Tom Boonen (Omega Pharma – Quick Step) po sprincie z kilkuosobowej grupki wygrał 4. etap Tour of Qatar i umocnił się na fotelu lidera tego wyścigu. Drugie miejsce dla Toma Veelersa (Project 1t4i). Fabian Cancellara (RadioShack-Nissan-Trek) był 3.

Dzisiejszy, czwarty odcinek wyścigu dookoła Kataru to etap z miejscowości Al Thakhira do Madinat Al Shamal. Łączny dystans wyniósł 144 km.

Tradycyjnie największą przeszkodą dla zawodników był silny wiatr, który sprzyjał zakładaniu „rantów”. Peleton na jednym z nich, podzielił się na kilka mniejszych części. W pierwszej, kilkunastoosobowej czołówce znaleźli się m.in: lider Tom Boonen, Fabian Cancellara, Tyler Farrar (Garmin-Barracuda), Juan Antonio Flecha (Sky Team), Adam Blythe (BMC-Racing) czy Gert Steegmans (Omega Pharma – Quick Step). W grupce pościgowej, tracącej około 30 sekund do najlepszych kręcił m.in Mark Cavendish (Sky Team).

Kolarze którzy zostali z tyłu, nie zdołali złapać już peletoniku z liderem w składzie. Na około 6 kilometrów przed metą, mocno pociągnął Fabian Cancellara. Na kole Szwajcara został tylko Brytyjczyk Blythe, jednak młody zawodnik nie miał sił, aby dać zmianę byłemu Mistrzowi Świata w jeździe na czas. Dojechali do nich Boonen, Steegmans, Tom Veelers (Project 1t4i), Flecha, Nikolas Maes (Omega Pharma-Quick Step). Blisko tego byli również Aidis Kruopis (GreenEdge) oraz Farrar, jednak dwójka sprinterów w krótkim okresie czasu złapała gumę. Ich los podzielił również Blythe.

Na ostatnich metrach, będąca w przewadze liczebnej drużyna Omega Pharma – Quick Step znakomicie rozprowadziła Toma Boonena. Mistrz Świata z 2005.r, mógł zatem cieszyć się z 3. zwycięstwa w sezonie, drugiego na etapie Tour of Qatar. Drugi był Veelers, trzeci Cancellara.

W generalce „Tom-Turbo” ma 31 s nad Farrarem oraz 34 sekundy nad Flechą.

 Top 10:
1 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma-Quick Step
2 Tom Veelers (Ned) Project 1t4i
3 Fabian Cancellara (Swi) RadioShack-Nissan
4 Juan Antonio Flecha (Spa) Sky Procycling
5 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:00:04
6 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:00:11
7 Yoann Offredo (FDJ-BigMat 0:00:14
8 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling
9 Tyler Farrar (USA) Garmin-Barracuda
10 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 0:00:36

Klasyfikacja Generalna:

1 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma-Quick Step
2 Tyler Farrar (USA) Garmin-Barracuda 0:00:31
3 Juan Antonio Flecha (Spa) Sky Procycling 0:00:34

Andrzej

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments