Miesiąc grudzień tradycyjnie obfituje w zimowe zgrupowania najlepszych kolarskich drużyn. W najbliższym czasie budować formę na następny sezon postanowiły trzy drużyny WorldTour: Cannondale, Astana i Lampre.

Team Cannondale będzie trenował w Toskanii od wtorku do piątku 14 grudnia. Południowe tereny Włoch pozwolą byłej ekipie Sylwestra Szmyda uniknąć europejskiej zimy, a ukształtowanie terenu zapewni możliwość treningu zarówno na płaskich, jak i górzystych szosach. Prognozy pogody zapowiadają w tamtym rejonie ochłodzenie i opady deszczu, ale to i tak lepsze warunki niż mróz i śnieg, który panuje obecnie na północy Europy.

Astana z nowym menadżerem– Aleksandrem Vinokurovem rozpocznie zimowy obóz przygotowawczy od dzisiaj i potrwa on do 13 grudnia, a odbędzie się w północnej Sardynii. Ekipa w 2013 roku skoncentruje się na Giro d`Italia, ponieważ w składzie ma Włocha – Vincenzo Nibalego. Zaś nowi kolarze tacy, jak Andrea Guardini czy Jakob Fugslang skupią się na Wielkiej Pętli.

Lampre-Merida spotka się na cztery dni w Darfo Boario, w północnych Włoszech. Będzie to pierwszy kontakt kolarzy z nowym trenerem– Michele Bartolim. Na zgrupowaniu tym zostaną ustalone programy wyścigowe dla poszczególnych zawodników oraz przeprowadzone niezbędne badania medyczne.

Marta Wiśniewska