W czwartkowe południe w  siedzibie Telewizji Polskiej odbyła się konferencja prasowa podsumowująca tegoroczną 68. edycję Tour de Pologne UCI World Tour.

Galeria zdjęć > tutaj

Tour de Pologne to największy wyścig w Europie środkowowschodniej. W tym roku odbyła się 68. edycja imprezy, zaliczanej do kalendarza World Tour, czyli najbardziej prestiżowych wyścigów szosowych na świecie.

Tour de Pologne, który odbył się w dniach 31 lipca – 6 sierpnia 2011 roku, zakończyła się sukcesem sportowym, medialnym i wizerunkowym. Na trasie pomiędzy Warszawą a Krakowem trwała niesamowita rywalizacja czołowych kolarzy na świecie, których na trasie podziwiało blisko 3 miliony kibiców (badania Pentagon Research).

Na starcie stanęło 18 najlepszych zespołów z grona ProTeams, a także cztery dodatkowe ekipy zaproszone przez Czesława Langa. Wystartowało dwudziestu jeden polskich kolarzy, co jest rekordem jeśli chodzi o Tour de Pologne, od momentu, gdy zaliczany jest do elitarnego grona największych etapówek na świecie.

Wyścig rozpoczął się w Pruszkowie. Trasa, podzielona została na 7 etapów i liczyła łącznie 1113,3 kilometrów. W wyścigu z numerem 1 wystartował ubiegłoroczny zwycięzca Irlandczyk Daniel Martin  z grupy Team Garmin-Cervélo. Gwiazdami 68.Tour de Pologne byli bez wątpienia Słowak Peter Sagan, Niemiec Marcel Kittel, czy wspomniany Martin. Cała trójka szybko potwierdziła, że należą do najlepszych w swoich specjalnościach kolarzy na świecie. Po Tourze – na przełomie sierpnia i września – wygrywali etapy podczas hiszpańskiej Vuelty.

Tour de Pologne jest lokomotywą polskiego kolarstwa. Od kilku lat, dzięki zabiegom Czesława Langa, w wyścigu może startować reprezentacja Polski. Nasi najlepsi kolarze młodego pokolenia mają nie tylko możliwość zebrania doświadczenia, ale także pokazania się z jak najlepszej strony dyrektorom sportowym najsilniejszych na świecie ekip. Właśnie po Tour de Pologne, rok w rok, naszym kolarzom udaje się podpisać kontrakty z najlepszymi ekipami na świcie. Tak również było w tym roku.

Tour de Pologne jest niewątpliwie najbardziej promowaną imprezą sportową, odbywającą się cyklicznie w Polsce. Od wielu lat wielki udział w tym ma Telewizja Polska. Bezpośrednie relacj  z każdego etapu przeprowadzane były na kilku antenach:  TVP 1, TVP HD, TVP SPORT.

Przed wyścigiem oraz w trakcie trwania Tour de Pologne w sieci kin Cinema City emitowany był spot promujący imprezę. Wspólnie z firmą  Cityboard Media przygotowana została kampania billboardowa,  w największych miastach kraju. Promocja wyścigu trwała również w RMF FM i na łamach wszystkich dzienników należących do Polskapresse. Informacji z Tour de Pologne nie mogło również zabraknąć w najpopularniejszej gazecie sportowej w Polsce – Przeglądzie Sportowym. Bardzo szeroki zasięg miała kampania medialna w Internecie. W specjalnym serwisie przygotowanym przez Onet.pl można było śledzić na bieżąco wszystkie informacje związane z wyścigiem.

Wszystkie te działania wpływają na pozytywny wizerunek Polski, polskich miast i naszej organizacji imprez sportowych na świecie. Dzięki relacjom w Eurosporcie, w zagranicznych mediach nie tylko sportowych, widzowie na całym świecie – relacje w 20 wersjach językowych w 59 krajach – mogą się przekonać o zmianach dokonujących się w naszym kraju. Jest to jedyna taka impreza w Polsce, gdzie corocznie na całym świecie możemy pokazać walory turystyczne i nie tylko naszego kraju.

Tour de Pologne, jako letnia impreza sportowa o największej w Polsce tradycji cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób zainteresowanych sportem i jest niekwestionowanym liderem pośród krajowych letnich imprez o podobnym profilu. Kolarstwo szosowe było w sierpniu 2011 drugą najbardziej medialną dyscypliną sportu w Polsce – według przeprowadzonych badań.

69.Tour de Pologne odbędzie się w dniach 10-16 lipca 2012 – tak zadecydował dyrektoriat Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI), ustalający w Kopenhadze kalendarz na następny sezon. – Zabiegaliśmy o zmianę terminu ze względu na Igrzyska Olimpijskie w 2012 roku, które rozpoczynają się 27 lipca – powiedział Czesław Lang, dyrektor Tour de Pologne. – Negocjacje nie były łatwe, bowiem UCI woli nie zmieniać terminów. W końcu przyjęto naszą argumentację, co świadczy o wysokiej pozycji i prestiżu Tour de Pologne.

Wyścig odbędzie się w drugim tygodniu trwającego w lipcu Tour de France. Tour de Pologne, podobnie jak „Wielka Pętla”, należy do cyklu World Tour, więc w Polsce wystartują najlepsze zawodowe grupy kolarskie. Każda z nich liczy ponad 25 znakomitych zawodników, tylko dziewięciu z nich pojedzie we Francji, a więc – rzecz jasna – w Polsce można spodziewać się wielu gwiazd, zwłaszcza tych kolarzy, którzy uznają, że trzytygodniowy Tour de France może być zbyt dużą dawką kilometrów przed Igrzyskami Olimpijskimi.

– Nie zakładam rywalizacji z Tour de France – powiedział Czesław Lang. – Każdy z wyścigów ma swoją specyfikę i prestiż, którą doskonale znają kibice, kolarze i dyrektorzy sportowi. Naszym zadaniem będzie przygotować jak najlepszą trasę i warunki, tak aby zawodnicy mogli wygrywać w Polsce, a później na Igrzyskach w Londynie. Z uwagi na zmianę terminu trasa Tour de Pologne będzie zmodyfikowana, wyścig przebiegać będzie wariantem południowym, od Dolnego Śląska do Małopolski.

Lang Team

 

 

 

 

 

Poprzedni artykułToH: Iglinskiy wygrywa etap i zostaje liderem. „Cycki” wysoko.
Następny artykułVelo d’Or 2011 dla Philippe`a Gilbert
Pomysłodawca, założyciel i właściciel naszosie.pl. Z wykształcenia ekonomista, kilkanaście lat zarządzający oddziałami banków. Pracę w „korpo” zakończył w 2013 i wtedy to zdecydował poświęcić się tylko pasji. Na szosie jeździ amatorsko od ponad 20 lat. Mąż i ojciec dwóch synów.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments