Nick Nuyens (Saxo Bank-SunGard) wygrał klasyk Tour des Flanders. Belg po finiszu z małej grupki pokonał Sylvain`a Chavanel (Quickstep Cycling Team) oraz Fabiana Cancellarę (Leopard Trek).

Zawodnicy rywalizowali na 256 kilometrowej trasie z Brugge do Meerbeke. Wyścig składał się 18 brukowanych podjazdów i jest jednym z najcięższych klasyków świata.

Tegoroczna edycja Ronde van Vlaanderen była jedną z najbardziej nieprzewidywalnych w historii wyścigu. Wielu obserwatorów i fanów kolarstwa nie uwierzyłoby, że nie wygra ktoś z dwójki Cancellara, Boonen.

Od początku zawodnikom towarzyszyło szybkie tempo oraz wiele ataków, aktywny był m.in. Jarosław Marycz (SaxoBank). Jednak w ucieczkę dnia zabrali się: Roger Hammond (Garmin Cervelo), Jeremy Hunt (Sky), Stefan van Dijck (Veranda’s Willems), Mitchell Docker (Skil-Shimano) i Sébastien Turgot (Europcar). Grupka jednak stopniowo się wykruszała, a na 60 km przed kreską czołówka dogoniła uciekinierów.

Wtedy, na wzniesieniu Leberg mocno pociągnął Cancellara, który doszedł do atakującego wcześniej Sylvaina Chavanel. Szwajcar i Francuz zaczęli bardzo dobrze pracować, wyrabiając już sobie nawet minutę przewagi. Jednak na morderczym podjeździe pod Muur-Kapelmuur, na 15 kilometrów przed kreską, prowadzącej dwójce „odcięło prąd” i została dogoniona przez grupkę fawortów w której jechał m.in. Philippe Gilbert (Omega Pharma – Lotto) Tom Boonen (Quick-Step), Aleksandro Ballan (BMC-Racing) czy Nick Nuyens.

Na zjeździe zaatakował Gilbert, jednak jeszcze przed ostatnim podjazdem pod Bosberg został doścignięty przez swoich rywali. W końcowych kilometrach, znów zebrał się Cancellara, którego atak rozbił prowadzącą grupkę. Mistrz Świata w jeździe na czas odjechał wraz z Chavanelem i Nuyensem i kręcili z niewielką przewagą nad Boonenem i spółką.

Jak później się okazało, taka sytuacja utrzymała się do finiszu. Najlepiej zachował się mniej znany Belg, który pokonał Chavanela oraz Cancellarę. 4 był Boonen.

Zobacz ostatnie kilometry Tour of Flanders > tutaj

Pełne wyniki Tour of Falnders 2011 > tutaj