Nicky Van der Lijke (Rabobank Continental) otworzył zmagania w Tour de Gironde (2.2 UCI). Pierwszy etap zdominowali kolarze holenderskiej przybudówki zespołu WorldTour. Dobrze spisał się Piotr Polus (Oceane Cycle Poitevin), który był ósmy.

Pierwszy odcinek francuskiej etapówki to pagórkowaty odcinek z Fargues-Saint-Hilaire do Cenon. Trasa liczyła 159,8 km. W decydującym momencie, od czołówki oderwało się dwóch Holendrów z kontynentalnego Rabobanku, byli to: Nicky Van der Lijke oraz Daan Olivier. 21 i 20-latek razem wpadli na metę z uniesionymi rękami w geście triumfu. Linię mety pierwszy przeciął Van der Lijke. 15 sekund stracił do nich Francuz Fabien Fraissignes (GSC Blagnac).

22-letni Piotr Polus, który w Polsce reprezentuje barwy Stali Grudziądz stracił 1 minutę i 1 sekundę, dojeżdżając do mety na 8. miejscu.

Tour de Gironde od dwóch lat jest bardzo szczęśliwe dla polskich kolarzy. Rok temu etap wygrał Adrian Kurek, a dwa sezony wcześniej bardzo aktywnie jechał Michał Kwiatkowski, a Zbigniew Gucwa wygrał etap i założył żółtą koszulkę lidera.

Top 10:

1 VAN DER LIJKE Nicky (Rabobank CT)
2 OLIVIER Daan (Rabobank CT)
3 FRAISSIGNES Fabien (GSC Blagnac) à 15”
4 CANOUET Gilles (US Montauban 82) à 46”
5 JANSE VAN RENSBURG Reinardt (MTN Qhubeka) à 49”
6 BLANQUEFORT Sylvain (Top 16)
7 CORBEL Erwann (Côtes d’Armor-Marie Morin) à 57”
8 POLUS Piotr Tomasz (Océane Cycle Poitevin) à 1’01”
9 SZKOLNIK Michaël (US Montauban 82)
10 VAN DER WEIJST Geert (Cyclingteam Jo Piels)

Poprzedni artykułBayern Rundfarht: Michael Rogers umacnia się na prowadzeniu. Marycz 15.
Następny artykułSylwester Szmyd: „I po Giro…”