Znamy już wszystkich medalistów tegorocznych mistrzostw Polski, które odbywają się Złotoryi w konkurencji jazdy na czas. Zawodnicy, teraz rywalizować będą o krążki w wyścigach ze startu wspólnego.

W piątek pierwsze medale ze startu wspólnego rozdano w kategorii niewidomych i niedowidzących.

W sobotę na trasę ruszy elita kobiet oraz orlicy.

Trasa:

Wszystkie kategorie rywalizować będą na jednakowej 21,8 kilometrowej trasie wokół Złotoryi. Profil nie jest zbyt wymagający, jednak o tym, że o zwycięstwo powalczą szybcy zawodnicy można zapomnieć. Tereny wokół Złotoryi są bardzo wietrzne, na trasie znajdują się trzy podjazdy, z czego dwa mają ponad 2 kilometry. Zwłaszcza ten ostatni, który prowadzi do samej mety jest bardzo istotny dla przebiegu rywalizacji. Momentami, nachylenie sięga 15%, a nawierzchnia to dość nierówny bruk. Ot taka nasza polska mini Flandria.

Elita kobiet:

Panie do pokonania mają 5 rund, co łącznie daje dystans 109 kilometrów. Tytułu z przed roku, bronić będzie Małgorzata Jasińska (S.C. Michela Fanini Rox/Potorscy Barczewo), która w mistrzostwach Polski jest już niepokonana od dwóch lat! Dodatkowo przypomnijmy, że w 2008. r kiedy mistrzostwa odbywały się w Złotoryi, na tej samej trasie, Pani Gosia wywalczyła srebro. Jej najgroźniejszymi rywalkami będą z pewnością Maja Włoszczowska (CCC Polkowice) oraz Sylwia Kapusta (Gauss). Nie można zapominać o triumfatorce z 2008.r, Paulinie Brzeźnej (Atom Boxmet Dzierżoniów). Do walki w Elicie, włączyć mogą się również orliczki. Zwłaszcza medalistki z jazdy indywidualnej na czas, czyli Eugenia Bujak (GK Zagłębie Sosnowiec), Katarzyna Pawłowska (Jedynka Limaro Kórnik) oraz Paula Gorycka (CCC Polkowice).

Orlicy:

Ta kategoria, do pokonania ma 8 rund, co w sumie daje dystans 174,4 kilometrów. Młodzieżowcy to już zupełnie inna bajka. Trudno wskazać zdecydowanego faworyta, gdyż co roku ta rywalizacja jest nieprzewidywalna. Potwierdzają to wyniki czwartkowej czasówki. Proszę zwrócić uwagę, że prawie pierwsza 10. tego wyścigu, na 30 kilometrowej trasie zmieściła się w jednej minucie. Jednak biorąc pod uwagę aktualną formę, faworytami powinni być kolarze Kellys GKS Cartusia Kartuzy, a zwłaszcza czwórka kolarzy tej ekipy: Kamil Gradek, Jarosław Kowalczyk, Paweł Poljański oraz Paweł Bernas. Ich największymi rywalami, powinni być podopieczni trenera Leszka Szyszkowskiego, czyli ekipa TKK Pacific Toruń, w której pojadą m.in.: Łukasz Wiśniowski, Marek Kulas czy Łukasz Owsian. Groźny będzie również duet ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz, czyli Paweł Brylowski oraz Grzegorz Stępniak. Mocną czwórką: Grzegorz Haba, Paweł Kister, Wojciech Wręga oraz Piotr Kirpsza, dysponuje KS Mostostal Aktio Group Puławy. Za nieudaną czasówkę, spróbują zrehabilitować się Mateusz Nowak oraz Kornel Sójka (KTK-Kalisz). Nie można również lekceważyć Konrada Tomasiaka (TC Chrobry Felt Głogów), Karola Domagalskiego (Caja Rural) oraz Piotra Sztobryna (Bank BGŻ Team).

W niedzielę nastąpi zakończenie mistrzostw. Do walki o medale ruszy Elita mężczyzn.

Elita mężczyzn:

Wielkie emocje będą towarzyszyć temu wyścigowi. Najlepsi kolarze w kraju, do przejechania mają 218 kilometrów, czyli równe 10 rund. Tytułu z przed roku, bronić będzie Jacek Morajko (CCC Polsat Polkowice). Jednak w jego ekipie, jest jeszcze paru zawodników, którzy również mają chrapkę na zwycięstwo. Jednym z nich jest Marek Rutkiewicz, który przed rokiem w Złotoryi, wygrał etap Wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich, a teraz sygnalizował dobrą formę na Małopolskim Wyścigu Górskim. Smaczku dodaje fakt, że jeden z najlepszych polskich kolarzy, nie ma jeszcze na swoim koncie tytułu Mistrza Polski Elity. Ten z kolei posiadał już w przeszłości Tomasz Marczyński, kolejny z podopiecznych Piotra Wadeckiego, który w czwartek wygrał czasówkę.

