Podczas gdy szosowe kolarstwo w Polsce pogrążone jest jeszcze w zimowym śnie i jedynie ekipa CCC Polsat Polkowice ściga się już na świecie, to we Francji ruszył sezon amatorski gdzie pierwsze starty odbyli już nasi rodacy.

W poprzedni weekend, amatorski sezon zainaugurował wyścig Boucles Catalanes, który prowadził z Perpignan we Francji do Girony w Hiszpanii i liczył sobie 124 kilometry. Zwyciężył Arnaud Démare (CC Nogent-sur-Oise) , który pokonał Joela Pearson (Team U Nantes Atlantique) oraz Julien`a Gonnet (Armée de Terre). W wyścigu otwierającym sezon udział brało dwóch Polaków. Najlepiej pojechał Zbigniew Gucwa (CC Villeneuve Saint-Germain), który zajął 24. miejsce. Adrian Karpiuk (Team Vulco – V.C. Vaulx en Velin) również przyjechał w peletonie na 61. pozycji.

Dzień później odbył się wyścig Circuit Méditerranéen, który prowadził po tej samej trasie co Boucles Catalanes, jednak w odwrotną stronę, z powrotem do Francji. Tym razem najlepszy okazał się doświadczony Freddy Bichot (Team Véranda Rideau Sarthe), który jeszcze w ubiegłym sezonie ścigał się dla ProTourowej drużyny BBox Bouygues Telecome. Francuz pokonał towarzyszy z ucieczki Thomasa Robinsona (Team U Nantes Atlantique) oraz Thomasa Rostollan (AVC Aix-en-Provence). Adrian Karpiuk stracił do zwycięzcy 10 minut i 39 sekund. Zbigniew Gucwa nie ukończył rywalizacji.

12. lutego na największe brawa zasłużył Tomasz Olejnik (USSA Pavilly Barentin), który zajął 10. miejsce w drugim wyścigu z serii Plages Vendéennes. Wygrał były Mistrz Francji amatorów i kolarz takich ekip jak Jean Delator czy Agritubel, Samuel Plouhinec (Team Véranda Rideau Sarthe). Drugie miejsce zajął Fabien Taillefer (USSA Pavilly Barentin), trzeci był wspomniany już Freddy Bichot. Michał Olejnik (USSA Pavilly Barentin) zajął 28 pozycję.

Tego samego dnia odbył się wyścig Boucles de la Soule. Na 124 kilometrowej trasie najlepszy okazał się Thomas Bouteille (CC Etupes), pokonując kolarza młodzieżowej grupy Saur Sojasun, Maxime`a Daniel (Sojasun espoir-ACNC) oraz Thomas Lebas (AVC Aix-en-Provence). W tym wyścigu wystąpił doświadczony Grzegorz Kwiatkowski, który zajął 39. miejsce. Polak w tym sezonie reprezentuje barwy hiszpańskiej ekipy Azysa. Dzień później nasz rodak zajął 31. miejsce w Circuit de la Nive, gdzie triumfował Damien Le Fustec (Top 16).

Również 12 lutego odbył się wyścig La Tramontane, który wchodzi w skład cyklu Courses au Soleil obejmującego: Boucles Catalanes, Circuit Méditerranéen, La Tramontane oraz Ronde du Canigou. Drugie zwycięstwo w sezonie odniósł Arnaud Démare (CC Nogent-sur-Oise), pokonując Juliena Gonnet (Armée de Terre) oraz Estończyka, Alo Jakina (CC Villeneuve Saint-Germain). Wyścigu nie ukończył żaden z Polaków: Adrian Karpiuk oraz dwaj młodzi kolarze Maciej Stanowicz oraz Rafał Klepacki (obaj Occitane Cyclisme Formation), dla których był to pierwszy wyścig w gronie Elity w dodatku od razu za granicą. Wychowankowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy, jeszcze przed rokiem ścigali się w Juniorach dla odpowiednio LKS Boxmet Dzierżoniów i KTC Konin. Zgłoszony do wyścigu Zbigniew Gucwa nie wystartował z powodu choroby.

Poprzedni artykułContador jednak uniewinniony?
Następny artykułRusza mocno obsadzony Tour of Oman 2011!