Ekipa Vacansoleil-DCM nie uzyskała licencji WorldTour w pierwszym terminie przyznawania tego statusu przez UCI. W tym miesiącu, holenderska ekipa musi stawić się przed Komisją Licencyjną UCI, by odpowiedzieć na dodatkowe pytania.

UCI wczoraj podała listę 8. drużyn, które jako pierwsze zapewniły sobie status ProTeam. Z nieznanych przyczyn, zabrakło na niej miejsca dla Vacansoleil oraz RadioShack przez co te dwie ekipy muszą pojawić się przed komisją. Szef Vacansoleil, Daan Luijkx uważa, że chodzi tu o sprawy Ricardo Ricco i Ezequiel`a Mosquery.

“Nie znamy większych szczegółów w tej sprawie. Otrzymałem tylko e-maila, w którym wezwano nas do UCI pod koniec miesiąca. Nie znamy dokładnej przyczyny, ale myślę, że chodzi tu o Ricco lub Mosquerę”, powiedział Luijkx.

Choć sprawa Ricco jest zamknięta, przypadek Mosquery jest nieco bardziej skomplikowany. Holendrzy, dzięki jego punktom, otrzymali rok temu status ProTeam. Potem ogłoszono, że podczas Vuelta a Espana został złapany na dopingu, jednak do dziś Hiszpan nie otrzymał zawieszenia od swojej federacji.

Przypomnijmy, że od przyszłego sezonu w drużynie Vacansoleil-DCM zobaczymy podwójnego mistrza Polski Tomasza Marczyńskiego oraz byłego, najlepszego kolarza naszego kraju – Jacka Morajko (obaj CCC Polsat Polkowice).

Andrzej