Największymi rywalami CCC Polsat Polkowice, powinna być ekipa BDC Team. Podopieczni Dariusza Banaszka i Roberta Dudy jako nieliczni w Polsce, dotrzymują kroku „cyckom”. Nęka ich zwłaszcza Robert Radosz, który w tym sezonie znajduje się w znakomitej formie, co potwierdził m.in. na wyścigu Bałtyk-Karkonosze oraz Małopolskim Wyścigu Górskim. W składzie „niebieskich”, znajduje się również Marcin Sapa, który 3 lata temu, na tej samej trasie sięgnął po złoto dla ekipy DHL-Author, co dało mu przepustkę do drużyny Lampre. Mocny wydaje się również brązowy medalista z czasówki, Wojciech Ziółkowski. Ponadto, niedopuszczeni przez władze PZKol-u na Wyścig Solidarności i Olimpijczyków kolarze BDC Team, będą chcieli niektórym coś udowodnić…

W barwach Teamu BGŻ, powalczyć powinni Paweł Cieślik oraz Konrad Czajkowski.

To tyle jeśli chodzi o zawodników z polskiego podwórka. Dość liczną „kolonię” stworzą zawodnicy, którzy na co dzień ścigają się za granicą. Na początek należy wyróżnić zawodników z ProTeams, czyli Michał Gołaś (Vacansoleil-DCM), Jarosław Marycz i Rafał Majka (SaxoBank SunGard) oraz Michał Kwiatkowski (RadioShack). Nie można zapominać również o Bartku Huzarskim (NetApp).

Z francuskiego frontu, nadejdą: znajdujący się w dobrej formie Adrian Kurek (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz/Oceane Cycle Poitevin) oraz jeden z najlepszych w tym sezonie amatorów we Francji, Tomasz Olejnik (USSA Pavilly Barentin/Romet Bydgoszcz). Swoją drogą, dziwi trochę postawa selekcjonerów kadry Polski na Tour de Pologne, którzy nie znaleźli miejsca dla 26-latka w szerokim składzie na nasz narodowy Tour. Nie umniejszając niczego polskim młodzieżowcom, polskie wyścigi amatorskie lub nawet Karpacki Wyścig Kurierów, to nie wygrana w Pucharze Francji czy czwarte miejsce w generalce Tour de Normandie (2.2 UCI). Warto również mieć na uwadze Adama Pierzgę (Gwada Bikers) oraz Marcina Białobłockiego (Motorpoint).

Według naszych fanów na Facebooku, faworytem do zwycięstwa jest Robert Radosz, przed Markiem Rutkiewiczem i Tomaszem Marczyńskim. A jakie są Wasze typy? Zapraszamy do głosowania na nasz profil na FB > tutaj

Program wyścigów ze startu wspólnego:

25 czerwca 2011 r. – sobota – kat. Elita Kobiet – 109,0 km

9:00
Zbiórka Zawodniczek w kat. Elita kobiet Złotoryja, Rynek

10:00
Start wspólny – kat. Elita Kobiet  dystans 109,0 km – Złotoryja, Rynek

13:00
Meta – Złotoryja, Rynek

25 czerwca 2011 r. – sobota – kat. Orlik – 174,4 km

13:30
Zbiórka Zawodników w kat. Orlik – Złotoryja, Rynek

14:00
Start wspólny – kat. Orlik, dystans 174,4 km – Złotoryja, Rynek

18:30
Meta – Złotoryja, Rynek

20:00
Odprawa techniczna

26 czerwca 2011 r. – niedziela  kat. Elita – 218,0 km

10:00
Zbiórka Zawodników w kat. Elita mężczyzn Złotoryja, Rynek

11:00
Start wspólny – kat. Elita Mężczyzn dystans 218,0km – Złotoryja, Rynek

16:00
Meta – Złotoryja, Rynek

16:30
Ceremonia zakończenia Mistrzostw Polski

Transmisje telewizyjne:

Relacja ze startu wspólnego Elity i zakończenia MP w TVP Wrocław
Emisja 26 czerwca 2011 r. niedziela w paśmie sportu od godz. 17:30-19:30

TVP Sport (jazda na czas i start wspólny)

27 czerwca (poniedziałek) 17:15 – premiera
28 czerwca (wtorek) 12:35
29 czerwca (środa) 08:00
30 czerwca (czwartek) 22:30

Andrzej

Źródło map i profili: www.mp-zlotoryja2011.pl

Foto: Robert Słupik

Poprzedni artykułBDC Company wspiera Tour de Rybnik 2011!
Następny artykułMariusz Witecki: „Mistrzostwa Polski są specyficznym wyścigiem”
W redakcji naszosie.pl praktycznie od samego początku. Obecnie większość czasu poświęca na prowadzenie grupy GVT. Weekendy zazwyczaj spędza na szosach całej Polski. Dla naszosie.pl zdobył trzy medale Mistrzostw Polski dziennikarzy w tym dwa złote. W Mistrzostwach Świata dziennikarzy na Krecie wywalczył czwarte miejsce w jeździe indywidualnej na czas.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments