Manuel Belletti (Colnago CSF Inox) wygrał trzeci i ostatni etap wyścigu Giro della Provincia di Reggio Calabria na południu Włoch, pokonując Danilo Napolitano (Acqua & Sapone) i kolegę z zespołu,  Sashę Modolo. Triumfatorem wyścigu został zwycięzca pierwszego etapu, Daniele Pietropolli (Lampre–ISD). Najlepiej z Polaków spisał się Maciej Paterski (Liquigas-Cannondale), który w generalce zajął 18. pozycję.

3. ostatni etap prowadził z Pizzo Calabro do Reggio Kalabria i liczył 171.9km. W ucieczce dnia znalazło się dwóch kolarzy: Christian Benenati (De Rosa-Flaminia) i Norberto Wilches (Meridiana). Obaj uciekali przez ponad 120 km, jednak zostali schwytani na kilkanaście kilometrów przed kreską. Później próbował jeszcze Sergio Laganà (De Rosa-Flaminia), jednak ekipy sprinterów rozkręciły zbyt wysokie tempo.

Peleton znów podzielił się na ostatnich kilometrach, i na metę wpadły grupki z małymi odstępami czasowymi między sobą. Najlepiej finiszował Manuel Belletti, pokonując Napolitano i Modolo. Lider wyścigu, Pietropolli był 7.

Maciej Paterski etap ukończył na 39. miejscu ze stratą 6 sekund do zwycięzcy. Z kolei Maciej Bodnar (Liquigas-Cannondale) przyjechał ze stratą 26 sekund na 56. pozycji.

W klasyfikacji generalnej triumfował Daniele Pietropolli. Włoch dzięki znakomitemu finiszowi podczas 1. etapu na starówce w Reggio Calabria wywalczył kilka sekund przewagi, które pozwoliły mu cieszyć się ze zwycięstwa. Drugi Jose Rodolfo Serpa Perez (Androni Giocattoli) do zwycięzcy stracił 6. sekund, z kolei trzeciego Daniela Ossa (Liquigas-Cannondale) do zwycięstwa dzieliło 9 sekund. „Patera” skończył wyścig na dobrym, 18. miejscu ze stratą 46 sekund. Z kolei Bodnar, wychowanek klubu Moto Jelcz Laskowice pierwszy wyścig w sezonie przejechał ze stratą 4 minut i 15 sekund, na również dobrej 28. pozycji.

Wyniki 3 etapu:

1 Manuel Belletti (Ita) Colnago – CSF Inox 4:29:42
2 Danilo Napolitano (Ita) Acqua & Sapone
3 Sacha Modolo (Ita) Colnago – CSF Inox
4 Gianluca Maggiore (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia
5 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
6 Stefan Schumacher (Ger) Miche
7 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre – ISD
8 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale
9 Roberto Cesaro (Ita) Miche
10 Giuseppe Di Salvo (Ita) Miche
11 Kurt Hoveljnk (Bel) Donckers Koffie
12 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale
13 Federico Canuti (Ita) Colnago – CSF Inox
14 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
15 Luka Mezgec (Slo) Sava
16 Edoardo Girardi (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia
17 Fortunato Baliani (Ita) d’Angelo & Antenucci – Nippo
18 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre – ISD
19 Pasquale Muto (Ita) Miche
20 Alessandro Proni (Ita) Acqua & Sapone
21 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
22 Fabio Taborre (Ita) Acqua & Sapone
23 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:00:06
24 Diego Ulissi (Ita) Lampre – ISD
25 Patxi Javier Vila Errandonea (Spa) De Rosa – Ceramica Flaminia
26 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre – ISD
27 Emanuele Bindi (Ita) Meridiana Kamen Team
28 Luca Ascani (Ita) d’Angelo & Antenucci – Nippo
29 Damiano Cunego (Ita) Lampre – ISD
30 Marco Frapporti (Ita) Colnago – CSF Inox
31 Kevin Hulsmans (Bel) Donckers Koffie – Jelly Belly
32 Alain Van Der Velde (Ned) Donckers Koffie – Jelly Belly
33 Emanuel Vona (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
34 Abel Maximiliano Richese (Arg) d’Angelo & Antenucci – Nippo
35 Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone
36 Ruggiero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone
37 Angel Vicioso Arcos (Spa) Androni Giocattoli
38 Simone Campagnaro (Ita) d’Angelo & Antenucci – Nippo
39 Maciej Paterski (Pol) Liquigas-Cannondale
40 Gašper Švab (Slo) Sava
41 Huub Duyn (Ned) Donckers Koffie – Jelly Belly 0:00:14
42 Domenico Agosta (Ita) Meridiana Kamen Team
43 James Spragg (GBr) Donckers Koffie – Jelly Belly
44 Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia
45 Alberto Di Lorenzo (Ita) Meridiana Kamen Team 0:00:22
46 Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli
47 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Acqua & Sapone 0:00:24
48 Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:00:26
49 Andrea Noe’ (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
50 Leonardo Pinizzotto (Ita) Miche
51 Simone Stortoni (Ita) Colnago – CSF Inox
52 Blaz Bonca (Slo) Meridiana Kamen Team
53 Henry Frusto (Ita) d’Angelo & Antenucci – Nippo
54 Sergio Lagana’ (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia
55 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre – ISD
56 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale
57 Edward King (USA) Liquigas-Cannondale
58 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
59 Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team
60 Tiziano Dall’antonia (Ita) Liquigas-Cannondale
61 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas-Cannondale
62 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale
63 Tomislav Danculovic (Cro) Loborika Favorit Team
64 Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team
65 Gianluca Randazzo (Ita) Miche
66 Sander Helven (Bel) Donckers Koffie – Jelly Belly
67 Michael Vanderaerden (Bel) Donckers Koffie – Jelly Belly
68 Filippo Savini (Ita) Colnago – CSF Inox
69 Volodymyr Zagorodny (Ukr) Miche
70 Leonardo Bertagnolli (Ita) Lampre – ISD
71 Leopoldo Rocchetti (Ita) Miche
72 Simone Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
73 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone
74 Vladimir Kerkez (Slo) Sava
75 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli
76 Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana Kamen Team
77 Emanuel Kišerlovski (Cro) Loborika Favorit Team
78 Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli 0:00:46
79 Juan Pablo Wilches (Col) Meridiana Kamen Team 0:00:53
80 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli
81 Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli 0:01:19
82 Jure Bitenc (Slo) Sava 0:01:43
83 Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre – ISD 0:01:56
84 Michele Napoli (Ita) Meridiana Kamen Team 0:02:37
85 Paolo Bailetti (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia
86 Michele Merlo (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia 0:04:32
87 Federico Rocchetti (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia
88 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago – CSF Inox
89 Matteo Fedi (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia
90 Darko Blazevic (Cro) Meridiana Kamen Team
91 Norberto Wilches (Col) Meridiana Kamen Team
92 Cristiano Benenati (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia 0:07:01
93 Tim Mikelj (Slo) Sava 0:14:27
94 Domen Kalan (Slo) Sava

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre – ISD 13:52:54
2 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 0:00:06
3 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:09
4 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:10
5 Fortunato Baliani (Ita) d’Angelo & Antenucci – Nippo
6 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre – ISD 0:00:11
7 Alessandro Proni (Ita) Acqua & Sapone 0:00:13
8 Pasquale Muto (Ita) Miche 0:00:15
9 Federico Canuti (Ita) Colnago – CSF Inox 0:00:27
10 Patxi Javier Vila Errandonea (Spa) De Rosa – Ceramica Flaminia
11 Stefan Schumacher (Ger) Miche 0:00:30
12 Angel Vicioso Arcos (Spa) Androni Giocattoli 0:00:33
13 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:00:34
14 Edoardo Girardi (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia 0:00:37
15 Luca Ascani (Ita) d’Angelo & Antenucci – Nippo 0:00:43
16 Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone
17 Gašper Švab (Slo) Sava
18 Maciej Paterski (Pol) Liquigas-Cannondale 0:00:46
19 Damiano Cunego (Ita) Lampre – ISD 0:00:52
20 Simone Stortoni (Ita) Colnago – CSF Inox 0:00:56
21 Andrea Noe’ (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:02:24
22 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:02:26
23 Paolo Bailetti (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia 0:03:14
24 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:03:31
25 Emanuele Bindi (Ita) Meridiana Kamen Team 0:03:35
26 Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:03:36
27 Fabio Taborre (Ita) Acqua & Sapone 0:03:59
28 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale 0:04:15
29 Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:04:25
30 Vladimir Kerkez (Slo) Sava 0:04:36
31 Marco Frapporti (Ita) Colnago – CSF Inox 0:04:37
32 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli 0:04:39
33 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Acqua & Sapone 0:04:56
34 Sergio Lagana’ (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia 0:04:58
35 Gianluca Randazzo (Ita) Miche 0:05:40
36 Roberto Cesaro (Ita) Miche 0:05:50
37 Matteo Fedi (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia 0:06:12
38 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:07:05
39 Emanuel Vona (Ita) Farnese Vini – Neri Sottoli 0:07:11
40 Edward King (USA) Liquigas-Cannondale 0:07:38
41 Diego Ulissi (Ita) Lampre – ISD 0:08:40
42 Abel Maximiliano Richese (Arg) d’Angelo & Antenucci – Nippo 0:08:46
43 Filippo Savini (Ita) Colnago – CSF Inox 0:08:50
44 Manuel Belletti (Ita) Colnago – CSF Inox 0:08:55
45 Ruggiero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone
46 Leonardo Bertagnolli (Ita) Lampre – ISD 0:09:06
47 Alberto Di Lorenzo (Ita) Meridiana Kamen Team 0:09:11
48 James Spragg (GBr) Donckers Koffie – Jelly Belly 0:09:21
49 Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli 0:09:37
50 Leonardo Pinizzotto (Ita) Miche 0:09:41
51 Gianluca Maggiore (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia 0:09:54
52 Leopoldo Rocchetti (Ita) Miche 0:10:18
53 Blaz Bonca (Slo) Meridiana Kamen Team 0:10:20
54 Huub Duyn (Ned) Donckers Koffie – Jelly Belly 0:10:31
55 Kurt Hoveljnk (Bel) Donckers Koffie – Jelly Belly 0:11:05
56 Emanuel Kišerlovski (Cro) Loborika Favorit Team 0:11:06
57 Kevin Hulsmans (Bel) Donckers Koffie – Jelly Belly 0:11:25
58 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone 0:12:02
59 Sacha Modolo (Ita) Colnago – CSF Inox 0:12:04
60 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale 0:12:09
61 Tiziano Dall’antonia (Ita) Liquigas-Cannondale 0:12:29
62 Giuseppe Di Salvo (Ita) Miche 0:12:35
63 Henry Frusto (Ita) d’Angelo & Antenucci – Nippo 0:13:03
64 Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia 0:13:34
65 Simone Campagnaro (Ita) d’Angelo & Antenucci – Nippo 0:13:51
66 Simone Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone 0:13:59
67 Volodymyr Zagorodny (Ukr) Miche 0:14:19
68 Danilo Napolitano (Ita) Acqua & Sapone 0:14:36
69 Tomislav Danculovic (Cro) Loborika Favorit Team 0:14:48
70 Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team
71 Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli 0:14:49
72 Domenico Agosta (Ita) Meridiana Kamen Team 0:14:58
73 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas-Cannondale 0:15:18
74 Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli 0:15:21
75 Darko Blazevic (Cro) Meridiana Kamen Team 0:17:15
76 Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana Kamen Team 0:17:21
77 Luka Mezgec (Slo) Sava 0:17:46
78 Michele Napoli (Ita) Meridiana Kamen Team 0:18:11
79 Cristiano Benenati (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia 0:18:32
80 Federico Rocchetti (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia 0:19:59
81 Jure Bitenc (Slo) Sava 0:21:32
82 Norberto Wilches (Col) Meridiana Kamen Team 0:21:47
83 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago – CSF Inox 0:22:25
84 Michele Merlo (Ita) De Rosa – Ceramica Flaminia 0:22:26
85 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre – ISD 0:23:26
86 Juan Pablo Wilches (Col) Meridiana Kamen Team 0:24:11
87 Alain Van Der Velde (Ned) Donckers Koffie – Jelly Belly 0:24:21
88 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre – ISD 0:25:42
89 Michael Vanderaerden (Bel) Donckers Koffie – Jelly Belly 0:26:17
90 Sander Helven (Bel) Donckers Koffie – Jelly Belly
91 Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team 0:26:24
92 Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre – ISD 0:26:42
93 Domen Kalan (Slo) Sava 0:34:28
94 Tim Mikelj (Slo) Sava 0:34:35

Foto: www.corvospro.com