greipelAndre Greipel (Lotto – Belisol) po finiszu z peletonu wygrał pierwszy etap Baloise Belgium Tour. Niemiecki sprinter pokonał Toma Boonena (OPQS) i Ramona Sinkeldama (Argos – Shimano). Greipel założy do jutrzejszego etapu koszulkę lidera.

Pierwszy etap Baloise Belgium Tour prowadził z Lochristi do Knokke-Heist i liczył 194, 2 km. Na starcie w Lochristi stanęło 20 ekip, w tym 9 drużyn WorldTour. Nie było wśród nich Polaków, ale kibice mogli zobaczyć czterech ostatnich triumfatorów wyścigu dookoła Belgii. Byli to: Tony Martin (2012 r.), Philippe Gilbert (2011 r.), Stijn Devolder (2010 i 2008 r.), Lars Boom (2009 r.). Do wyścigu przystąpił także zwycięzca trzech etapów w ubiegłorocznej edycji, Andre Greipel (Lotto – Belisol). Dzisiejszy etap także był szansą na kolejny etapowy skalp niemieckiego sprintera.

Na ucieczkę zdecydowało się czterech Belgów: Olivier Chevalier (Wallonie – Bruxelles), Laurens De Vreese (Topsport Vlaanderen – Baloise), Alphonse Vermote (An Post – Chainreaction) i Dieter Uyttersprot (To Win – Josan Cycling Team). Podczas etapu doszło do upadku Thomasa Voecklera (Europcar), który jechał daleko za peletonem. Harcownicy zostali złapani około 25 km przed metą. Wiejący wiatr spowodował, że peleton podzielił się na kilka grupek 13 km przed metą. Ekipy sprinterskie doprowadziły jednak do masowego finiszu.

Po pięknym finiszu wygrał Andre Greipel (Lotto – Belisol), który nieznacznie pokonał Toma Boonena (Omega Pharma – Quick Step). Trzeci był Ramon Sinkeldam (Argos – Shimano). Liderem został oczywiście Greipel.

Wyniki:

1 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 4:34:53

2 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma-Quick Step

3 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Argos-Shimano

4 Danny van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

5 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

6 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar

7 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

8 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step

9 Maxime Vantomme (Bel) Crelan-Euphony

10 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits

11 David van der Poel (Ned) BKCP-Powerplus

12 Sven Vandousselaere (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

13 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team

14 Danilo Napolitano (Ita) Accent Jobs-Wanty

15 Alexey Tsatevich (Rus) Katusha

16 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team

17 Lars Boom (Ned) Blanco Pro Cycling Team

18 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quick Step

19 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar

20 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Argos-Shimano

21 Marcel Meisen (Ger) BKCP-Powerplus

22 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step

23 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol

24 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Blanco Pro Cycling Team

25 Antoine Demoitie (Bel) Wallonie-Bruxelles

26 Sep Vanmarcke (Bel) Blanco Pro Cycling Team

27 Artur Ershov (Rus) RusVelo

28 Moreno Hofland (Ned) Blanco Pro Cycling Team

29 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team

30 Tom Veelers (Ned) Team Argos-Shimano

31 Stéphane Poulhies (Fra) Cofidis, Solutions Credits

32 Ben Hermans (Bel) RadioShack Leopard

33 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team

34 Maxime Monfort (Bel) RadioShack Leopard

35 Alexander Porsev (Rus) Katusha

36 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team

37 Viktor Manakov (Rus) RusVelo

38 Steven Doms (Bel) To Win-Josan Cycling Team

39 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

40 Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea

41 Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea

42 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

43 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol

44 Stefan Van Dijk (Ned) Accent Jobs-Wanty

45 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits

46 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team

47 Justin Van Hoecke (Bel) Wallonie-Bruxelles

48 Benjamin Verraes (Bel) Accent Jobs-Wanty

49 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Crelan-Euphony

50 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team

51 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team

52 Artem Ovechkin (Rus) RusVelo

53 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

54 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team

55 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha

56 Tom Dumoulin (Ned) Team Argos-Shimano

57 Christophe Premont (Bel) Crelan-Euphony

58 Florent Barle (Fra) Cofidis, Solutions Credits

59 Roman Maikin (Rus) RusVelo

60 James Vanlandschoot (Bel) Accent Jobs-Wanty

61 Steven Caethoven (Bel) Accent Jobs-Wanty

62 Aaron Gate (NZl) An Post-Chainreaction

63 Laurent Evrard (Bel) Wallonie-Bruxelles

64 Xavier Florencio Cabre (Spa) Katusha

65 Arthur Vanoverberghe (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

66 Edwig Cammaerts (Bel) Cofidis, Solutions Credits

67 Sébastien Delfosse (Bel) Crelan-Euphony

68 Grégory Rast (Swi) RadioShack Leopard

69 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

70 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus

71 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

72 Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

73 Leonid Krasnov (Rus) RusVelo

74 Jean-Pierre Drucker (Lux) Accent Jobs-Wanty

75 David Veilleux (Can) Team Europcar

76 Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea

77 Nikita Novikov (Rus) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

78 Olivier Chevalier (Bel) Wallonie-Bruxelles

79 Kristof Vandewalle (Bel) Omega Pharma-Quick Step

