Lieuwe Westra (Vacansoleil-DCM) wygrał prolog wyścigu Tour of Belgium. Holender pokonał Philippe`a Gilberta (Omega Pharma-Lotto) oraz Dominique Cornu (Topsport Vlaanderen – Mercato).

Kolarze ścigali się na 5,6 kilometrowym odcinku w Buggenhout. Z krótką trasą, najszybciej uporał się Westra. Holender wykręcił czas 06:36. Drugi na mecie Gilbert, stracił do niego tylko 71 setnych sekundy! Cornu, do zwycięzcy miał 1 sekundę i 76 setnych sekundy.

„Startowałem do czasówki, z zamiarem jej wygrania, jednak naprawdę nie spodziewałem się, że dokonam tej sztuki”, powiedział Westra.„Zazwyczaj, lepiej jeżdżę na dłuższych dystansach. To niesamowite, że już wygrałem. Cieszę się, że pokonałem samego Gilberta”.

8 sekund za zwycięzcą, na 8. miejscu przyjechał Tom Boonen (Quick-Step). Kolejny ze sprinterów, Andre Greipel (Omega Pharma-Lotto) był 9.