Już dziś rozpoczął się wyścig Volta a Catalunya. W hiszpańskiej imprezie zaliczanej do cyklu WorldTour pojedzie sześciu Polaków. W ubiegłym roku triumfował nieobecny podczas tegorocznej edycji, Alberto Contador.

W imprezie wystartują: Jacek Morajko i Tomasz Marczyński (obaj Vacansoleil-DCM), Rafał Majka (SaxoBank), Sylwester Szmyd oraz Maciej Paterski (obaj Liquigas-Cannondale) i Michał Gołaś (Omega Pharma – Quick Step), który w poprzednim sezonie zanotował kilka dobrych rezultatów na poszczególnych etapach tego wyścigu. Polak trzy razy meldował się w najlepszej dziesiątce.

Wyścig składa się z siedmiu etapów ze startu wspólnego. Królewskim odcinkiem jest trzeci dzień rywalizacji. Kolarze pokonają wtedy 210 kilometrów z La Vall D’en Bas do Port-Ainé w ciężkim, górskim terenie. Tylko wtedy zawodnicy będą finiszować na podjeździe.

Wszystkie etapy na żywo pokaże stacja Eurosport

Lista startowa:

AG2R La Mondiale

1 Nicolas Roche (Irl)

2 Guillaume Bonnafond (Fra)

3 Romain Bardet (Fra)

4 Ben Gastauer (Lux)

5 Blel Kadri (Fra)

6 Sébastien Minard (Fra)

7 Anthony Ravard (Fra)

8 Amir Zargari (Ira)

 

Pro Team Astana

11 Janez Brajkovic (Slo)

12 Paolo Tiralongo (Ita)

13 Andrey Kashechkin (Kaz)

14 Robert Kiserlovski (Cro)

15 Egor Silin (Rus)

16 Francesco Gavazzi (Ita)

17 Alexsandr Dyachenko (Kaz)

18 Sergey Renev (Kaz)

 

BMC Racing Team

21 Thor Hushovd (Nor)

22 Tejay Van Garderen (USA)

23 Martin Kohler (Swi)

24 Steve Morabito (Swi)

25 Mathias Frank (Swi)

26 Mauro Santambrogio (Ita)

27 Ivan Santaromita (Ita)

28 Johann Tschopp (Swi)

 

Euskaltel-Euskadi

31 Samuel Sánchez Gonzalez (Spa)

32 Mikel Nieve Ituralde (Spa)

33 Miguel Minguez Ayala (Spa)

34 Jorge Azanza Soto (Spa)

35 Victor Cabedo (Spa)

36 Pierre Cazaux (Fra)

37 Ivan Velasco (Ukn)

38 Amets Txurruka (Spa)

 

FDJ-Big Mat

41 Sandy Casar (Fra)

42 Kenny Elissonde (Fra)

43 Yauheni Hutarovich (Blr)

44 Arnold Jeannesson (Fra)

45 Cédric Pineau (Fra)

46 Thibaut Pinot (Fra)

47 Jérémy Roy (Fra)

48 Jussi Veikkanen (Fin)

 

Garmin-Barracuda

51 Daniel Martin (Irl)

52 Alex Howes (USA)

53 Christian Vande Velde (USA)

54 Ryder Hesjedal (Can)

55 Sébastien Rosseler (Bel)

56 Thomas Danielson (USA)

57 Thomas Peterson (USA)

58 Peter Stetina (USA)

 

GreenEdge Cycling Team

61 Allan Davis (Aus)

62 Michael Albasini (Swi)

63 Fumiyuki Beppu (Jpn)

64 Julian Dean (NZl)

65 Daryl Impey (RSA)

66 Brett Lancaster (Aus)

67 Christian Meier (Can)

68 Daniel Teklehaymanot (Eri)

 

Katusha Team

71 Denis Menchov (Rus)

72 Joan Horrach Rippoll (Spa)

73 Giampaolo Caruso (Ita)

74 Petr Ignatenko (Rus)

75 Timofey Kritskiy (Rus)

76 Alberto Losada Alguacil (Spa)

77 Yury Trofimov (Rus)

78 Maxim Belkov (Rus)

 

Lampre – ISD

81 Damiano Cunego (Ita)

82 Leonardo Bertagnolli (Ita)

83 Matthew Lloyd (Aus)

84 Denys Kostyuk (Ukr)

85 Manuele Mori (Ita)

86 Marco Marzano (Ita)

87 Daniele Pietropolli (Ita)

88 Morris Possoni (Ita)

 

Liquigas-Cannondale

91 Ivan Basso (Ita)

92 Paolo Longo Borghini (Ita)

93 Fabio Sabatini (Ita)

94 Timothy Duggan (USA)

95 Alessandro Vanotti (Ita)

96 Maciej Paterski (Pol)

97 Cristiano Salerno (Ita)

98 Sylvester Szmyd (Pol)

 

Lotto Belisol Team

101 Jurgen Van De Walle (Bel)

102 Francis De Greef (Bel)

103 Mehdi Sohrabi (Ira)

104 Kenny Dehaes (Bel)

105 Jurgen Van Den Broeck (Bel)

106 BULGAC Brian (Ned)

107 Jelle Vanendert (Bel)

108 Gaetan Bille (Bel)

 

Movistar Team

111 Alejandro Valverde Belmonte (Spa)

112 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa)

113 Vladimir Karpets (Rus)

114 Javier Moreno Bazan (Spa)

115 Sergio Pardilla Bellon (Spa)

116 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col)

117 Branislau Samoilau (Blr)

118 Marzio Bruseghin (Ita)

 

Omega Pharma – QuickStep

121 Levi Leipheimer (USA)

122 Michal Golas (Pol)

123 Kevin De Weert (Bel)

124 Dario Cataldo (Ita)

125 Serge Pauwels (Bel)

126 Frantisek Rabon (Cze)

127 Kristof Vandewalle (Bel)

128 Martin Velits (Svk)

 

Rabobank Cycling Team

131 Robert Gesink (Ned)

132 Luis León Sánchez Gil (Spa)

133 Juan Manuel Gárate Cepa (Spa)

134 KELDERMAN Wilco (Ned)

135 Grischa Niermann (Ger)

136 Tom Slagter (Ned)

137 Laurens ten Dam (Ned)

138 Stef Clement (Ned)

 

RadioShack-Nissan

141 Andy Schleck (Lux)

142 Tiago Machado (Por)

143 Ben Hermans (Bel)

144 Christopher Horner (USA)

145 Laurent Didier (Lux)

146 Nelson Oliveira (Por)

147 Jakob Fuglsang (Den)

148 Oliver Zaugg (Swi)

 

Sky Procycling

151 Bradley Wiggins (GBr)

152 Michael Rogers (Aus)

153 Danny Pate (USA)

154 Richie Porte (Aus)

155 Davide Appollonio (Ita)

156 Kanstantsin Siutsou (Blr)

157 Rigoberto Uran (Col)

158 Xabier Zandio Echaide (Spa)

 

Team Saxo Bank

161 Daniel Navarro Garcia (Spa)

162 Benjamin Noval Gonzalez (Spa)

163 Juan José Haedo (Arg)

164 Chris Anker Sørensen (Den)

165 Volodymir Gustov (Ukr)

166 Jesus Hernandez Blazquez (Spa)

167 Luke Roberts (Aus)

168 Rafal Majka (Pol)

 

Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

171 Matteo Carrara (Ita)

172 Kenny Robert van Hummel (Ned)

173 Thomas De Gendt (Bel)

174 Stefan Denifl (Aut)

175 Tomasz Marczynski (Pol)

176 Jacek Morajko (Pol)

177 Martijn Keizer (Ned)

178 Rob Ruijgh (Ned)

 

Andalucia

181 Gustavo Cesar Veloso (Spa)

182 Jordi Simon Casulleras (Spa)

183 Jose Cano (Spa)

184 Jose Vicente Toribio Alcolea (Spa)

185 CARRASCO GARCIA Sergio (Bel)

186 Adrian Palomares Villaplana (Por)

187 Jesus Rosendo Prado (Spa)

188 Javier Ramirez Abeja (Spa)

 

Caja Rural

191 David De La Fuente Rasilla (Spa)

192 David De La Cruz Melgarejo (Spa)

193 Julian Sanchez Pimienta (Spa)

194 Antonio Piedra Perez (Spa)

195 Francisco Javier Aramendia Llorente (Spa)

196 Andre Fernando S Martins Cardoso (Por)

197 Aitor Galdos Alonso (Spa)

198 Marcos Garcia (Spa)

 

Cofidis, Le Credit en Ligne

201 David Moncoutie (Fra)

202 Rein Taaramae (Est)

203 Samuel Dumoulin (Fra)

204 Rémy Di Grégorio (Fra)

205 Luis Angel Mate Mardones (Spa)

206 Yoann Bagot (Fra)

207 Edwig Cammaerts (Bel)

208 Tristan Valentin (Fra)

 

Project 1t4i

211 Marcel Kittel (Ger)

212 Matthieu Sprick (Fra)

213 Johannes Fröhlinger (Ger)

214 Albert Timmer (Ned)

215 Roger Kluge (Ger)

216 Thierry Huppond (Fra)

217 Yukihiro Doi (Jpn)

218 Tom Dumoulin (Ned)

 

Saur – Sojasun

221 Cyril Bessy (Fra)

222 Anthony Delaplace (Fra)

223 Brice Feillu (Fra)

224 Fabrice Jeandesboz (Fra)

225 Maxime Méderel (Fra)

226 Julien Simon (Fra)

227 Jean-Marc Marino (Fra)

228 Stéphane Poulhies (Fra)

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej