 Bert Grabsch (Ger) Omega Pharma-Quick-Step
112 Luke Durbridge (Aus) ORICA GreenEdge
113 Brian Vandborg DNK Cannondale
114 Luke Rowe (GBr) Sky Procycling 0:01:41
115 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp 0:02:49
116 Barry Markus (Ned) Vacansoleil-DCM
117 Andrea Guardini (Ita) Astana
118 Marcel Kittel (Ger) Argos-Shimano
119 William Clarke (Aus) Argos-Shimano
120 Albert Timmer (Ned) Argos-Shimano
121 Gédiminas Bagdonas LIT AG2R La Mondiale
122 Christopher Juul Jensen (Den) Saxo-Tinkoff
123 Marthin Kohler (Swi) BMC
124 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 0:04:04
125 Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale
126 Thierry Hupond (Fra) Argos-Shimano 0:04:21
127 Alan Marangoni (Ita) Cannondale 0:05:18
128 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana
129 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol
130 Frantisek Rabon (Cze) Omega Pharma-Quick-Step
131 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Vacansoleil-DCM
132 Jordan Kerby (Aus) UNI SA – Australia

Klasyfikacja generalna:

1 Andre Greipel (Ger) Lotto Belisol 3:35:14
2 Arnaud Demare (Fra) FDJ 0:00:04
3 Mark Renshaw (Aus) Blanco 0:00:06
4 Simon Gerrans (Aus) ORICA GreenEdge 0:00:07
5 Philippe Gilbert (Bel) BMC
6 Jerome Pineau (Fra) Omega Pharma-Quick-Step 0:00:08
7 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM
8 Simone Ponzi (Ita) Astana 0:00:09
9 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar
10 Steele Von Hoff (Aus) Garmin Sharp 0:00:10
11 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
12 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Merida
13 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
14 Zakkery Dempster (Aus) UNI SA – Australia
15 Jonathan Cantwell (Aus) Saxo-Tinkoff
16 Juan Jose Lobato (Spa) Euskaltel Euskadi
17 Anthony Giacoppo (Aus) UNI SA – Australia
18 Ion Izagirre (Spa) Euskaltel Euskadi
19 Tom Jelte Slagter (Ned) Blanco
20 Daryl Impey (RSA) ORICA GreenEdge
21 Rafael Valls Ferri (Spa) Vacansoleil-DCM
22 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-Quick-Step
23 Stefano Agostini (Ita) Cannondale
24 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling
25 Ben Hermans (Bel) Radioshack Leopard
26 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick-Step
27 G Izagirre (Spa) Euskaltel Euskadi
28 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana
29 Gregory Henderson (NZl) Lotto Belisol
30 Federico Canuti (Ita) Cannondale
31 Arnaud Courteille (Fra) FDJ
32 Simon Clarke (Aus) ORICA GreenEdge
33 Bernard Sulzberger (Aus) UNI SA – Australia
34 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar
35 Juraj Sagan (Svk) Cannondale
36 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
37 Mikaël Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
38 David Tanner (Aus) Blanco
39 Ivan Santaromita (Ita) BMC
40 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol
41 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana
42 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol
43 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel Euskadi
44 Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM
45 Tiago Machado (Por) Radioshack Leopard
46 Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling
47 Boy Van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM
48 Juan Jose Oroz Ugalde (Fra) Euskaltel Euskadi
49 Jack Bauer (NZl) Garmin Sharp
50 George Bennett (NZl) Radioshack Leopard
51 Giovanni Visconti (Ita) Movistar
52 Mickael Delage (Fra) FDJ
53 Jussi Veikkanen (Fra) FDJ
54 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale
55 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskaltel Euskadi
56 Jose Herrada Lopez (Spa) Movistar
57 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp
58 Stuart O’Grady (Aus) ORICA GreenEdge
59 Wilco Kelderman (Ned) Blanco
60 Laurent Didier (Lux) Radioshack Leopard
61 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
62 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quick-Step
63 Jon Aberasturi (Spa) Euskaltel Euskadi
64 Calvin Watson (Aus) UNI SA – Australia
65 Manuele Boaro (Ita) Saxo-Tinkoff
66 Andrey Amador (CRc) Movistar
67 Koen De Kort (Ned) Argos-Shimano
68 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
69 Adam Phelan (Aus) UNI SA – Australia
70 Amael Moinard (Fra) BMC
71 Robert Hunter (RSA) Garmin Sharp
72 Jesse Sergent (NZl) Radioshack Leopard
73 Danilo Wyss (Swi) BMC
74 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
75 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-Quick-Step
76 Klaas Lodewyck (Bel) BMC
77 Chris Anker Sorensen (Den) Saxo-Tinkoff
78 Damien Howson (Aus) UNI SA – Australia
79 Timothy Duggan (USA) Saxo-Tinkoff
80 Julian Kern (Ger) AG2R La Mondiale
81 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
82 Cristiano Salerno (Ita) Cannondale
83 Yann Huguet (Fra) Argos-Shimano
84 Enrico Gasparotto (Ita) Astana
85 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
86 Jens Voigt (Ger) Radioshack Leopard
87 Steve Morabito (Swi) BMC
88 Matthew Lloyd (Aus) Lampre-Merida
89 Lachlan Morton (Aus) Garmin Sharp
90 Jay McCarthy (Aus) Saxo-Tinkoff
91 Jack Bobridge (Aus) Blanco
92 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida 0:00:26
93 Matthew Harley Goss (Aus) ORICA GreenEdge 0:00:30
94 William Bonnet (Fra) FDJ 0:00:37
95 Simone Stortoni (Ita) Lampre-Merida 0:00:43
96 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol 0:00:47
97 Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM 0:00:53
98 Matthew Hayman (Aus) Sky Procycling 0:01:09
99 Graeme Brown (Aus) Blanco 0:01:12
100 Jens Mouris (Ned) ORICA GreenEdge 0:01:27
101 Takashi Miyazawa (Jpn) Saxo-Tinkoff 0:01:29
102 Cameron Wurf (Aus) Cannondale
103 Maarten Tjallingii (Ned) Blanco
104 Jose Ivan Gutierrez (Spa) Movistar
105 Andy Schleck (Lux) Radioshack Leopard
106 Valerio Agnoli (Ita) Astana
107 Eros Capecchi (Ita) Movistar
108 Laurent Mangel (Fra) FDJ
109 Jonas Ahlstrand (Swe) Argos-Shimano
110 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling
111 Bert Grabsch (Ger) Omega Pharma-Quick-Step
112 Luke Durbridge (Aus) ORICA GreenEdge
113 Brian Vandborg DNK Cannondale
114 Luke Rowe (GBr) Sky Procycling 0:01:51
115 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp 0:02:59
116 Barry Markus (Ned) Vacansoleil-DCM
117 Andrea Guardini (Ita) Astana
118 Marcel Kittel (Ger) Argos-Shimano
119 William Clarke (Aus) Argos-Shimano
120 Albert Timmer (Ned) Argos-Shimano
121 Gédiminas Bagdonas LIT AG2R La Mondiale
122 Christopher Juul Jensen (Den) Saxo-Tinkoff
123 Marthin Kohler (Swi) BMC
124 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 0:04:14
125 Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale
126 Thierry Hupond (Fra) Argos-Shimano 0:04:31
127 Alan Marangoni (Aus) UNI SA – Australia 0:05:22
128 Jacopo Guarnieri (Ita) Cannondale 0:05:28
129 Olivier Kaisen (Ita) Astana
130 Frantisek Rabon (Bel) Lotto Belisol
131 Kenny Robert Van Hummel (Cze) Omega Pharma-Quick-Step
132 Jordan Kerby (Ned) Vacansoleil-DCM

Arek Waluga