lulu sanchezLuis Leon Sanchez (Blanco Pro Cycling) wygrał ostatni etap Baloise Belgium Tour. Hiszpan pokonał Francesco Gavazziego (Astana) i Philippe Gilberta (BMC). Drugi rok z rzędu triumfatorem całej imprezy został Tony Martin (OPQS).

Piąty etap liczył 175,6 km i prowadził wokół Banneux. Na początku etapu na czele mieliśmy grupę, w której kręcili między innymi: Johnny Hoogerland i  Bjorn Leukemans (Vacansoleil – DCM), Aleksandr Kolobnev (Katusha) czy Tom Jelte Slagter (Blanco). Bardzo aktywnie jechał peleton i na czele co rusz mieliśmy innych zawodników.

Około 37 km przed metą na piorunujący atak zdecydował się Luis Leon Sanchez (Blanco). Grupa, która próbował zmniejszać do niego przewagę, została wchłonięta przez peleton. W tym momencie na kontratak zdecydowali się: Francesco Gavazzi (Astana), Philippe Gilbert (BMC), Andreas Klöden (RadioShack Leopar) i Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step). Bardzo ambitnie jadący Hiszpan cały czas miał około 30 sekund przewagi nad tą grupką, która nie za bardzo chciała ze sobą współpracować.

Ostatecznie Sanchez samotnie minął linię mety, a z pięcioosobowej grupki najszybszy okazał się Gavazzi. Trzecie miejsce dla mistrza świata, Philippe Gilberta. Tony Martin zdołał utrzymać przewagę w generalce i drugi rok z rzędu triumfował w Wyścigu Dookoła Belgii.

Wyniki:

1 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Blanco Pro Cycling Team 4:42:18

2 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team 4:42:45

3 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team

4 Andreas Klöden (Ger) RadioShack Leopard

5 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step

6 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol 4:43:05

7 Jérôme Baugnies (Bel) To Win-Josan Cycling Team 4:43:31

8 Marcel Meisen (Ger) BKCP-Powerplus 4:43:34

9 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar 4:43:35

10 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

11 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step

12 Tom Dumoulin (Ned) Team Argos-Shimano

13 Maxime Monfort (Bel) RadioShack Leopard

14 Alexey Tsatevich (Rus) Katusha

15 Kristof Vandewalle (Bel) Omega Pharma-Quick Step

16 Sébastien Delfosse (Bel) Crelan-Euphony 4:44:09

17 Florent Barle (Fra) Cofidis, Solutions Credits 4:44:36

18 Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Solutions Credits

19 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

20 Maxime Vantomme (Bel) Crelan-Euphony 4:44:38

21 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Argos-Shimano

22 David Veilleux (Can) Team Europcar

23 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team

24 Alexandr Kolobnev (Rus) Katusha

25 Xavier Florencio Cabre (Spa) Katusha

26 Grégory Rast (Swi) RadioShack Leopard

27 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

28 Lars Boom (Ned) Blanco Pro Cycling Team 4:45:17

29 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

30 Laurent Evrard (Bel) Wallonie-Bruxelles 4:45:34

31 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 4:45:38

32 Eduard Vorganov (Rus) Katusha

33 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 4:46:05

34 Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, Solutions Credits

35 Marc Goos (Ned) Blanco Pro Cycling Team

36 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team

37 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha

38 Jurgen Van Goolen (Bel) Accent Jobs-Wanty

39 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team 4:46:34

40 Artem Ovechkin (Rus) RusVelo 4:46:45

41 Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus 4:47:41

42 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol 4:47:47

43 Ben Hermans (Bel) RadioShack Leopard

44 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team

45 Stijn Devolder (Bel) RadioShack Leopard

46 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

47 Danny van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

48 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 4:49:45

49 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol 4:50:18

50 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma-Quick Step 4:51:44

51 Laurens De Vreese (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

52 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits

53 Stijn Steels (Bel) Crelan-Euphony

54 Tom Jelte Slagter (Ned) Blanco Pro Cycling Team

55 Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea

56 Evan Huffman (USA) Astana Pro Team

57 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quick Step

58 Christophe Premont (Bel) Crelan-Euphony

59 Nikita Novikov (Rus) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

60 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol 4:51:55

61 Michael Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus 4:52:13

62 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus

63 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol 5:00:47

64 André Greipel (Ger) Lotto Belisol

65 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol

66 Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea

67 Sven Vanthourenhout (Bel) Crelan-Euphony

68 Pieter Ghyllebert (Bel) An Post-Chainreaction

69 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Crelan-Euphony

70 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team

71 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team

72 Jurgen Van De Walle (Bel) Lotto Belisol

73 Alphonse Vermote (Bel) An Post-Chainreaction

74 Arthur Vanoverberghe (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

75 Aaron Gate (NZl) An Post-Chainreaction

76 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team

77 Moreno Hofland (Ned) Blanco Pro Cycling Team

78 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team

79 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar

80 William Clarke (Aus) Team Argos-Shimano

81 Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus

82 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar

DSQ Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea

DNF Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quick Step

DNF Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-Quick Step

DNF Frantisek Rabon (Cze) Omega Pharma-Quick Step

DNF Fabian Cancellara (Swi) RadioShack Leopard

DNF Thomas Rohregger (Aut) RadioShack Leopard

DNF Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

DNF Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

DNF Thomas Leezer (Ned) Blanco Pro Cycling Team

DNF Jos Van Emden (Ned) Blanco Pro Cycling Team

DNF Sep Vanmarcke (Bel) Blanco Pro Cycling Team

DNF Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team

DNF Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team

DNF Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team

DNF Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team

DNF Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha

DNF Alexander Porsev (Rus) Katusha

DNF Tom Veelers (Ned) Team Argos-Shimano

DNF Roy Curvers (Ned) Team Argos-Shimano

DNF Yann Huguet (Fra) Team Argos-Shimano

DNF Ramon Sinkeldam (Ned) Team Argos-Shimano

DNF Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

DNF Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

DNF Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise

DNF Sven Nys (Bel) Crelan-Euphony

DNF Frédéric Amorison (Bel) Crelan-Euphony

DNF Joeri Adams (Bel) Telenet-Fidea

DNF Wout Van Aert (Bel) Telenet-Fidea

DNF Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea

DNF Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea

DNF Jens Vandekinderen (Bel) Telenet-Fidea

DNF Jean-Pierre Drucker (Lux) Accent Jobs-Wanty

DNF Steven Caethoven (Bel) Accent Jobs-Wanty

DNF Thomas Degand (Bel) Accent Jobs-Wanty

DNF Stefan Van Dijk (Ned) Accent Jobs-Wanty

DNF James Vanlandschoot (Bel) Accent Jobs-Wanty

DNF Benjamin Verraes (Bel) Accent Jobs-Wanty

DNF Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits

DNF Stéphane Poulhies (Fra) Cofidis, Solutions Credits

DNF Edwig Cammaerts (Bel) Cofidis, Solutions Credits

DNF Tony Hurel (Fra) Team Europcar

DNF Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar

DNF Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar

DNF Alexander Serov (Rus) RusVelo

DNF Evgeny Kovalev (Rus) RusVelo

DNF Leonid Krasnov (Rus) RusVelo

DNF Alexander Mironov (Rus) RusVelo

DNF Roman Maikin (Rus) RusVelo

DNF Artur Ershov (Rus) RusVelo

DNF Mark McNally (GBr) An Post-Chainreaction

DNF Glenn O’Shea (Aus) An Post-Chainreaction

DNF Steven Van Vooren (Bel) An Post-Chainreaction

DNF Wout Franssen (Bel) An Post-Chainreaction

DNF Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus

DNF David van der Poel (Ned) BKCP-Powerplus

DNF Garrit Broeders (Bel) To Win-Josan Cycling Team

DNF Steven Doms (Bel) To Win-Josan Cycling Team

DNF Dirk Finders (Ger) To Win-Josan Cycling Team

DNF Thomas Op T Eynde (Bel) To Win-Josan Cycling Team

DNF Dieter Uyttersprot (Bel) To Win-Josan Cycling Team

DNF Sean Van De Waeter (Bel) To Win-Josan Cycling Team

DNF Maxime Anciaux (Bel) Wallonie-Bruxelles

DNF Olivier Chevalier (Bel) Wallonie-Bruxelles

DNF Antoine Demoitie (Bel) Wallonie-Bruxelles

DNF Quentin Bertholet (Bel) Wallonie-Bruxelles

DNF Justin Van Hoecke (Bel) Wallonie-Bruxelles

DNF Jonathan De Witte (Bel) Wallonie-Bruxelles

DNS Simon Spilak (Slo) Katusha

DNS Danilo Napolitano (Ita) Accent Jobs-Wanty

DNS Matti Stiens (Bel) To Win-Josan Cycling Team

 

Klasyfikacja generalna:

1 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step 17:28:32

2 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Blanco Pro Cycling Team 0:00:36

3 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 0:00:51

4 Andreas Klöden (Ger) RadioShack Leopard 0:01:18

5 Tom Dumoulin (Ned) Team Argos-Shimano 0:01:30

6 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team 0:01:36

7 Kristof Vandewalle (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:01:43

8 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol 0:01:44

9 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step 0:01:49

10 Alexey Tsatevich (Rus) Katusha 0:02:04

11 Maxime Monfort (Bel) RadioShack Leopard 0:02:16

12 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar 0:02:44

13 Maxime Vantomme (Bel) Crelan-Euphony 0:03:21

14 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:03:26

15 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Argos-Shimano 0:03:30

16 Sébastien Delfosse (Bel) Crelan-Euphony

17 Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Solutions Credits 0:03:32

18 David Veilleux (Can) Team Europcar 0:03:38

19 Grégory Rast (Swi) RadioShack Leopard 0:03:45

20 Florent Barle (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:03:51

21 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team 0:04:05

22 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:04:11

23 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 0:04:31

24 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:04:49

25 Laurent Evrard (Bel) Wallonie-Bruxelles 0:04:53

26 Eduard Vorganov (Rus) Katusha 0:05:27

27 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:05:30

28 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 0:05:33

29 Jurgen Van Goolen (Bel) Accent Jobs-Wanty 0:05:43

30 Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, Solutions Credits

31 Stijn Devolder (Bel) RadioShack Leopard 0:06:13

32 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha 0:06:14

33 Jérôme Baugnies (Bel) To Win-Josan Cycling Team 0:06:29

34 Danny van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:06:38

35 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:06:52

36 Artem Ovechkin (Rus) RusVelo 0:07:57

37 Lars Boom (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:08:15

38 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team 0:08:20

39 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:09:01

40 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:09:49

41 Alexandr Kolobnev (Rus) Katusha 0:10:04

42 Marcel Meisen (Ger) BKCP-Powerplus 0:10:14

43 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol 0:10:15

44 Xavier Florencio Cabre (Spa) Katusha 0:10:36

45 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits 0:10:51

46 Nikita Novikov (Rus) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:11:00

47 Marc Goos (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:11:19

48 Laurens De Vreese (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:11:22

49 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol 0:12:02

50 Ben Hermans (Bel) RadioShack Leopard 0:12:26

51 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:13:04

52 Stijn Steels (Bel) Crelan-Euphony 0:14:41

53 Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus 0:14:48

54 Tom Jelte Slagter (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:17:23

55 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol 0:17:33

56 Christophe Premont (Bel) Crelan-Euphony 0:18:51

57 Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea 0:19:06

58 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 0:19:12

59 Evan Huffman (USA) Astana Pro Team 0:19:16

60 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol 0:19:46

61 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol 0:21:03

62 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quick Step 0:21:08

63 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar 0:22:49

64 Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus 0:24:33

65 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus 0:24:44

66 Michael Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus 0:25:13

67 Sven Vanthourenhout (Bel) Crelan-Euphony 0:25:47

68 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team 0:25:59

69 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 0:26:00

70 Alphonse Vermote (Bel) An Post-Chainreaction 0:26:06

71 Moreno Hofland (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:26:11

72 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Crelan-Euphony 0:27:00

73 Arthur Vanoverberghe (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:27:14

74 Aaron Gate (NZl) An Post-Chainreaction 0:27:28

75 Jurgen Van De Walle (Bel) Lotto Belisol 0:29:28

76 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team 0:31:04

77 William Clarke (Aus) Team Argos-Shimano 0:31:45

78 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team 0:31:48

79 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team 0:32:09

80 Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea 0:32:19

81 Pieter Ghyllebert (Bel) An Post-Chainreaction 0:32:54

82 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 0:38:17

 

Foto:bettiniphoto.net
Arek Waluga