Niemka Judith Arndt, zdobyła w duńskiej Kopenhadze złoty medal Mistrzostw Świata w jeździe na czas elity kobiet. Na najniższym stopniu podium, stanęła obrończyni tytułu z przed roku – Brytyjka Emma Pooley. Polki w tej konkurencji nie startowały.

Elita Pań, podobnie jak juniorzy, do pokonania miały dwie rundy po 13,9 km, co łącznie dało dystans 27,8 km. Trasa była trudna technicznie, do tego doszedł padający deszcz.

Dobrą formę pokazały Kanadyjki. Najpierw, długo na czele utrzymywała się Christie Shaw, która ustanowiła czas 37:46. Na fotelu lidera, zmieniła ją rodaczka Clara Hughes, bijąc czas poprzedniej liderki o 2 sekundy. Kilka minut później, okazało się, że na trasie radzi sobie znakomicie kolejna z Kanadyjek Tara Whitten. Po przyjeździe na kreskę, to ona z czasem 37:33 objęła prowadzenie.

Utrzymywała je do samego końca. Na czwarte miejsce zepchnęły ją ubiegłoroczne medalistki. Złoto powędrowało do drugiej przed rokiem Niemki Judith Arndt. Srebro ze stratą 21 sekund powędrowało do Dunki z nowozelandzkim paszportem, Lindy Melanie Villumsen. Ubiegłoroczna triumfatorka, Emma Pooley straciła do Niemki 24 sekundy i musiała zadowolić się brązowym medalem.