André Greipel (Lotto-Belisol) otworzył rywalizację w Tour de Belgique. Niemiecki sprinter wyprzedził Danilo Napolitano (Acqua e Sapone) oraz Kenny`ego Van Hummela (Vacansoleil-DCM).

Pierwszy etap wyścigu Dookoła Belgii faworyzował sprinterów. Na 162 kilometrowej trasie pomiędzy miejscowościami Mechelen oraz Buggenhout, doszło do wielu ataków. Uciekali m.in: Jelle Wallays (Topsport Vlaaderen), Michael Schär (BMC),  Egidius Juodvalkis (Landbouwkrediet), Paolo Ciavatta (Acqua&Sapone), Leonardo Duque (Cofidis), Simon Geschke (Argos-Shimano), Arnaud Jouffroy (Telenet-Fidea) i Philippe Legrand (Wallonie Bruxelles).

W środku dystansu mocno do pracy wzięły się drużyny Lotto-Belisol oraz Omega Pharma – Quick Step, które na kilkanaście kilometrów przed końcem dogoniły czołówkę.

W masowym sprincie, minimalnie wygrał Niemiec, który odniósł tym samym siódme zwycięstwo w sezonie. Początkowo ręce w geście triumfu uniósł Napolitano, jednak po odczycie z fotokomórki okazało się, że Włoch był drugi. Trzecie miejsce dla Holendra Van Hummela.

Zwycięski 30-latek pojedzie jutro w koszulce lidera.

Wyniki:

1 GREIPEL André LTB LOTTO BELISOL TEAM 162 km en 3h33’11” (moy. 45.59 km/h)
2 NAPOLITANO Danilo ASA ACQUA & SAPONE 0  6
3 VAN HUMMEL K VCD VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM 0  4
4 GUARNIERI Jacopo * AST ASTANA PRO TEAM 0
5 BLYTHE Adam * BMC BMC RACING TEAM 0
6 VAN STAEYEN Michaël * TSV TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR 0
7 VAN DIJK Stefan ACC ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S 0
8 PLANCKAERT Baptiste * LAN LANDBOUWKREDIET – EUPHONY 0
9 STENUIT Robin * WBC WALLONIE BRUXELLES – CREDIT 0
10 MEEUSEN Tom * FID TELENET – FIDEA 0
11 VANTHOURENHOUT LAN LANDBOUWKREDIET – EUPHONY 0
12 BOSMANS Wietse * BKP BKCP – POWERPLUS 0
13 PETIT Adrien * COF COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE 0
14 AERNOUTS Jim * SUN SUNWEB – REVOR 0
15 FENN Andrew * OPQ OMEGA PHARMA-QUICKSTEP 0
16 TRUSOV Nikolay RVL RUSVELO 0
17 BOL Jetse * RAB RABOBANK CYCLING TEAM 0
18 JANS Roy * SKT AN POST – SEAN KELLY 0
19 KEOUGH Jacobe * UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING 0
20 VAN ASBROECK Tom * TSV TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR 0
21 TRAKSEL Bobbie LAN LANDBOUWKREDIET – EUPHONY 0
22 FÖRSTER Robert UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING 0
23 VANLANDSCHOOT James ACC ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S 0
24 VERRAES Benjamin * BEL NATIONALE SELECTIE BELGIË 0
25 VERMELTFOORT Coen * RAB RABOBANK CYCLING TEAM 0
26 VAN HOECKE Justin * WBC WALLONIE BRUXELLES – CREDIT 0
27 DE BACKER Bert ARG TEAM ARGOS – SHIMANO 0
28 TSATEVITCH Alexey * KAT KATUSHA TEAM 0
29 DUPONT Timothy * BEL NATIONALE SELECTIE BELGIË 0
30 VERMEERSCH Gianni * BKP BKCP – POWERPLUS 0
31 MERLIER Tim * SUN SUNWEB – REVOR 0
32 VANLERBERGHE Bert * BEL NATIONALE SELECTIE BELGIË 0
33 HENDERSON Greg LTB LOTTO BELISOL TEAM 0
34 CORIONI Claudio ASA ACQUA & SAPONE 0
35 BOECKMANS Kris * VCD VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM 0
36 LIGTHART Pim * VCD VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM 0
37 BURGHARDT Marcus BMC BMC RACING TEAM 0
38 VAN EMDEN Jos RAB RABOBANK CYCLING TEAM 0
39 PRÉMONT Christophe * WBC WALLONIE BRUXELLES – CREDIT 0
40 VAN POPPEL Boy * UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING 0
41 WYNANTS Maarten RAB RABOBANK CYCLING TEAM 0
42 THOME Kevin * WBC WALLONIE BRUXELLES – CREDIT 0
43 ZINGLE Romain * COF COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE 0
44 DI PAOLO Francesco ASA ACQUA & SAPONE 0
45 LINDEMAN Bertjan * VCD VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM 0
46 BELLEMAKERS Dirk LAN LANDBOUWKREDIET – EUPHONY 0
47 MURAVYEV Dmitriy AST ASTANA PRO TEAM 0
48 BOOM Lars RAB RABOBANK CYCLING TEAM 0
49 WYTINCK Niels * SKT AN POST – SEAN KELLY 0
50 VANTHOURENHOUT M * BKP BKCP – POWERPLUS 0
51 VANTOMME Maxime KAT KATUSHA TEAM 0
52 QUINZIATO Manuel BMC BMC RACING TEAM 0
53 LEUKEMANS Bjorn VCD VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM 0
54 BERTHOLET Quentin * WBC WALLONIE BRUXELLES – CREDIT 0
55 BEELEN Sven * SUN SUNWEB – REVOR 0
56 TERPSTRA Niki OPQ OMEGA PHARMA-QUICKSTEP 0
57 GILBERT Jérôme ACC ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S 0
58 GILBERT Philippe BMC BMC RACING TEAM 0
59 WESTRA Lieuwe VCD VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM 0
60 SINKELDAM Ramon * ARG TEAM ARGOS – SHIMANO 0
61 SPILAK Simon KAT KATUSHA TEAM 0
62 STEEGMANS Gert OPQ OMEGA PHARMA-QUICKSTEP 0
63 DUQUE Leonardo Fabio COF COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE 0 1
64 THOMSON Jay UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING 0
65 MARTIN Tony OPQ OMEGA PHARMA-QUICKSTEP 0
66 ROELANDTS Jurgen LTB LOTTO BELISOL TEAM 0
67 GRIVKO Andriy AST ASTANA PRO TEAM 0
68 STYBAR Zdenek OPQ OMEGA PHARMA-QUICKSTEP 0
69 BELKOV Maxim KAT KATUSHA TEAM 0
70 MOINARD Amaël BMC BMC RACING TEAM 0
71 DEVOLDER Stijn VCD VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM 0
72 ENNEKENS Stijn SKT AN POST – SEAN KELLY 0
73 BETANCUR G * ASA ACQUA & SAPONE 0
74 CAPPELLE Andy ACC ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S 0
75 FIRSANOV Sergey RVL RUSVELO 0
76 VAN KEIRSBULCK G * OPQ OMEGA PHARMA-QUICKSTEP 0
77 DE VREESE Laurens * TSV TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR 0
78 GAVAZZI Francesco AST ASTANA PRO TEAM 0
79 BARREDO L RAB RABOBANK CYCLING TEAM 0
80 REDA Francesco ASA ACQUA & SAPONE 0
81 ESKOV Nikita RVL RUSVELO 0
82 CLARKE Hilton UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING 0