80 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

81 Laurens De Vreese (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

82 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

83 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team

84 Jurgen Van Goolen (Bel) Accent Jobs-Wanty

85 Boris Dron (Bel) Wallonie-Bruxelles

86 Frantisek Rabon (Cze) Omega Pharma-Quick Step

87 Thomas Rohregger (Aut) RadioShack Leopard

88 Roy Curvers (Ned) Team Argos-Shimano

89 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quick Step

90 Alexander Serov (Rus) RusVelo

91 Steven Van Vooren (Bel) An Post-Chainreaction

92 Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus

93 Eduard Vorganov (Rus) Katusha

94 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team

95 Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, Solutions Credits

96 Stijn Devolder (Bel) RadioShack Leopard

97 Sven Vanthourenhout (Bel) Crelan-Euphony

98 Quentin Jauregui (Fra) BKCP-Powerplus

99 Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Solutions Credits

100 Tom Jelte Slagter (Ned) Blanco Pro Cycling Team

101 Thomas Leezer (Ned) Blanco Pro Cycling Team

102 Marc Goos (Ned) Blanco Pro Cycling Team

103 Romain Lemarchand (Fra) Cofidis, Solutions Credits

104 Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus

105 Thomas Degand (Bel) Accent Jobs-Wanty

106 Andreas Klöden (Ger) RadioShack Leopard

107 Mark McNally (GBr) An Post-Chainreaction

108 Jos Van Emden (Ned) Blanco Pro Cycling Team

109 Maxime Anciaux (Bel) Wallonie-Bruxelles

110 Alexandr Kolobnev (Rus) Katusha

111 Quentin Bertholet (Bel) Wallonie-Bruxelles

112 Wout Franssen (Bel) An Post-Chainreaction

113 Jérôme Baugnies (Bel) To Win-Josan Cycling Team

114 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team

115 Stijn Steels (Bel) Crelan-Euphony

116 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

117 William Clarke (Aus) Team Argos-Shimano

118 Alexander Mironov (Rus) RusVelo 0:00:24

119 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team

120 Michael Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus

121 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar

122 Sean Van De Waeter (Bel) To Win-Josan Cycling Team

123 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol

124 Tony Hurel (Fra) Team Europcar

125 Niko Eeckhout (Bel) An Post-Chainreaction

126 Frédéric Amorison (Bel) Crelan-Euphony

127 Pieter Ghyllebert (Bel) An Post-Chainreaction

128 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol

129 Matti Stiens (Bel) To Win-Josan Cycling Team

130 Sven Nys (Bel) Crelan-Euphony

131 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team

132 Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus

133 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar

134 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha

135 Evgeny Kovalev (Rus) RusVelo

136 Simon Spilak (Slo) Katusha

137 Dirk Finders (Ger) To Win-Josan Cycling Team

138 Alphonse Vermote (Bel) An Post-Chainreaction

139 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol

140 Evan Huffman (USA) Astana Pro Team

141 Dieter Uyttersprot (Bel) To Win-Josan Cycling Team

142 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar

143 Joeri Adams (Bel) Telenet-Fidea

144 Jonathan De Witte (Bel) Wallonie-Bruxelles

145 Jens Vandekinderen (Bel) Telenet-Fidea

146 Fabian Cancellara (Swi) RadioShack Leopard

147 Glenn O’Shea (Aus) An Post-Chainreaction

148 Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea

149 Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea

150 Wout Van Aert (Bel) Telenet-Fidea

151 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-Quick Step 0:00:32

152 Thomas Op T Eynde (Bel) To Win-Josan Cycling Team 0:00:50

153 Yann Huguet (Fra) Team Argos-Shimano 0:01:22

154 Garrit Broeders (Bel) To Win-Josan Cycling Team 0:01:31

155 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol 0:02:40

156 Jurgen Van De Walle (Bel) Lotto Belisol

157 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team

158 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 0:18:11

DNF Thierry Hupond (Fra) Team Argos-Shimano

 

Klasyfikacja generalna:

1 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 4:34:43

2 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:00:04

3 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Argos-Shimano 0:00:06

4 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol 0:00:07

5 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:00:08

6 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:00:09

7 Danny van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:10

8 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

9 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar

10 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

11 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step

12 Maxime Vantomme (Bel) Crelan-Euphony

13 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits

14 David van der Poel (Ned) BKCP-Powerplus

15 Sven Vandousselaere (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

16 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team

17 Danilo Napolitano (Ita) Accent Jobs-Wanty

18 Alexey Tsatevich (Rus) Katusha

19 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team

20 Lars Boom (Ned) Blanco Pro Cycling Team

21 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar

22 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Argos-Shimano

23 Marcel Meisen (Ger) BKCP-Powerplus

24 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step

25 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol

26 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Blanco Pro Cycling Team

27 Antoine Demoitie (Bel) Wallonie-Bruxelles

28 Sep Vanmarcke (Bel) Blanco Pro Cycling Team

29 Artur Ershov (Rus) RusVelo

30 Moreno Hofland (Ned) Blanco Pro Cycling Team

31 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team

32 Tom Veelers (Ned) Team Argos-Shimano

33 Stéphane Poulhies (Fra) Cofidis, Solutions Credits

34 Ben Hermans (Bel) RadioShack Leopard

35 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team

36 Maxime Monfort (Bel) RadioShack Leopard

37 Alexander Porsev (Rus) Katusha

38 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team

39 Viktor Manakov (Rus) RusVelo

40 Steven Doms (Bel) To Win-Josan Cycling Team

41 Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea

42 Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea

43 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

44 Stefan Van Dijk (Ned) Accent Jobs-Wanty

45 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits

46 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team

47 Justin Van Hoecke (Bel) Wallonie-Bruxelles

48 Benjamin Verraes (Bel) Accent Jobs-Wanty

49 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Crelan-Euphony

50 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team

51 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team

52 Artem Ovechkin (Rus) RusVelo

53 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

54 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team

55 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha

56 Tom Dumoulin (Ned) Team Argos-Shimano

57 Christophe Premont (Bel) Crelan-Euphony

58 Florent Barle (Fra) Cofidis, Solutions Credits

59 Roman Maikin (Rus) RusVelo

60 James Vanlandschoot (Bel) Accent Jobs-Wanty

61 Steven Caethoven (Bel) Accent Jobs-Wanty

62 Aaron Gate (NZl) An Post-Chainreaction

63 Laurent Evrard (Bel) Wallonie-Bruxelles

64 Xavier Florencio Cabre (Spa) Katusha

65 Arthur Vanoverberghe (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

66 Edwig Cammaerts (Bel) Cofidis, Solutions Credits

67 Sébastien Delfosse (Bel) Crelan-Euphony

68 Grégory Rast (Swi) RadioShack Leopard

69 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

70 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus

71 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

72 Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

73 Leonid Krasnov (Rus) RusVelo

74 Jean-Pierre Drucker (Lux) Accent Jobs-Wanty

75 David Veilleux (Can) Team Europcar

76 Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea

77 Nikita Novikov (Rus) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

78 Olivier Chevalier (Bel) Wallonie-Bruxelles

79 Kristof Vandewalle (Bel) Omega Pharma-Quick Step

80 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

81 Laurens De Vreese (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

82 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

83 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team

84 Jurgen Van Goolen (Bel) Accent Jobs-Wanty

85 Boris Dron (Bel) Wallonie-Bruxelles

86 Frantisek Rabon (Cze) Omega Pharma-Quick Step

87 Thomas Rohregger (Aut) RadioShack Leopard

88 Roy Curvers (Ned) Team Argos-Shimano

89 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quick Step

90 Alexander Serov (Rus) RusVelo

91 Steven Van Vooren (Bel) An Post-Chainreaction

92 Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus

93 Eduard Vorganov (Rus) Katusha

94 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team

95 Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, Solutions Credits

96 Stijn Devolder (Bel) RadioShack Leopard

97 Sven Vanthourenhout (Bel) Crelan-Euphony

98 Quentin Jauregui (Fra) BKCP-Powerplus

99 Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Solutions Credits

100 Tom Jelte Slagter (Ned) Blanco Pro Cycling Team

101 Thomas Leezer (Ned) Blanco Pro Cycling Team

102 Marc Goos (Ned) Blanco Pro Cycling Team

103 Romain Lemarchand (Fra) Cofidis, Solutions Credits

104 Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus

105 Thomas Degand (Bel) Accent Jobs-Wanty

106 Andreas Klöden (Ger) RadioShack Leopard

107 Mark McNally (GBr) An Post-Chainreaction

108 Jos Van Emden (Ned) Blanco Pro Cycling Team

109 Maxime Anciaux (Bel) Wallonie-Bruxelles

110 Alexandr Kolobnev (Rus) Katusha

111 Quentin Bertholet (Bel) Wallonie-Bruxelles

112 Wout Franssen (Bel) An Post-Chainreaction

113 Jérôme Baugnies (Bel) To Win-Josan Cycling Team

114 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team

115 Stijn Steels (Bel) Crelan-Euphony

116 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

117 William Clarke (Aus) Team Argos-Shimano

118 Alexander Mironov (Rus) RusVelo 0:00:34

119 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team

120 Michael Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus

121 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar

122 Sean Van De Waeter (Bel) To Win-Josan Cycling Team

123 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol

124 Tony Hurel (Fra) Team Europcar

125 Niko Eeckhout (Bel) An Post-Chainreaction

126 Frédéric Amorison (Bel) Crelan-Euphony

127 Pieter Ghyllebert (Bel) An Post-Chainreaction

128 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol

129 Matti Stiens (Bel) To Win-Josan Cycling Team

130 Sven Nys (Bel) Crelan-Euphony

131 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team

132 Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus

133 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar

134 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha

135 Evgeny Kovalev (Rus) RusVelo

136 Simon Spilak (Slo) Katusha

137 Dirk Finders (Ger) To Win-Josan Cycling Team

138 Alphonse Vermote (Bel) An Post-Chainreaction

139 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol

140 Evan Huffman (USA) Astana Pro Team

141 Dieter Uyttersprot (Bel) To Win-Josan Cycling Team

142 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar

143 Joeri Adams (Bel) Telenet-Fidea

144 Jonathan De Witte (Bel) Wallonie-Bruxelles

145 Jens Vandekinderen (Bel) Telenet-Fidea

146 Fabian Cancellara (Swi) RadioShack Leopard

147 Glenn O’Shea (Aus) An Post-Chainreaction

148 Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea

149 Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea

150 Wout Van Aert (Bel) Telenet-Fidea

151 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-Quick Step 0:00:42

152 Thomas Op T Eynde (Bel) To Win-Josan Cycling Team 0:01:00

153 Yann Huguet (Fra) Team Argos-Shimano 0:01:32

154 Garrit Broeders (Bel) To Win-Josan Cycling Team 0:01:41

155 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol 0:02:50

156 Jurgen Van De Walle (Bel) Lotto Belisol

157 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team

158 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 0:18:21


 

Foto:bettiniphoto.net

Arek Waluga