Po trzytygodniowej przerwie czołówka polskich kolarzy powraca na trasy wyścigów BGŻ Proligi. W sobotę i niedzielę rywalizować będzie w okolicach Głogowa w dwuetapowym Memoriale Józefa Grundmana i Jerzego Wizowskiego.

„Memoriał potraktowany będzie w BGŻ ProLidze jako wyścig etapowy. Na obu etapach przyznane zostaną punkty za miejsca na podium, a zwycięzca klasyfikacji końcowej otrzyma 50 punktów” – przypomina prezes BGŻ ProLigi Tomasz Jaroński.

 Trasy etapów Memoriału są w zasadzie płaskie, z dwoma niezbyt trudnymi podjazdami (Grodowiec i Kurów Mały) i można się spodziewać, że walka o czołowe lokaty toczyć się będzie pomiędzy zawodnikami dobrze czującymi się w sprinterskich końcówkach.

Sobotni etap odbędzie się na okrężnej trasie wokół Grodowca (pięć rund po 27,6 km, łącznie 138 km). W niedzielę zaplanowano podobny dystans (134,5 km), ze startem w z Głogowie i metą w Grębocicach.      

Organizatorzy przyjęli już zgłoszenia wszystkich liczących się w kraju ekip, a rywalami Polaków będą między innymi kolarze dobrze znanych grup zagranicznych, między innymi niemieckiego Nutrixxionu z Rickiem Amplerem i praskiej Dukli, w której barwach wystartuje kilku dobrych sprinterów z Vojtechem Haceckim i byłym mistrzem świata na torze Aloisem Kankowskim.

Do walki o zwycięstwo szykują się najszybsi zawodnicy polskiego peletonu. W składzie CCC Polsat Polkowice pojadą Grzegorz Stępniak i Sylwester Janiszewski oraz ubiegłoroczny triumfator Memoriału Mateusz Taciak. Nie zabraknie oczywiście lidera BGŻ ProLigi Marka Rutkiewicza, który jednak zamierza potraktować weekendowy start raczej jako kolejny sprawdzian formy i nie nastawia się na znaczące powiększenie dorobku punktowego w BGŻ ProLidze. W klasyfikacji ma jednak tak ogromną przewagę, że bez względu na wyniki Memoriału pozostanie właścicielem żółtej koszulki BGŻ ProLigi .

W drużynie BDC MarcPol nie zobaczymy w Grębocicach Adama Wadeckiego, który z powodzeniem ściga się w Serbii, gdzie tylko decyzja sędziów pozbawiła go etapowego zwycięstwa. Doświadczonego sprintera mogą jednak godnie zastąpić młodziutki Konrad Dąbkowski, Dariusz Rudnicki czy Robert Radosz.

Świetnie prezentuje się również ostatnio Tomasz Smoleń z Bank BGŻ Team. Ma już na koncie zwycięstwo w BGŻ ProLidze (wygrał Memoriał Trochanowskiego), a przed tygodniem triumfował na mecie ostatniego etapu trudnego wyścigu Dookoła Słowacji.

Rywalizacja na trasach Memoriału Grudmana i Wizowskiego zapowiada się więc niezwykle interesująco, tym bardziej, że dla krajowej czołówki będzie sprawdzianem formy przed zbliżającymi się mistrzostwami Polski (20-24 czerwca), których wyniki zaliczane są także do punktacji BGŻ ProLigi.