83 SEROV Alexander RVL RUSVELO 0
84 FOFONOV Dmitriy AST ASTANA PRO TEAM 0
85 DE WAELE Bert LAN LANDBOUWKREDIET – EUPHONY 0
86 VAN VOOREN Steven TSV TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR 0
87 VANBILSEN Kenneth * SKT AN POST – SEAN KELLY 0
88 NYS Sven LAN LANDBOUWKREDIET – EUPHONY 0
89 VERWAEST Kevin * BEL NATIONALE SELECTIE BELGIË 0
90 IGNATENKO Petr * KAT KATUSHA TEAM 0
91 GHYSELINCK Jan * COF COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE 0
92 BRAET Vinnie * SUN SUNWEB – REVOR 0
93 BOZIC Borut AST ASTANA PRO TEAM 0
94 LUDVIGSSON Tobias * ARG TEAM ARGOS – SHIMANO 0
95 TRENTIN Matteo * OPQ OMEGA PHARMA-QUICKSTEP 0
96 SIJMENS Nico COF COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE 0
97 FRATTINI Davide UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING 0
98 KOLOBNEV Alexandr KAT KATUSHA TEAM 0
99 VANSPEYBROUCK Pieter TSV TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR 0
100 LODEWYCK Klaas * BMC BMC RACING TEAM 0
101 PETRUS Lubomir * BKP BKCP – POWERPLUS 0
102 POLAZZI Fabio WBC WALLONIE BRUXELLES – CREDIT 0
103 KLIMOV Sergey RVL RUSVELO 0
104 JUODVALKIS Egidijus * LAN LANDBOUWKREDIET – EUPHONY 0 3
105 HOSTE Leif ACC ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S 0
106 GORIS Rob ACC ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S 0
107 CODOL Massimo ASA ACQUA & SAPONE 0
108 DONATI Alessandro ASA ACQUA & SAPONE 0
109 VANTHOURENHOUT D BKP BKCP – POWERPLUS 0
110 AMORISON Frédéric LAN LANDBOUWKREDIET – EUPHONY 0
111 VAN GOOLEN Jurgen ACC ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S 0
112 FLENS Rick RAB RABOBANK CYCLING TEAM 0
113 KOZONTCHUK Dmitry RVL RUSVELO 0
114 VAN ZANDBEEK Ronan * ARG TEAM ARGOS – SHIMANO 0
115 SARAMOTINS Aleksejs COF COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE 0
116 GESCHKE Simon ARG TEAM ARGOS – SHIMANO 0 2
117 KOHLER Martin BMC BMC RACING TEAM 0
118 JACOBS Pieter TSV TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR 0
119 WALSLEBEN Philipp * BKP BKCP – POWERPLUS 0
120 VEUCHELEN Frederik VCD VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM 0
121 GHYLLEBERT Pieter SKT AN POST – SEAN KELLY 0
122 WELLENS Bart FID TELENET – FIDEA 0
123 GRUZDEV Dmitriy AST ASTANA PRO TEAM 0
124 SCHÄR Michael BMC BMC RACING TEAM 0
125 VANTORNOUT Klaas SUN SUNWEB – REVOR 0
126 HUGUET Yann ARG TEAM ARGOS – SHIMANO 0
127 ADAMS Joeri * FID TELENET – FIDEA 0
128 HEGEVARY Adrian UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING 0
129 WALLAYS Jelle * TSV TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR 0
130 BRESCHEL Matti RAB RABOBANK CYCLING TEAM 0
131 EECKHOUT Niko SKT AN POST – SEAN KELLY 0
132 SERRY Pieter * TSV TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR 0
133 HORRACH Rippoll Juan KAT KATUSHA TEAM 0
134 VANDEKINDEREN Jens * FID TELENET – FIDEA 0
135 ALBERT Niels BKP BKCP – POWERPLUS 0
136 VAN KESSEL Corne * FID TELENET – FIDEA 0
137 RENEV Sergey AST ASTANA PRO TEAM 0
138 TIMMER Albert ARG TEAM ARGOS – SHIMANO 0
139 VANDYCK Niels * BEL NATIONALE SELECTIE BELGIË 0
140 DE PAUW Moreno * BEL NATIONALE SELECTIE BELGIË 0
141 DE VOCHT Wim ACC ACCENT JOBS – WILLEMS VERANDA’S 0
142 MCNALLY Mark * SKT AN POST – SEAN KELLY 0
143 DEBUSSCHERE Jens * LTB LOTTO BELISOL TEAM 0
144 CIAVATTA Paolo ASA ACQUA & SAPONE 0
145 EISING Tijmen * SUN SUNWEB – REVOR 0
146 KEISSE Iljo OPQ OMEGA PHARMA-QUICKSTEP 0
147 PEETERS Rob FID TELENET – FIDEA 0
148 SIMUNEK Radomir BKP BKCP – POWERPLUS 0
149 SIEBERG Marcel LTB LOTTO BELISOL TEAM 21
150 FOUCHARD Julien COF COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE 30
151 HNIK Karel * SUN SUNWEB – REVOR 34
152 DE WITTE Jonathan * WBC WALLONIE BRUXELLES – CREDIT 35
153 PAUWELS Kevin SUN SUNWEB – REVOR 01:02
154 MENZIES Karl UHC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING 01:02
155 JI Cheng * ARG TEAM ARGOS – SHIMANO 01:02
156 VAN DE WALLE Jurgen LTB LOTTO BELISOL TEAM 01:02
157 JOUFFROY Arnaud * FID TELENET – FIDEA 01:10
158 VAN COPPERNOLLE F * BEL NATIONALE SELECTIE BELGIË 01:28
159 DEHAES Kenny LTB LOTTO BELISOL TEAM 01:37
160 CORDEEL Sander * LTB LOTTO BELISOL TEAM 01:37
161 LEGRAND Philippe WBC WALLONIE BRUXELLES – CREDIT 02:13
162 VALYNIN Valery RVL RUSVELO 02:49
163 SCHETS Steve BEL NATIONALE SELECTIE BELGIË 02:49
164 SEGERS Joren * SKT AN POST – SEAN KELLY 04:47

Nie wystartowali : 
TROFIMOV Yury KAT KATUSHA TEAM
OVECHKIN Artem RVL RUSVELO

Wycofany:      
PEETERS Daniel * FID TELENET  – FIDEA

Foto: corvospro.com

Andrzej