FDJ-BigMatKolejną ekipą, którą przybliżymy kibicom kolarstwa jest francuskie FDJ. To drużyna, która zebrała najmniej punktów w klasyfikacji UCI WorldTour, ale nie tylko punkty świadczą o drużynach. Kolarze FDJ dostarczyli nam sporo emocji w 2012 roku i tak samo powinno być w nowym sezonie.

Trzon drużyny FDJ stanowią przede wszystkim dwaj młodzi, utalentowani sprinterzy: Arnaud Démare i Nacer Bouhanni. Arnaud Démare, jako mistrz świata U-23 świetnie wpasował się w realia ścigania na najwyższym poziomie. Już w lutym ten 21. latek wygrał etap na Tour of Qatar, wyprzedzając na mecie między innymi Tylera Farrara czy Alexandra Kristoffa. Następnie przyszły zwycięstwa między innymi na etapach  Driedaagse van West-Vlaanderen czy Route du Sud. Młody sprinter zakończył sezon z sześcioma zwycięstwami na koncie, pokonując całą światową czołówkę w Vattenfall Cyclassics. Démare ma „papiery” na najszybszego kolarza na świecie.

Drugi z utalentowanych sprinterów, Nacer Bouhanni jest aktualnym mistrzem Francji (pokonał Démare) i zwycięzcą Halle – Ingooigem. W całym sezonie wygrał 7. wyścigów, ale kibice zapewne najbardziej pamiętają go z przegranej walki na finiszu 10. etapu Vuelta a España. Był bardzo bliski wspaniałego triumfu, ale musiał uznać wyższość Johna Degenkolba. Po odejściu Hutarovicha do Ag2r – La Mondiale obaj sprinterzy będą mieli jeszcze więcej okazji do udowodnienia swoich niebywałych talentów.

Z kim kojarzy się FDJ? Oczywiście z Marciem Madiot. A jeśli Madiot to Thibaut Pinot. A jeśli Pinot to – Tour de France. Kolejna młoda nadzieja Francuzów na żółtą koszulkę TdF miał znakomity sezon. Piękne zwycięstwo na 8. etapie tego wyścigu okraszone wręcz euforycznym zachowaniem Madiot – tego nie da się zapomnieć.

Pinot zakończył rywalizację  w top 10, białą koszulkę przegrał tylko z Tejay’em van Garderenem (BMC). Mając do pomocy takich solidnych i doświadczonych zawodników jak Sandy Casar, Pierrick Fédrigo czy Jérémy Roy – Thibaut ma kolejną szansę by pokazać swój kolarski kunszt. A za 2-3 lata…kto wie?

Na drugim biegunie są dwie postacie: Kenny Elissonde i Anthony Roux. Elissonde to zawodnik, w którym widziano spory potencjał jeśli chodzi o cięższe etapówki. Jedno zwycięstwo etapowe w Paris – Corrčze i czwarte miejsce w generalce Route du Sud to jednak trochę za mało. Na usprawiedliwienie – to był dopiero pierwszy cały sezon w WorldTour tego młodego kolarza. Doświadczony Anthony Roux po bardzo dobrym sezonie 2011, całkowicie przygasł w kończącym się dziś roku. Może przypomni sobie jak wygrywał Circuit de Lorraine czy GP de la Somme i znów da wiele radości swoim kibicom?

Kogo to Marc Madiot postanowił sprowadzić do swojego gniazda? Największym wzmocnieniem zdaje się być były zawodnik Argos – Shimano czyli Alexandre Geniez. To kolejny zawodnik mogący przejechać Wielki Tour wydatnie pomagając liderowi, a dobre wyniki na etapówkach typu Route de Sud nie są mu obce.

Pozostałe transfery FDJ:
Murilo Antonio Fischer (Brazylia) – szybki zawodnik, sprowadzony raczej z myślą o rozprowadzaniu młodszych sprinterów na finiszach;
Johan Le Bon (Francja) – bardzo dobrze prezentował się w wyścigach orlików, Thüringen Rundfahrt przegrane tylko z Rohanem Dennisem;
Laurent Mangel (Francja) – raczej uzupełnienie składu, jeden dobry występ w GP Cholet – Pays De Loire;
Laurent Pichon (Francja) – solidny zawodnik, który upodobał sobie Tour de Vendée i Paris – Tours;
Emilien Viennet (Francja) – widocznie Marc Madiot widzi potencjał w mistrzu Europy juniorów w kolarstwie przełajowym z 2009 roku.

Wygląda na to, że FDJ będziemy widzieć…wszędzie. Démare i Bouhanni powinni pokazywać się na sprinterskich etapach lub łatwiejszych klasykach. Młody Pinot celuje w udany powrót na trasy swojego narodowego Touru, a jego bardziej doświadczeni koledzy powinni udanie walczyć w łatwiejszych etapówkach. Prywatnie liczę, że Kenny Elissonde da wiele radości kibicom, nie tylko francuskim.

Skład zespołu FDJ na rok 2013:

William Bonnet (FRA), David Boucher (FRA), Nacer Bouhanni (FRA), Sandy Casar (FRA), Arnaud Courteille (FRA), Mickael Delage (FRA), Arnaud Démare (FRA), Kenny Elissonde (FRA), Pierrick Fédrigo (FRA), Murilo Antonio Fischer (BRA), Alexandre Geniez (FRA), Anthony Geslin (FRA), Arnold Jeannesson (FRA). Matthieu Ladagnous (FRA), Johan Le Bon (FRA), Laurent Mangel (FRA), Francis Mourey (FRA), Yoann Offredo (FRA), Laurent Pichon (FRA), Cédric Pineau (FRA), Thibaut Pinot (FRA), Dominique Rollin (CAN), Anthony Roux (FRA), Jérémy Roy (FRA), Geoffrey Soupe (FRA), Benoît Vaugrenard (FRA), Jussi Veikkanen (FIN), Arthur Vichot (FRA), Emilien Viennet (FRA).
Arek Waluga